Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum

MotoGP Yazar: Moe

Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum

Dünya genelinde motosiklet yarışçıları tarafından en çok tercih edilen markalardan biri olan Alpinestars, 2007 sezonunda MotoGP’de Casey Stoner ile denediği wireless elektronik sistem ile donatılmış Tech-Air hava yastıklı tulum teknolojisinin güncellenmiş halini tanıttı .

MotoGP’de Marc Marquez, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo ve Cal Crutchlow gibi isimlerin tercihi olan Alpinestars ,güncellediği Tech-Air tulumuyla omuz, sırt, bel, kalça ve vücudun yan yüzeyini kaplayan yekpare hava yastığına sahip bu derecede koruma sağlayan ilk ve tek yarış tulumuna sahip olmuş oluyor. 

Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum 2. İçerik Fotoğrafı

Süregelen araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından bu yeni tulum, bir önceki jenerasyon Tech-Air tuluma göre 8 kat daha fazla hacimde hava yastığı ile sürücülere koruma sağlıyor.  Elektronik sistem, tulum hörgücünün içinde yer alan çarpmaya ve darbelere karşı koruyan özel bir kutunun içindeki bir mikro-işlemci ,dahili pil , şişirici modül ve kol, bacak, işlemci kutusu üzerindeki özel sensörlerden oluşuyor.  Ergonomik olarak özel olarak tasarlanan ve yerleştirilen tek parça hava yastığı, mükemmel koruma ve rahatlık için dikişsiz 3D dokuma teknolojisi ile üretilmiş.

 

Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum 3. İçerik Fotoğrafı

 

Sürüş esnasında sürücünün her hareketini ve maruz kaldığı kuvvetleri gözleyen Tech-Air sistemi, her 2 milisaniyede bir veri işleyerek motosiklette herhangi bir kontrol kaybı yaşandığında hava yastığının şişirilip şişirilmemesi gerektiğine karar verip 50 milisaniyede de çarpışmaya hazır hale getirebiliyor.

Tulumun ne kadar başarılı olduğunu gösteren örneklerden biri ise 2013 sezonunda Marc Marquez’in Mugello’da yaklaşık saatte 340km’lik bir hızla yaptığı kaza ve bu kazadan sıyrık bile almadan kurtulması sayılabilir. Alpinestars’ın aşağıda yayınladığı verilerde Marquez yere çarpmadan 80 milisaniye önce hava yastığının ateşlendiği ve 50 milisaniyede de çarpışmaya hazır vaziyete geldiği görünüyor,nitekim 30 milisaniye sonrasında da normalde kemik kıran 25G’lik bir kuvvetle genç sürücü yere çarpıp yürüyerek yerinden kalkıyor.

Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum 4. İçerik Fotoğrafı

Hava yastığının uygunsuz bir zamanda şişmesini engellemek içinse (örneğin sürücü yanlışlıkla omzunu kapıya çarptığında yada çıkardığı tulumu zemine bıraktığında) 3 koşullu bir algoritma izlenmiş: 1-Tulum’un Tech Air özelliği açık hale getirilmeli, 2-Fermuar sonuna kadar çekilmiş vaziyette olmalı, 3-Sürücü motosiklet üzerinde hareket halinde olmalı.

Ayrıca sürücünün kaza ardından yarışa devam etmek istemesi durumuna karşı tulum kazadan sonra 20-25 saniye sonra eski haline geri dönüp 60 saniye içerisinde de tüm sistemi otomatik olarak resetleyebiliyor.

 

Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum 5. İçerik Fotoğrafı
Alpinestars’dan MotoGP’ye Özel Tech-Air Hava Yastıklı Tulum 6. İçerik Fotoğrafı


 

Alpinestars’ın tulumlarını incelemek için :

http://www.motosikletim.com.tr/motosiklet-yaris-montlari?brnd=ALPINESTARS

YORUMLAR