in

Akrapovic

Yazar: Sanço Panço

Duyduğumuzda Kalp
Atışlarımızı Hızlandıran
Akrapoviç Egzoz, 2015
EICMA Fuarında!

Akrapoviç standına yaklaştığım esnada kalabalığın daha da arttığını hissettim. Her duyduğumda heyecanlandıran bu can alıcı egzoz sesi, bu kez de Milano’da beni heycanlandırmaya başarmıştı. Bembeyaz kaplanmış bir stand, bir tarafta büyük mü büyük bir ekranda motosikletlerinde Akrapoviç kullanan yarışçıların gösterileri ve röportajları, Akrapoviç hakkında bilgi alabileceğiniz teknik bilgilerin bulunduğu kulaklık ve ekrana sahip olan elektronik stand ve dahası…

Oturduğunuzda sadece ön görüş alanınızın açık olduğu, her iki kulağınızın hemen yakınında koltuğa gömülü olarak bulunan hoparlörlerden, elinizin altındaki I-Pad’ten seçeceğiniz motosiklete ait Akrapoviç egzoz sesini dinleyebileceğiniz bir Ses Koltuğu “Sound Chair”. Daha ne isteyebiliriz ki, bir egzoz sesi bu ortamda bu kadar ziyaretçiye ancak bu kadar kendini duyurabilirdi herhalde. I-Pad listesinde neler yoktu ki, Ducati Monster, Multistrada, Scrambler, birçok Harley Davidson ve BMW modelinin Akrapoviç egzoz takılmış sesleri, Yamaha R1, R6, Kawasaki Z250, ZX-10R ve daha sayamadığım pek çok modelin Akrapoviç eşliğindeki inanılmaz sesleri…

O koltuktan pekte kalkmak istediğim söylenemez ama ne yazık ki bekleyen çoktu… Gelelim 2016 için Akrapoviç’in yaptığı yeniliklere: Yayınlanan basın açıklamasında, son çıkan konsept susturucu ile şirketin, çok önemli bir olayı kutladığı belirtilmiş. Bir devrim niteliği taşıyan Akrapoviç Slip-On Line egzoz sisteminin Titanyum versiyonu ile EICMA gibi prestijli bir fuarda, şirketin yapabileceği yeniliklerin ve tasarım kapasitesinin gözler önüne serildiğinden de bahsedilmiş. Birinci sınıf Titanyumdan imal edilen ve aynı zamanda ağırlığı da hafifleten egzoz sistemi, Ducati Multistrada 1200 için üretilmiş.

Akrapovic 1. İçerik Fotoğrafı

Karbon fiber ısı kalkanı ve egzoz uç kapağı ile güzel bir biçimde sonlanan egzozun, çok daha performanslı ve daha tatminkar bir ses sunacağı da belirtilmiş. Ki buna zaten hiç şüphemiz yok… Bu çarpıcı egzoz sisteminin yanı sıra, çığır açan Kawasaki Ninja H2R, BMW S 1000 XR, Yamaha YZF-R1, Ducati Scrambler, orta segmentteki Honda CBR650F, küçük segmentteki Yamaha YZF-R3 (Türkiye’deki R25) gibi modeller için de çeşitli egzozlar bulunuyor. Ayrıca Honda Forza 125’ten Aprilia SRV 850’ye kadar açılan geniş bir scooter egzoz sistemi serisi ile bu koleksiyon tamamlanmakta.

Off-Road piyasasında en son çıkan ürün yelpazesinde ise Honda CRF450R, Yamaha YZ450F, Suzuki RM-Z450 ve Kawasaki KX450F için dört üstün sistem sunan Akrapoviç, off-road yarışlardaki bilgisini ve teknik becerisini gözler önüne serdiğini açıkça göstermiş oluyor. Son olarak firmanın 24 yıllık tarihinde, Movistar Yamaha MotoGP pilotu Jorge Lorenzo’nun MotoGP’de elde ettiği 2015 sezon şampiyonluğu, Akrapoviç için bir dönüm noktası sayılmakta. Böylece firma “100.Dünya Şampiyonluğu” (100 World Champions)’nu EICMA gibi prestijli bir fuarda kutlama şansı elde ederek ürünlerini ve kalitesini bir kez daha sergilemiş oldu.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Anlaş

Globe Scout

REKLAM