2015'te Repsol Honda'ya Yeni Sponsor: Red Bull !

MotoGP Yazar: Moe

2015'te Repsol Honda'ya Yeni Sponsor: Red Bull !

Honda Racing ve Red Bull tarafından yapılan açıklamada; markaların karşılıklı ilişkilerini bir basamak daha ileri taşıyıp, 2015 sezonundan itibaren Red Bull logosunun Honda fabrika takımı motosikletlerinin üzerinde yer alması konusunda anlaştıkları belirtiliyor.

Avusturya merkezli enerji içeceği firması Red Bull'un, HRC ( Honda Racing Corporation) ve Repsol Honda ile olan bağlantıları 2006 yılına kadar uzanıyor. 2006'da Repsol Honda sürücüleri Nicky Hayden ve Dani Pedrosa'nın kişisel sponsoru olan firma; 2006'dan bu yana (resmi olarak takımın sponsoru olmasa da), Repsol Honda sürücülerinin hepsinin kişisel sponsorluğunu üstleniyor.

 

2015'te Repsol Honda'ya Yeni Sponsor: Red Bull ! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Ancak ilk kez 2015 ve 2016 yıllarında Red Bull'un logosu, takımın isim sponsoru olan Repsol'ün yanında yer alacak.

 

Enerji içeceği firması, hatırlanacağı üzere MotoGP'den 2002 sezonunda tamamen ayrılmaya karar vermişti. Şirket, son olarak bu tarihte YZR-500'ler ile yarışan WCM takımına sponsor olmuştu (diğer ismi ile Red Bull Yamaha WCM) ... O günden buyana, şirket politikasının takımlardan çok sürücülere destek vermek adına şekillendirildiğini söyleyebiliriz. Hatta özellikle Honda sürücülerine! Şuanda Red Bull, MotoGP'de herbiri Honda sürücüsü olan  Dani Pedrosa, Marc Marquez ve Stefan Bradl'ın sponsoru durumunda. Ek olarak, Repsol Honda adına yarışırken  Andrea Dovizioso ve Nicky Hayden'ın da Red Bull logolarını taşıdığını hatırlatmakta da fayda var.

 

 Red Bull Yamaha WCM, Garry McCoy

2015'te Repsol Honda'ya Yeni Sponsor: Red Bull ! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Ancak kırmızı boğa logosunun, Honda motosikletlerinin üzerinde yer alması ile şirketin bu politikası da değişikliğe uğramış gibi görünüyor. Red Bull'un Repsol Honda takımına olan artan katkıları aslında bu birlikteliğin bir habercisi sayılabilirdi. Örneğin;2013 sezonunun Austin testlerinde Honda takımının tüm masraflarını karşılayan taraf Avusturyalı şirket olmuştu... Bu test sayesinde enerji içeceği firması da, Honda ekibi ile birçok reklam filmine ve projesine imza atma fırsatını da yakalamıştı.

 

2015'te Repsol Honda'ya Yeni Sponsor: Red Bull ! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Monster'ın Fransa Grand Prix'sinin ve Tech3 takımının isim sponsoru, Yamaha fabrika takımının ise içecek sponsoru olması; Malezyalı içecek firması Drive M7'nin Aspar Honda'nın isim sponsoru olması, ve son olarak Go&Fun'ın Gresini ile olan isim anlaşması, Red Bull'u da bu rekabetin içerisine çekmiş gibi görünüyor...

 

Firmanın prestijini artırmaya yönelik yapılan bu hareket ile motosikletlerin nasıl bir tasarıma sahip olacağını görebilmemiz için ise ne yazık ki gelecek sezonu beklememiz gerekiyor ...

YORUMLAR