in

Adaptasyon: Ducati 1199 TerraCorsa

Yazar: Batuhan Emrem

Asfalt bittiğinde durup geri dönmek spor motosikletlerin kaderi -mi acaba?- .

Bir spor motosikletin yolculuğu, arazilerde, toprak yollarda ve asfaltın bittiği noktada son bulur veya onun yolculuğu sırasında rotası asla bu bölgelerden geçmez. MotoCorsa ekibi spor motosikletlerin bu kaderine meydan okuyarak 1199 TerraCorsa’yı yarattı.

 

Projenin çıkış noktasını ise MotoCorsa ekibinin genel yöneticisi Arun Sharma şöyle anlatıyor: “Birkaç arkadaşlarımla her yıl yaptığımız off-road gezisini yaparken motosikletim için bir çift Continental TKC80 lastik aldığımda arkadaşlarımdan birisi bunlardan Panigale’me de takmam gerektiğini söyledi!”

 

Adaptasyon: a href=

 

Elbette tamamen pistte yarışmak için üretilmiş bir motosikleti 180 derece farklı bir amaç olan arazi kullanımına adapte etmek çılgınca bir fikir. Ancak sonuca bakıldığında ise MotoCorsa ekibi Ducati’nin pist canavarından ortaya çıkabilecek en iyi arazi motosikletini yaratmış gibi gözüküyor.

 

“Aslında Panigale’yi bu hale getirmek çok da zor bir çalışma gerektirmiyor. Farklı fren disklerine sahip jantların üzerine geçirilen Conti TKC80’lerden sonra süspansiyonları mümkün olduğunca yükselterek motosikletin yerle olan temasını arttırmaya çalıştık. Elbette elde edilen yükseklik çok fazla değil ancak bu bile önemli. Ayrıca Panigale’nin süspansiyonları sürüş bilgisayarından elektronik olarak ayarlanabildiği için yol şartları daha zorlu hale geldiğinde kolayca daha yumuşak hale gelebiliyorlar.

 

TerraCorsa’ya ek olarak Termignoni egzoz takan ve özel bir karter koruyucu plaka yapan MotoCorsa ekibi motosikleti daha çok “off-road” ruhu yansıtması için askeri tarzdaki mat bej rengine boyanmış. Toprak patikalar, orman yolları, açık bayırlar… “TerraCorsa bu tip arazilerde beklenildiğinden çok daha iyi performans gösterdi.” diyor Sharma ve ekliyor:

 

“Bu Panigale’nin gidemiyeceği hiçbir yer yok, gerçekten çok etkileyici! 1199 TerraCorsa’nın arazideki performansından daha da etkileyici olansa ne kadar çabuk tekrardan gerçekten iddialı olduğu asflat pistlere adapte olabilmesi, onunla araziden çıkıp pist gününe katılmak harika!”

 

Adaptasyon: Ducati 1199 TerraCorsa 2. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Honda CB1300S Super Bol D’or

Suzuki GSR750 SERT Edition

REKLAM