in

Alpinestars T-GP R Air Mont

Yazlık-baharlık mont ve pantolon alternatiferlerinden Alpinestars’ın T-GP R Air mont ve Andes Drystar pantolon, uzun dönem test ekipmanı olarak Motoron garajında…

Alpinestars distrübütörü Motovento’nun denememiz için verdiği Alpinestars T-GP R Air mont ve Andes Drystar pantolon ile yaklaşık 8 aylık birlikteliğimiz oldu. Takım olarak giydiğim bu mont ve cekete, siyah-beyaz tonların hakim olduğu Supertech R bot, gece siyahı GP Pro eldivenleri ve oldukça cikcilli bir boyaya sahip HJC RPHA-10 Cage kaskı da kombine edince oldukça şık bir kombin de elde etmiş olduk . Motoron İlkbahar-Yaz Kreasyonu’nun bu son parçasının dışarıda da gerçekten ilgi çektiğini söyleyebilirim; ışıklarda durdurup model soranlar, işyeri ve kafelerdeki iltifatlar da bunu destekler nitelikte idi. Ancak görüntüden ziyade bu ekipmanların esas amacını biliyoruz; korunma.

 

Alpinestars T-GP R Air Mont

 

Biliyoruz siz yapmıyorsunuz ama yazın “ Vay efendim, çok sıcak oluyor!” bahaneleriyle giyilen tshirt, şort, parmak arası terlik ile motosiklet sürme “fantezi”sine (bunu tropik bilmem ne adalarında H2 ile yapanlar da var ya, neyse) bu tür mesh yani “file”li ekipmanlar tokat gibi cevap veriyor. Çünkü gerçekten bu filelerin içi efil efil e-si-yor! Alpinestars’ın T-GP R Air Mont’u da, adının da ele verdiği üzere, markanın ürün yelpazesindeki yazlık, file ceketlerden sadece bir tanesi. Çarpma ve sürtünme ihtimali yüksek bölgelerde ısıya ve yırtılmaya daha dayanıklı 600D Polyester kullanılan cekette; rüzgarın direkt temas eden kol içi, göğüs bölgesi ve ter/ısıyı daha rahat uzaklaştırmak adına sırt bölümünün büyük bir oranı sık işlenmiş mesh’ten oluşuyor.

 

*

Alpinestars T-GP R Air Mont 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

Alpinestars T-GP R Air Mont 2. İçerik Fotoğrafı

 

*Göğüs koruma için fermuarlı özel bölme(Stok gelen sünger göğüs koruma(?)ları, CE onaylı Alpinestars Bionic göğüs koruması ile değiştirebiliyorsunuz.)

 

 

Bu filelerin sürtünmeye dayanımı, t-shirtlerden(!) kıyas götüremeyecek kadar yüksek, korumalı “deri” ceketlerden de haliyle biraz daha düşük. Ancak yaz sıcaklarında, daha güvenli deri + dehidrasyondan kuruyemiş gibi büzülmek mi, yoksa nispeten daha düşük koruma + daha ferah yazlık bu tür bir mont mu olur, o sizin tercihiniz. Benim kişisel tercihim fileliden yana oluyor. Genel hatlarıyla montun özelliklerine baktığımızda ise, çıkarılabilir ince içlik büyük bir artı olarak dikkatleri çekiyor.

 

Bu sayede dağ eteklerinde kavrulurken tepede soğuktan kırılıp (thermal fatigue’den fail etmek) yamulmuyorsunuz. Bu içlik yüksek ölçüde yağmurdan ve direkt rüzgardan koruyor , ancak haliyle bir kışlık içlik gibi soğuktan da korumuyor. Alpinestars’ın tüm pantolonları ile uyumlu bel fermuarı ise hem sürüş pozisyonunda belinizin açılmasını hem de olası bir kaza anında ceketinizin üzerinizden sıyrılmasını engelliyor. T-GP R Air montta ayrıca bel bölgesinin uzun olması hem estetik (arkanızdaki sürücüye bilerek frikik vermiyorsanız ayrı, ama kantinci çatalına kesin çözüm olur!), hem de beli rüzgardan korumak adına güzel bir ayrıntı.

 

 

Alpinestars T-GP R Air Mont 3. İçerik Fotoğrafı

 

?Alpinestars’ın tüm ceket ve pantolonlarında bulunan ve birbirleri ileuyumlu bel fermuarı ise hem sürüş pozisyonunda belinizin açılmasını hem de olası bir kaza anında ceketinizin üzerinizden sıyrılmasını engelliyor.

 

 

Velcro’lu bilek ve bel bölgesinden ise bedeninize göre ayarlama yapabilmeniz mümkün. Özellikle uzun eldiven kullanıyorsanız bilekteki bu cırt cırtlar sayesinde ceketi eldivenin içine oldukça rahat bir şekilde sokabiliyorsunuz. CE standartlarındaki dirsek ve omuz korumalarının yanı sıra göğüs ve sırt bölgesinde sünger cisimcikler mevcut. Koruma demeye dilim varmıyor, çünkü montla gelen bu parçalar gerçekten bir çeşit sünger.

 

Neyse ki bu cisimciklerin çıktığı cepler ise CE onaylı Alpinestars Bionic sırtlık ve göğüs korumalar ile birebir uyumlu, daha kaliteli korumalar ile dertsiz bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Sonuç olarak İstanbul için konuşuyorum, kara kış hariç; eritici sıcaklardan, soğuk bahar günlerine yaklaşık 3 mevsimi kapsayan bir motosiklet ceketi arıyorsanız başarılı bir alternatif olabilir. Yazın gerçekten ferah, biraz daha rahat bir kesime sahip (dar İtalyan tipi kesimin aksıne, özellikle Türk kasınız(!) varsa bu modellerde rahat edebilirsiniz) modelin farklı seçeneklerdeki renk alternatifleri de mevcut.

 

 

 

Alpinestars T-GP R Air Mont 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

Alpinestars T-GP R Air Mont 5. İçerik Fotoğrafı

 

 

Alpinestars T-GP R Air Mont Özellikleri:

 

• Ana materyal 600D Polyester ve hidrofobik file paneller

• Çıkarılabilir, uzun kollu, suya ve rüzgara dayanıklı ince iç astar

• Çıkarılabilir CE sertifikalı Bio Armor omuz ve dirsek korumaları

• Göğüs koruma için fermuarlı özel bölme(Stok gelen sünger göğüs koruma(?)ları Alpinestars Bionic göğüs koruması ile değiştirilebilir)

• Sırtlık için fermuarlı özel bölme(Stok gelen sünger sırtlık Alpinestars Bio Armır sırtlık ile ek olarak değiştirilebilir)

• Alpinestars pantolonları ile uyumlu bel fermuarı

• Bilek ve belde velcro’lu beden ayarı

• Dirsek üstlerinde reflektör şeritler

 

 

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motoron Dergisi Eylül 2015 Sayısı, Sayı 122

Alpinestars Andes Drystar Pantolon

REKLAM