23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu

Orta Asya ve Moğolistan gezisini tüm maceralarıyla bizlerle paylaşmak için Özhan Ünverdi harika bir sunum hazırladı

Gezgin Özhan Ünverdi’nin bu 23.400 Km lik ve 61 gün süren gezisi daha önce yaptığı Avrupa, Fas ve İran gezilerinden çok daha farklı ve bambaşka bir havada geçmiş ve anılarını bizimle paylaşmak için bir sunum hazırladı.


 

Gezdiği ülkeler: Türkiye, Gürcistan, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Moğolistan

 


Sunum Tarihi : 6 Aralık 2015


Sunum Saati: 14:00


Sunum Yeri: İzmir, Yaşar Universitesi, Konferans Salonu

 23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu  1. İçerik Fotoğrafı


  

Bu gezi çok başkaydı, çünkü hakikaten "hiç"liğin ortasında 5 gün motor sürdüm diyor, 2 çöl, 2 sıradağ ve Sibirya'yı geçtim diyor. Hakikaten “yokluğun” çaresizlik olmadığını, insan isteyince her şeyi elindeki imkanlarla yapabildiğini, çare bulabildiğini gördüm diyor. Azın aslında çok olduğunu pratik olarak yaşadığını söylüyor.23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu  2. İçerik Fotoğrafı

 


Çok güzel insanlar tanımış. Hayat boyu unutulmayacak hikayeleri biriktirmiş olması büyük bir hazine demek bence. Hiç uykum gelmese keşke, hiç benzin bitmese, hiç karnım acıkmasa da hiç motorun üzerinden inmeden sürsem dediği zamanlar olmuş. Akşam olunca, ki Sibirya'da hava yazın oldukça geç kararıyor, sabah olsa da tekrar motor sürsem diyormuş.23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu  3. İçerik Fotoğrafı


 

Girdiği her ülke kendine has ve bambaşka hikayelerle doluymuş.Rusya'da bir günde 1250 Km gidebilirken, Moğolistan'da aynı zamanda sadece 200 kilometre gidebiliyorsunuz.Tacikistan'da Pamir'i geçerken 4650 metreye tırmanırken, Kazakistan'da Hazar Denizi'nin etrafında dolaşırken eksi 32 metre irtifada sürüyorsunuz. Bir gümrüğü geçmeniz 15 dakika sürerken, diğer gümrükte 3 saat bekleyebiliyorsunuz.23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu  4. İçerik FotoğrafıBazen en büyük hayaliniz, akşam ulaşacağınız kasabada burma makarna ve salça bulup, o akşam salçalı makarna yemek olabiliyor.Gezgin Özhan Ünverdi'nin derin anlam taşıyan, çok beğendiğim ve doğru bulduğum bir cümlesini aktarmak istiyorum:“Yol insana çok şey öğretiyor -eğer öğrenmek istersen- ve asla yola çıktığınla döndüğün SEN aynı SEN olmuyorsun.”

 


23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu  5. İçerik Fotoğrafı


 

Sevgili dostu Savaş Balaban ona sormuş: "Neden seyahat ediyorsun üstad, ne arıyorsun?"O zaman Özhan cevap verememiş, ama şimdi biliyorum diyor:  “Bir şey aramıyorum, yaşamam gereken şey zamanı gelince karşıma çıkıyor ve ben öğreniyorum. Hepsi bu.” demiş. Öğrenciyken, okula daha ucuz gidip gelebilmek için aldığı bir mopetin verdiği sürüş heyecanı ile bu günlere gelmiş ve bu vazgeçemediği tutku onu en sonunda Orta Asya'yı aşıp Moğolistan'a kadar götürdü. Özhan Ünverdi’nin hazırladığı bu eşsiz sunum için şimdiden teşekkür ederiz.

 


23.400Km, 61 Gün, 8 Ülke Gezi Sunumu  6. İçerik Fotoğrafı

 

YORUMLAR