Acarlar Longozu

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Acarlar Longozu

İstanbul’dan yaklaşık iki saatte gidilebiliyor. Acarlar Longozu Sakarya ilimizin kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçelerinin ortasında bulunmakta.

Longoz nedir? Longoz, su içine batmış orman demek. Akarsuların taşıdığı kalıntıların nehir ağzını tıkaması ile akarsu yatağında su tutulması sonucu oluşan tabi set göllerine Longoz denilmekte.

Subasar orman nedir ? Longozlar bulundukları bölgede farklı bir ekosistem oluşturmakta. Bu sisteme Su basar orman denilmekte ve  dünyada çok az sayıda bulunmakta. Ülkemizde de az sayıda bulunan bu su basar ormanlardan biri de Acarlar Longozu.  

Acarlar Longozu 1. İçerik Fotoğrafı


Bu doğal tabiat parkında mevsimine göre  200 den fazla kuş çeşidine rastlamak mümkün, göçmen kuşların favori uğrak mekanlarındandır ve sanırım benim de artık favori uğrak yerim olacak. Oraya vardığımda kulağıma gelen sessizlik doğanın en sevdiğim yönüdür. Sessizliğe alışınca çeşit çeşit kuş sesleri dikkatimi çekti ve suyun üzerinde yüzen nilüferlere ve ağaçların suya yansımasına bakıp bakıp tahta geçidin üzerinden yürüdüm. Yürüdükçe bambaşka bir havanın olduğunu fark ettim. Derin derin nefese alıp bir banka oturup öylece sessizliği yaşadım. Tarifi yok bunun, tekrar tekrar gitmek istediğim yerlerden biri benim için.

Acarlar Longozu 2. İçerik Fotoğrafı

 

İstanbul’dan çıkıp Kandıra’ya varınca Sakarya-Kaynarca levhasından sağdan devam edilir. Yol tek gidiş olarak devam eder ve Kaynarca’ya varınca Longoza yol gösteren levhalar başlar. Karasu istikametine çift şeritli yeni yol yapımına da başlanmış, ben yine de eski yollardan gitmeyi tercih ettim, özellikle dönüşümde. Sürüş esnasında sayısız inekler ve hayvanlar çıktı karşıma, yolların üzerinde hiç görmediğim kadar çok gübre vardı, inek bolluğun güzel bir işareti. Ayrıca yollarda çok sayıda tavuk ve köpek var. Bu demek ki, çok dikkatli sürüş şart. Dönüşümde karanlığa kalmıştım, ve her yer simsiyah kapkaranlık olmuştu, tilki çıktı karanlığın içinde yolumun üstüne ve kaçıverdi. Çok tenha olduğu için köpekler çok var ve aniden yola çıkıyorlar. Gece sürüşün en tehlikeli durumlarıdır ve herkesin çok dikkatli olmasını rica ediyorum. Keyifli sürüşler...Acarlar Longozu 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR