Alpinestars'a Açtığı Davalara İlişkin Dainese'den Açıklama Geldi

Giyim Yazar: Ahmet TEZCAN

Alpinestars'a Açtığı Davalara İlişkin Dainese'den Açıklama Geldi

Dainese, patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle yasal işlem başlatarak bazı Alpinestars ürünlerinin Almanya'da satışının durdurulmasını talep etti fakat ürünler geri çekilmedi.

Dainese, iki patentini ihlal ettiği gerekçesiyle bazı Alpinestars ürünlerinin satışını Almanya'da durdurma talebinde bulundu. Alpinestars ise bu işlemden önce herhangi bir yasal işlem yapılmadığını iddia etti. Bunun üzerine Dainese, durumu açıklığa kavuşturmak için aşağıda yer alan iddiayı yanıtladı.


İddia: "Almanya'da Dainese, Alpinestars Tech-Air Street sisteminin satılmasının durdurulması için belli bayiilere direkt bir talepte bulundu ancak Alpinestars'a karşı herhangi bir yasal işlem yapılmadı."


Alpinestars'ın basın açıklamasında ayrıca şu sözler yer almakta: "Dainese, Alpinestars'in Tech-Air Street sisteminde kullanılan hava yastığı sistemi yapısının belli bir parçasında patent ihlali yaptığını iddia etmekte."


"Alpinestar'ın Tech-Air Street sistemi 2014 Aralık ayında çıkmıştı ki bu sistem, motosiklet üzerine sensör yerleştirmeye gerek duymadan bağımsız bir şekilde çalışan, aksine belli bir motosikletin sürücü tarafından kullanılan hava yastığı sistemine bağlanmasını gerektirmekte."


"İtalya'daki davalarda Dainese'in ortaya attığı iddialar hava yastığının kendi düzeni ile alakalı. Şişme aşamasında gaz ihtiva eden fiziksel materyal parçası, diğer parçaları veya hava yastığının açılması gerektiğinde kayıt için Alpinestars'ın Tech-Air street sisteminin algoritmasını referans almamakta."


"Dainese ise bunun yerine Tech-Air sisteminin hava yastığı, Dainese'in patentlerini ihlal ettiğini iddia etmekte."


"Dainese tarafından Alpinestars'a ya da Alpinestars bayiilerine karşı ortaya atılan iddialar tartışmalıdır ve Alpinestars, bu tür asılsız iddiaların Tech-Air Street sisteminin dağıtım ve satışını engellememesini sağlamak için bu konuda gerekli yasal tedbirleri almaktadır."


"Alpinestars'ın kendi araştırma ve geliştirmelerini 2001 yılından beri Gelişmiş Teknoloji Departmanı'nda yürütmekte olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Alpinestars bu iddialara itiraz etmektedir. Tech-Air Street sistemi, Alpinestar'sın teknoloji yaratımına ve otomotiv sektöründe kullanılan bilindik hava yastığı sisteminden türemiş olan Tech-Air Street sisteminde bulunan fiziksel yastığı baz almaktadır ve üçüncü şahısların entelektüel mülk haklarını ihlâl etmemektedir."


"Alpinestars, Avrupa'daki ve dünyanın geri kalanındaki tüm sürücülerin menfaati için Tech-Air sistemini dağıtmaya devam edecektir ve iddiaların hiçbir dayanağının bulunmadığının uygun yasal süreçler ile kanıtlanacağına inanmaktadır."


Dainse:


- 2015 Ekim ayında Münih Mahkemesi, Alpinestars Tech-Air sisteminin, Dainese'in iki patentini Avrupa'da ihlal ettiğini onaylayarak bir Alman Alpinestars bayiine karşı otonom ön tedbirler aldı.


- Dainese ayrıca Alman Mahkemesinden önce Alpinestars'a karşı, Dainese patentlerinin ihlal edilişine karşılık telafi edici tazminat isteği ve Tech-Air sisteminin Almanya'da ticarileştirilmesini durdurma amacı ile bir dava açtı.


Ayrıca Dainese şunu da açıklığa kavuşturmak istiyor:


- Dainese'e Alpinestars'tan herhangi bir durdurma ve vazgeçme belgesi gönderilmedi.


- Dainese bir İtalyan mahkemesinden önce Alpinestars'a karşı, Dainese patentlerinin ihlal edilişine karşılık telafi edici tazminat isteği ve Tech-Air sisteminin Almanya'da ticarileştirilmesini durdurulmasını sağlayacak acil bir ön mahkeme emri çıkarılması amacı ile bir dava açtı.


- Dainese'in patentleri Avrupa Patent Ofisi tarafından uzun bir doğrulama prosedürünü takiben yayınlanmıştır ve bu sebeple tescilli ve bütünüyle geçerlidir.


Dainese, bu davaların liyâkatında daha fazla yorum yapmayacak, bunun yerine davaları uygun mekanlarda tartışmayı tercih edecektir.


Alpinestars'a Açtığı Davalara İlişkin Dainese'den Açıklama Geldi 1. İçerik Fotoğrafı


"Dinamik sporlarda travmatik yaralanmalara maruz kalan insanları savunmak ve onlara güvenlik sağlamak, Lino Dainese, şirketi 1972 yılında kurduğundan beri Dainese'in misyonudur. İlk günden beri Dainese, aktif sporlarda koruma sağlamak için yenilikçi olmuştur ve bunu motosiklet sürüşü, kayak, dağ bisikleti sporu ve binicilik için 1995 yılında Mr.Dainese'in tasarladığı sırt koruması ve D-air hava yastığı sistemi dahil büyük sanayi ilkleri ile gerçekleştirmiştir."


- Dainese, D-air teknolojisine ilişkin 26 adet patente sahiptir ve yarış ve yol kullanımına uygun olan, motosikletçiler için ilk ve en yenilikçi hava yastığı koruma platformu D-air sistemlerinin araştırması, icadı, geliştirilmesi, üretilmesi ve satışı için kapsamlı yatırımlarda bulunmuştur.


- 2015 yılında yarış odaklı D-air açık bir platform halina geldi ve D-air Armor, diğer motosiklet giyim üreticilerinin ürünlerine dahil edildi ki bu sayede daha fazla sürücü, Dainese D-air sisteminin sunduğu güvenlik avantajını elde etti.


- D-air platformu ayrıca D-air Ski'nin ve otomotiv sektöründe kullanılacak hava yastığı sistemlerinin geliştirilmesinde de kullanıldı. D-air Ski, kayak sporunda kullanılan yenilikçi bir hava yastığı sistemidir.

YORUMLAR