Aksiyon Ustası Rom Sunny İle İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaydık!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Aksiyon Ustası Rom Sunny İle İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaydık!

Son zamanlarda kendisini, Folkart’ın televizyon reklamında motosikleti ve arabayı korkusuzca kullanan aktör olarak izlediğimiz Rom Sunny’i hazır İzmir Fuarı’ndaki organizasyonda yakalamışken, kendisinin hem fuarla hem FMX ve hem de FMX Blackliner ile ilgili görüşlerini alalım istedik.

Stunt ustası ve ünlü dublör Rom Sunny, dünyada araba iki tekeri üzerinde akrobasi gösterisini ilk kez keşfeden babası gibi pek çok organizasyona ve ilklere imza atmış bir isim. 8,000’den fazla televizyon reklamı, televizyon şovu, film ve özel organizasyon gerçekleştiren 55 yaşındaki Sunny, 1997 senesinde Türkiye’de Power FM ile çeşitli etkinliklerde işbirliği içerisinde çalışmaya başladı. Euro Disney Fransa’da “Motor Actions” ta Stunt Eğitmenliği, Stunt Koordinatörlüğü ve Stunt Müdürlüğü yapan Rom Sunny, Seat Cup Şampiyonası’nda yarattığı özel akrobasi şovu ile 25 metre uzunluğundaki bir rampadan rampaya atlama gerçekleştirdi. Aynı zamanda dünyada ilk kez, Transporter Van bir model aracın iki teker üzerinde akrobasi gösterisini yapan kişi olarak akıllara kazındı. 


Aksiyon Ustası Rom Sunny İle İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaydık! 1. İçerik FotoğrafıMotoron: Merhabalar, öncelikle İzmir’e hoş geldiniz. FMX (Freestyle motocross) gösterisi ve bu gösteride yer alan pilotlar için neler söylemek istersiniz?

Rom Sunny: Bu muhteşem FMX şovunu, tüm fuar süresince 10 gün boyunca her akşam gerçekleştirdik. Bu gerçekten de istisnai bir durum çünkü Belçika, İsveç, Fransa ve Yeni Zellanda gibi farklı ülkelerden 8 pilotumuz var ve içlerinden 4 sürücümüz backflip (geri takla atlayışı) yapabiliyor ve bu tek kelime ile inanılmaz bir gösteri. Bu gösteride yer alan tüm sürücülerimiz birer profesyonel pilot. FMX’ e gelecek olursak; FMX, aslında bir hayat biçimi ve çok özel. Düşünüldüğünün aksine pilotlar hiçte çılgın değiller. Sadece çok cesur ve yürekliler, çok fazla antrenman yapıyorlar. Antrenmanlarında yeni atlayışları, hareketleri ve numaraları yapmak için geniş bir tepe benzeri patika alan kullanırlar. Bu alanda kendilerini yaralamadan atlayış yapmaları ve yere inmeleri mümkün oluyor. Yeni hareketler konusunda kendilerini bir kere rahat hissettikleri zaman, artık pistte gösterilerde uygulamaya başlıyorlar.


Aksiyon Ustası Rom Sunny İle İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaydık! 2. İçerik FotoğrafıM.: Fuar hakkında ve adrenalin dolu gösteriyi izleyen seyirciler hakkında düşüncelerinizi öğrenecek olursak?

R.S.: İzmir Fuarı’na ilk defa gelişim ve büyüleyici bir ortam. Seyirciler, bu gösteriye tek kelime ile bayıldılar diyebilirim. Otomobil ya da motosiklet gösterisi olsun, eğer içerisinde motor varsa, izleyenleri çılgına çevirmeye yettiğini düşünüyorum. İzleyiciler gerçekten son derece heyecanlı, Türk seyircisi çok coşkulu ve her zaman muhteşem olmuşlardır. Bu durum benim için de böyle, organizasyondaki sürücüler için de. Pilotlarımız da karşılıklı olarak seyircileri çok sevdiler.


Aksiyon Ustası Rom Sunny İle İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaydık! 3. İçerik FotoğrafıM.: Son olarak FMX Blackliner organizasyonu ile Türkiye’deki gelecek planlarınız?

R.S.: Volkan Severcan ile birlikte FMX Blackliner’ın Türkiye ayağı olarak adrenalin dolu çeşitli organizasyonlarda yer almayı hedefliyoruz. 

YORUMLAR