7'de Neysen 70'inde O Olmak...

Rauf Gerz

7'de Neysen 70'inde O Olmak...

Psikologlara göre insanın karakter özü, doğumunu takiben geçen ilk üç ayda şekilleniyormuş.

Rauf Gerz

Motoron Dergisi Yazarı

Benim inançlarıma göre bu süreç biraz daha karışık ve biraz daha eskilere dayanıyor. Karakter özünün belirlenmesi sırasında genetiğimizin etkili olduğunu düşünüyorum.

 

Bu tezden çıkan sonuçla tüm kötü huylarıma bir bağlantı vererek sorumluluğu dedemin dedesine atmak faydacılığı da felsefik kârımız oluyor haliyle. Yersen tabi.

 

Detaylandırmak gerekirse karakterin temelini değiştirmek neredeyse imkânsız. Yani bir adamın tavuk kesip kesemeyeceği ya da bundan sadist bir keyif alıp alamayacağı doğduğu gün belli. Sadece karakteri kaplayan ve sosyal çevreye yansıyan kabuğu şekillendirmek mümkün. Karakter 7 yaşında neyse 70’inde de odur ama davranış kabuğu her 7 saniyede bile ortama göre gelişebilir, değişebilir, mutasyona uğrayabilir.

 

Bir insanın bir gün motosiklete binip binemeyeceği, bundan keyif alıp alamayacağı da majör bir karakter özüyle ilintili. Bir gün kafayı kırıp o gün motosiklete binmek kararının, kişinin genetiğiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. O yüzden motosiklete hobi amaçlı binenlerin ortak noktalarının fazlalığını ve benzeşmesini de buna bağlıyorum. Aynı şey bir adamın yemek yapmayı sevmesi veya bir kadının resim yeteneği olması gibi bence. Bunun ne kadarı sonradan insanın içine kaçıp ona şekil verebilir ki? Elbette içinde potansiyel olup bunu hayatı boyunca açığa çıkarmadan gidenler de var. Motosikleti diğer tüm hobilerden ayıran temel özellikler cesaret, beceriklilik, girişimcilik ve yeniliğe açık olmakla ilintilidir. Buradaki cesaret belirleyici başlıktır, diğerleri bazı başka hobilerde de bulunabilir. Dalış ve kayak yapanların büyük çoğunluğunun motosiklete biniyor olması bunun ispatıdır.

 

“Eeee, tamam da bana ne bu tespitten” diyenler olabilir. Arkadaşım, bu satırları okuyorsan zaten bu hobiye yönelmişsin demektir. Dolayısıyla bu temel özellikler olmasa bu derginin bu yazının yakınından bile geçmez raftaki “Mart ayı budama teknikleri” başlıklı yazı için bir bahçe dergisi alırdın. Ben genellikle okuyanların motosiklete bindiğini varsayarak dikkatli olmaları yönünde yazarken biraz da korkulması gerektiğini söylerim ya. Hah işte bu yazı motosiklete henüz binmemiş ve bunu düşünenlere, korkmadan cesaret göstermeleri gerektiğini öğütleyen bir reçetedir. Zaten bu cümledeysen o cesarete de sahipsin. Bunun için ayrıca bir çaba göstermene gerek yok. Büyük büyük deden senin yerine korkularını yenerek sana bu genetiği aktardı bile.

 

Çevir gazı, devam et! 􀀟

YORUMLAR