Akıllı Kask Yaratcısı Skully Kapılarını Kapadı!

Kask Yazar: Özlem Köseoğlu

Akıllı Kask Yaratcısı Skully Kapılarını Kapadı!

Sektörün akıllı kask markası Skully, kepenklerini kapadığı haberlerini doğruladı. Haber, yönetimin son dakika yeni bir fon bulma çabasından sonra geldi.

Suyunu çeken 15 milyon Dolar ile beraber, kör noktalara çözüm üreterek sürücünün güvenliğini arttırmayı amaçlayan Skully firmasının dirilmesi ümitleri ne yazık ki gerçek olmadı. Finansörler ve müşteriler için anlamlı ve açıklayıcı bir mektup yerine, Skully ticari faaliyetlerine son veren şirketler için iflas prosedürü olan 7. Bölüm İflas için başvuruda bulunacağını duyurdu. Bu haber tabii ki, Skully AR-1 kask sahibi olmayı bekleyen binlerce motorcuyu direk etkiliyor. 7. Bölüm İflas başvurusu altında, firmanın varlıkları (envanter, ekipman ve fikri mülkiyetleri) mahkemenin atadığı bir vekil tarafından tasfiye edilecek. Bu vekil, varlıkların satışını, şirketten alacaklı durumda olanlara borçları geri ödemek için kullanacak. Borçlar bir kere kapandı mı hangi alacaklıya daha önce ödeme yapılacağına dair önemli bir hiyerarşi bulunuyor. Eğer sermayeden geri kalan para olursa, bu da müşterilere geri ödeme yapmak için kullanılacak.


Akıllı Kask Yaratcısı Skully Kapılarını Kapadı!  1. İçerik Fotoğrafı


Ağustos 2014’te Indiegogo projesi olarak tanıtılan akıllı kask Skully AR-1 bu sürede kazandığı bağışlar sonrasında hayata geçirilmişti. Indiegogo, yaratıcı projeler için bağış ya da kaynak toparlayan bir platform. Aslında fona destek verenler, herhangi bir tüketici kanunu tarafından korunmayıp risk alarak bir nevi yatırım yapmış konumunda düşünülüyor. Yani Indiegogo üzerinden bir şirkete para veriyorsunuz ve karşılığında bir beklenti içine giriyorsunuz. Bu durumda da Skully, bu yatırım konumundaki paraların karşılığında size kask gönderme sözü veriyor. Bu da, Skully’nin Indiegogo kampanyasına katılan kişileri ne müşteri ne de alıcı yapmış oluyor, bunun yerine bu kişiler, “teminatsız alacaklı” durumuna girmiş oluyorlar. İlgili 7.Bölüm İflas prosedürlerine göre de teminatsız alacaklı olanlar, borçları en son ödenen grup konumunda bulunuyor. Bunun yanı sıra teminatlı borç yani kredilerden bir şirketin varlıklarını karşı teminat olarak kullanıp güvence altına alınmış borçlar ise ilk geri ödenen kısım. Bu borçlu grubun içerisinde bankalar, tedarikçiler, kredi kartı çıkaran kuruluşlar ya da Skully’e kredi veren ya da değiştirilebilir senet veren yatırımcılar yer alıyor.


Akıllı Kask Yaratcısı Skully Kapılarını Kapadı!  2. İçerik Fotoğrafı

180 Derece Görüş Açısına Sahip Arka Görüş Kamerası, Akıllı Telefon ile Eşleştirildiğinde Bluetooth Kulaklığa Dönüşme Özelliği, GPS Navigasyon Özelliği, Sürüş Esnasında Güzünüzü Yoldan Ayırmadan Müzik Dinleme, Arama Yapma ve Kısa Mesaj Gönderme Özellikleri ile AR-1 Kask, Teknoloji ile Sürücünün Güvenliğini Arttırmayı Amaçlamıştı.


Bu arada firmanın içinde bulunduğu durumla ilgili çıkan haberimizi sizlerle daha önce paylaşmıştık. http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/akilli-kask-skully-kapilarini-kapatiyor-soylentileri-3135 .


Firmanın finansörlerine ve müşterilerine ithafen yayınladığı yazı şu şekilde:

SKULLY, FAALİYETLERİNİ DURDURDU.

SKULLY’nin resmi olarak şu andan itibaren operasyonlarını durdurduğunu açıklamak zorunda olmaktan dolayı derin bir üzüntü duyuyoruz. Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde, yönetim takımımız, ilave sermaye yükseltimi yapmak için hararetle çalıştı fakat kontrolümüz dışında gelişen beklenmedik engeller ve durumlar, bu çabayı boşa çıkarttı. Bu da, SKULLY’nin bundan böyle AR-1 kask gönderemeyeceği ve direk geri ödeme yapamayacağı anlamına geliyor.

Aslında, teminatlı alacaklı tarafından tutulan SKULLY’nin tüm varlıkları, şimdi ihtiyati hacize tabi. Teminatlı borç miktarının üzerinde bir değer olup olmayacağını da yönetim takımımız bilemiyor. Buna ilave olarak, teminatsız alacaklılara dağıtabilecek mevcut bir miktar olup olmayacağı konusundan ise haberdar değiliz.

SKULLY, birkaç hafta içerisinde 7.Bölüm İflas vakasını kayda geçirmeyi planlıyor. Bunun ardından, İflas Mahkemesi’nden nasıl dava açacağınıza dair talimatlar alacaksınız.

Ortaya çıkan bu durum değerli ortaklarımızı, satıcılarımızı ve müşterilerimizi olumsuz olarak etkilediğinden dolayı takımımız derin üzüntüyle birlikte gerçek bir yıkıma uğramış durumda. Cevaplanmamış birçok sorunun olduğunun farkındayız ve bu, oldukça üzücü bir durum. Son derece üzgünüz.”

YORUMLAR