2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak

Yeni Model Yazar: Alişan Fidan

2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak

Elektronik oyuncaklar tüketici sınıfı arazi motosikletlerine de geldi!

 Elektronik kontrollerin yükselişinden tüketici seviyesindeki arazi motosikletleri de nasiplendi. Husqvarna 2017 yılından itibaren tüm dört zamanlı motocross motorlarında traction control (çekiş kontrol) sistemlerini sunacağını açıkladı.


Bir arazi motosikletinde çekiş kontrol sistemi olması fikri çok yeni değil. Yarış tipi arazi motosikletlerinde bu teknoloji bir süredir kullanılıyordu fakat Husqvarna’nın bu atılımı tüketici sınıfındaki arazi motosikletleinde yeni bir çağ açacak.

 

2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak 1. İçerik Fotoğrafı


Yol motosikletlerinde gördüğümüz kadarıyla çekiş kontrol ve diğer elektronik zerzevat yeni moda oldu. Off-road dünyasına da  üretimi başlayan bu elektronik oyuncaklar artık normal tüketicinin de ulaşabileceği uzaklıkta.

 

Bir motocross motosikletine çekiş kontrol sistemi eklemek arazi sürüşü tarzının motosikleti genel olarak arka tekeri patinaja düşürerek ve kaydırarak döndürmesinden dolayı pek kolay bir iş değil.

 

 

Burada önemli olan püf nokta arazi tipi çekiş kontrol sisteminin bu teknikleri uygulamaya hala izin vermesi fakat bu sırada patinajdan dolayı ve motosikletin gitmesi gereken yöne fazla dönerek kaybedilen zamanın önlenmesi.

 

2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak 2. İçerik Fotoğrafı


 

Husqvarna’nın  dört zamanlı tüketici motosikletlerinde bu sistemin nasıl olacağını biz de çok merak etmekteyiz.

 

 

Husqvarna’nın Keihin motor işletim sistemi  gaz kolunun hareketini ve motorun çevirdiği deviri hesaplayarak bir patinajın olup olmadığını anlayarak daha iyi yol tutuşu sağlamak amacıyla gücü düşürme yöntemiyle çalıştığı üretici tarafından gelen bilgiler arasında.

 


2017 Husqvarna Motocross Modellerinde Çekiş Kontrol Sistemi Olacak 3. İçerik FotoğrafıŞüphesiz ki bu çekiş kontrol sistemi yarışlarda kullanılan sistemin biraz daha günlüğe uyarlanmış hali fakat sokak motosikletleri segmentinde de gördüğümüz kadarıyla tam direk çevirme olmadığını söyleyebiliriz.

  


Daha farklı sistemlerin yıllar geçtikçe ortaya çıkmasını biz de istiyoruz. Şu anda yol motosikletlerinde kullanılan kalkış kontrol, teker kontrol ve diğer gelişmiş elektronik oyuncakların motocross sporuna olacak katkısını görmek için merakla beklemekteyiz.

YORUMLAR