2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez!

MotoGP Japonya GP’sinde Movistar Yamaha Pilotları Rossi ve Lorenzo’nun düşmesi sonrası Repsol Honda Pilotu Marc Marquez, 2016 MotoGP Şampiyonluğu’nu ilan etmiş oldu.

Veee 2016 MotoGP Dünya Şampiyonu genç ve başarılı pilot Marc Marquez!


Arjantin, Red Bull Amerika, Sachsering, Aragon ve Motegi pistlerindeki 5 galibiyeti sonrası aldığı puanlarla ve gösterdiği üstün performansla 23 yaşındaki İspanyol pilot, kariyer hayatında prömier sınıfta üçüncü MotoGP Şampiyonluğu’na ulaşmış oldu. Başarılı yarışçı böylece üç kez MotoGP Şampiyonluğu’na ulaşan en genç pilot olma unvanını da kazanmış oldu.

 

Rossi’nin pole pozisyonunda başladığı yarış, oldukça heyecanlı başladı ve Marquez, Motegi’de galibiyeti rahatlıkla kazandı. Bu duruma sebep olan en önemli iki durum ise genel sıralamada Marquez’in yakın rakipleri olan Yamaha Movistar Takım yıldız pilotlarından önce Valentino Rossi’nin ve daha sonra da Jorge Lorenzo’nun düşmesi oldu. Böylece Marquez, genel sıralamada en yakın pilotla arasında açtığı 77 puanlık ara ile, 2016 MotoGP sezonunun bitmesine üç yarış kala 2013 ve 2014 senelerinden sonra 2016 MotoGP Şampiyonluğu’nu ilan etmiş oldu.


2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez! 1. İçerik Fotoğrafı


Rossi’nin düşmesi sonrasında, Lorenzo yarışı mücadelesini canlı tutabilmesi için dördüncü ya da daha iyi sıralamada bitirmesi gerekiyordu. Cumartesi günkü antrenmanlar esnasında bir kaza atlatan Jorge Lorenzo, piste mücadele için geri dönmüştü ve yarışa üçüncü sırada başlamıştı. Fakat Lorenzo, mücadeleyi bırakmayan gayretli Dovizioso tarafından baskı altına alındı ve düşmesi sonucunda yarışa erken veda etmek durumunda kaldı.


2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez! 2. İçerik Fotoğrafı

 

İlk turlarda iyi bir başlangıç yapan 2015 MotoGP Şampiyonu Lorenzo, vazgeçmek bilmeyen mücadelesi ile Marquez tarafından geçilmekten kurtulamadı. Rossi ise takım arkadaşı Jorge Lorenzo’yu geçmesine rağmen İspanyol Marquez’e yaklaşma gayretindeyken yedinci turda düşüp çakıl alana çıktı.


Bu arada 2016 MotoGP Şampiyonu’un ardından Motegi’de çok olaylı yarışı Ducati pilotu Andrea Dovizioso ikinci sırada ve Suzuki pilotu Maverick Vinales, üçüncü sırada tamamladı.2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez! 3. İçerik Fotoğrafı

Erken kutlama yapan Marc Marquez


2016 MotoGP Şampiyonluğu’nu sezonun bitmesine üç yarış kala ilan eden Marquez ise şunları söyledi: “Dürüstçe konuşmak gerekirse, inanılmaz bir duygu çünkü yarıştan önce bunu beklemiyordum. İmkansız olduğunu düşündüm. Tur uyarı panosunda “Lorenzo Dışarda” yazısını gördüğümde yarıştaki baskım devam ediyordu. Son turlarda birkaç hata yaptım çünkü konsantre olmak çok zorlaşmıştı. Honda ile bunu Motegi’de başarmak gerçekten çok özel. Takımım Honda’yı, ailemi ve özellikle bu sene kaybettiğim anneannemi hatırlamak istiyorum, gerçekten mutlu olmalı.”  

 

Şampiyon belli olsa da 2016 MotoGP mücadelesi on altıncı raund 21-22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Phillip Island Pisti’ndeki Michelin Avustralya GP’si ile devam edecek.


2016 MotoGP Motegi Japonya Yarış Sonuçları

2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez! 4. İçerik Fotoğrafı


2016 MotoGP Şampiyonası'nda Genel Sıralama

2016 MotoGP Dünya Şampiyonu: Marc Marquez! 5. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR