5 Saniyede Katlanan INU Elektrikli Scooter!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

5 Saniyede Katlanan INU Elektrikli Scooter!

Frankfurt Motor Show’un parlak ve kıpkırmızı ışıklarından uzak ikinci holde yeni şirketler ve elektrikli bisikletler arasından içlerinden bir tanesi tüm gözleri üzerine çekmeyi başardı. Tekerlek takılmış sevimli bir böceğe benzeyen INU katlanan Scooter!

Kanatlarının altında akıllı telefonla kontrol edilen katlanan sistem ve ileri teknoloji dolu özellikleri ile şık bir commuter. Modern kent hayatında insanların ulaşımlarını kolaylaştırmak için çalışan Green Ride, bu sene Elektronik Bilimi Tüketici Show’unda INU’yu ortaya çıkardı ve seneye piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. İsmi Japonca’da “köpek” demek olan INU, şehir hayatında insanların en iyi dostu olmak, ayaklarını yerden kesmek ve 40 km'ye kadar istedikleri yere ulaşabilmeleri için tasarlanmış.


5 Saniyede Katlanan INU Elektrikli Scooter! 1. İçerik Fotoğrafı


INU, sürücünün rahat ilerleyebileceği kullanıcı dostu dizaynı ile hafif ve taşınabilir bir biçimde tasarlanmış. Bildiğimiz normal scooter motosikletler ve ayakta sürülen keyif stiline sahip scooterlar arasındaki farkı bir ayaklık platformu ve Cycon Cirlceboard’ı anımsatan kıvrılan kısmın arkasına konulan sele ile ayırmış. 55 lb yani 25 kiloluk otomatik katlama sistemi ile el 4.5 saniye gibi kısa bir sürede el arabasını anımsatan bir şekle dönebiliyor. İç içe geçen alçak çerçevesi ile ön tarafa doğru kayarak arka tekerin ön tekere doğru kavuşması ve selenin öne doğru gelmesi ile taşınabilir bir birleştirme sağlanmış.


5 Saniyede Katlanan INU Elektrikli Scooter! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Basit, şehir içi için ehliyet gerektirmeyen ve belirli ülkelerdeki hız kurallarının gerekliliklerini karşılaması için en yüksek hızı ayarlanabilir bir şekilde konumlandırılmış. Ana teknik özelliğini gösteren belgesinde, 500 ile 750 watt motor seçenekleri ve 15.5 mph (25km/h) maksimum hız bilgisi bulunan INU durur vaziyette çalıştığı anda 4 saniye içerisinde maksimum hıza çıkma özelliğine sahip. Sıfırdan tam dolu şarj edilmiş şekli ile 3 saat gidebilen INU, ön tekerlekle entegre edilmiş lityum-iyon bataryalar ile güçlendirilmiş.

 

Sürücü, motor gücünü yerleşik kontrol aygıtı ve titiz bir şekilde entegre edilmiş elcik ekranındaki bilgiler ile kontrol edebilmekte. Navigasyon, “Find my INU” (INU’mu Bul) gibi güvenli takip ve uzaktan katlama işlemi gibi daha gelişmiş teknik özellikler için INU, ilgili Android/IOS uygulamaları sunuyor. Merkezi akıllı telefon yuvası, scooter üzerindeyken kolayca kullanım sağlama özelliğine sahip.


5 Saniyede Katlanan INU Elektrikli Scooter! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Alüminyum şasili scooter, iç taraftaki yaylı ön süspansiyon ve yay çubuklu arka süspansiyon, sürücüyü tümseklerden koruyarak yolculuğu eğlenceli bir hale getirebiliyor. Tasarım, ön hidrolik disk frenleri, rejeneratif (kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren) fren sistemi, ön ve arka aydınlatmalar, korna ve alarm içeriyor.

 

2016’da piyasada perakende satış fiyatının 3,360 ile 5,600 USD arasında olması bekleniyor. Tabii ki elektrikli bir scooter için oldukça yüksek rakamlar, fakat özellikle yurt dışında meraklıları olduğu da biliniyor.  

YORUMLAR