in

2WD Hibrid Askeri Motosiklet

Yazar: Batuhan Emrem

Amerikan ordusu 2WD bir hibrid, yani hem elektrik hem de akaryakıtla çalışacak bir motosiklet projesi üzerinde çalışıyor.

Elektrikli motosikletlerin hayatımızın bir çok alanına girme süreci sandığımızdan çok daha kısa sürecek gibi gözküyor. Öyle ki şimdiden gündelik şehir yaşamının dışında en zorlu doğa şartlarına karşı kullanımı içeren askeri alanda bile yer edinmeye başlamış durumdalar. Virginia merkezli Logos firması ve San Fransisco merkezli elektrikli motosiklet üzerine uzmanlaşmış bir firma olan BRD’nin ortaklaşa üzerinde çalıştıkları motosiklet bir arazi motosikletinin bütün özelliklerini sunmasının yanı sıra çok yakıtlı besleme kabiliyetine de sahip, yani farklı türdeki yakıtlarla çalışabilecek.

 

Çok yakıtlı olmasının yanında ayrıca hibrid olmasından anlaşılacağı gibi elektrikle de çalışabiliyor. 2WD, yani iki tekerlekten de çekişe sahip olan bu askeri arazi motosikleti elektrik motorunun gücüyle ilerlerken neredeyse hiç ses çıkarmaması sebebiyle gizliliğin temel olduğu askeri operasyonlarda büyük bir avantaj sağlıyor. Logos Technologies’den Wade Pulliam: “Sessizlik, tüm tekerleklerden çekiş kabiliyeti, uzun menzil, sağlam ve hafif bir gövde ile çok zorlu arazilerde askeri kuvvetlere destek olabilecektir. Lojistik merkezlerden uzak bölgelerde ihityaç duyulan ufak araçlar konusunda ordu bu hibrid motosiklet gibi uyum sağlayabilen ve yararlı teknolojilere ihtiyaç duyuyor.” diyor.

 

Aslında Logos ve BRD’nin bu ortaklaşa projeleri yepyeni bir fikir değil. Geçtiğimiz yıl Kaliforniya’lı bir şirket olan ve elektrikli motosikletler konusunda şimdiden sektörün en önde geşen markalarından biri haline gelen Zero Motorcycles, askeri kullanım için gizlilik özellikleri taşıyan, sessiz bir elektrikli arazi motosikleti Zero MMX Military’yi tanıtmıştı. İki motosikletin de özellikleri birbirine oldukça benzer olsa da yeni proje MMX Military’yi, 2WD olması ve daha uzun menzil sunuyor olmasıyla savaş cephesinden dışarıya atabilir.

2WD Hibrid Askeri Motosiklet 1. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yeni Yamaha R1 mi Geliyor?

Honda Fireblade’e Potansiyel Yüz Makyajı…

REKLAM