Ali Dede'nin Çiftliği

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Ali Dede'nin Çiftliği

Bu yer bildiğimiz çiftliklerden değil, 55 çeşide yakın organik sebzenin yetiştirildiği organik bir çiftlik.

Organik sertifikasına sahip olan bu harika ve doğal çiftlik motorcuların sürekli ve severek yol yaparak geçtiği bir yerde. İstanbul’dan hangimiz Şile üzerinden Ağva yollarına gitmedik ki, tekrar tekrar keyifle gidilen yollardır bunlar. Ağva en sevdiğim yerlerden biridir. Motorla virajlı yolları aşıp o güzel dere kenarındaki balık lokantalarına varmak ne keyiflidir, her gittiğimde yeniden mest olurum. Salaş ve doğal hali ile hep gidebileceğim yerlerden biridir.

Ali Dede'nin Çiftliği 1. İçerik Fotoğrafı

Alidede’nin çiftliği Ağva’ya gelmeden Kabakoz köyünde. Şile’den çıktıktan sonra aşağı yukarı en fazla 15 km mesafededir. Ağva’ya iki yol gider, birisi sahil tarafından diğeri de Teke Köy üzerinden daha içeriden geçer ve biraz daha bozuk bir yoldur. Kabakoz köyüne gitmek için sahil yol üzerinden gidilir. Köye varınca sahile yönlendiren levhadan sola girilir, yolun sağından devam edilir ve Alidede’nin Çiftliğine gelmiş oluyorsunuz.

Ali Dede'nin Çiftliği 2. İçerik Fotoğrafı


Yol boyu yetişen doğal böğürtlenlerin çok lezzetli olduğunu söylemem gerekiyor. Oradaki arazilerin hiçbirinde herhangi bir tarım ilacı kullanılmamaktadır. Bütün sebzeler ilaç kullanmadan doğal yöntemlerle böceklerden korunmaktadır. Mesela ısırgan otu ve özel bir çiçek ekiliyor, onun kokusundan birçok böcek uzak duruyor. Doğal tohumlarla ekinler yetiştiriliyor ve toprağı egzoz kokusundan korumak için traktörün toprağa girişe kesinlikle izin verilmiyor. Bunu daha önce hiç duymamıştım, bu ayrıntıları duyunca çok etkilendim.

Hiç de bilerek gitmemiştim, sahile bir bakmak için sadece o yoldan geçerken tabelayı görüp durdum ve içeriye girdim. Güler yüz ile karşılandım ve karakız domatesi ikram edildi. Ben böylesine bir domates ömrümde yemedim ve burada uzun kalacağımı hissettim ve masaya oturdum. Tadına inanamadım. Esin Hanım hemen kocaman bir tabak daha doğal sebze hazır etti benim için, tekrar kibarlığı ve nezaketi için teşekkür ederim, çok memnun oldum.

Ali Dede'nin Çiftliği 3. İçerik Fotoğrafı

Böyle bir lezzet olamaz, hayatımda hiç sebze görmemiş gibi domates yedim, daha önce böyle lezzetli ve böylesine muhteşem bir tat tatmadım. Plaja gitmeyi unuttum, domates aşkına kapıldım. Esin hanım çok sempatikti ve sohbetlerimiz uzadıkça uzadı. Şanslıydım ve Ali Dede de geldi, onunla tanışma fırsatım doğmuştu. Kendisinin çeşitli hastalıkların olduğundan bahsetti ve toprak ile uğraşmaktan ve doğal yaşamaktan hem sağlıklı olduğundan hem keyif aldığı için ve faydalarına da inandığı için hastalıkların hepsinden kurtulduğundan bahsetti.

Bu yollardan geçtiğinizde bir kere uğrayın, tadına bakın. Sanırım Haziran aylarında sebzenin en bol olduğu dönem başlıyor. Tavsiye edeceğim en önemli konu şudur ki topcase leriniz, yan-üst-ön ve ne başka çantalarınız var ise boş geliniz ki almak istedikleriniz için bol bol yer olsun. Sağlıkla güzel bir yaşama doğru sürelim.

Ali Dede'nin Çiftliği 4. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR