Amaç ve Araç Problemi!

Cem Batırbaygil

Amaç ve Araç Problemi!

Motosiklet bugün dünyanın pek çok metropolinde, günlük hayatın vazgeçilmez bir aracı konumunda. Paris, Roma, Atina, Pekin, Londra, Yeni Delhi, Barselona ve diğerleri… Bu ve benzeri metropollerden hangisine giderseniz gidin, hepsinin ortak bir noktası var.

Cem Batırbaygil

Motoron Dergisi Editörü

Kent merkezlerindeki trafik yoğunluğu ne kadar çoksa, motosikletlerin sayısı da o kadar fazladır. Trafik lambaları kırmızı yandığında ön sıraları motosikletlerin doldurduğuna ve lamba kırmızıdan yeşile döndüğünde ise tüm motosikletlerin birkaç saniye içinde gözden kaybolduğuna tanık olursunuz hep.  Kent dışına çıktığınızda ise bu kez görüntü değişir. Metropollerin mitolojideki sirenler (Seirenegibi insanı kendine çeken enerjisinden kurtulmuş, keyifle virajlara dalıp çıkan motosiklet kullanıcıları çıkar karşınıza bu defa. İki farklı ruh hali söz konusudur. Biri kentin dinamizmine ayak uydurmuş onunla yarışan rekabetçi bir ruh,  diğeri ise kentten kaçıp kendini doğanın akışına bırakan özgürlükçü bir ruh.

 

Hangi ruh hali size daha yakın geliyor! Ya da hangisi sizi motosiklet sahibi yaptı veya yapabilir? İlki veya diğeri ve belki de ikisi birden! Neden olmasın.

Motosiklet söz konusu olduğunda sadece bir araçtan söz ediyor olamazsınız. Bir motosiklet her zaman bir motosikletten daha fazlası olmuştur. Hangi tür motosikleti seçerseniz seçin, durum değişmez. Örneğin scooter’ı ele alalım. İster, Ege sahilinde bir plajdan diğerine gidiyor olur, ister İstanbul’da bir iş toplantısına yetişmek için köprülerden birinde araçların arasında hızla ilerliyor olun. Her durumda scooter sizi eğlendirir, stresinizi alır.

 

Bu kez kendinizi bir enduro motosiklet üzerinde hayal edin. Altınızdaki motosikletin çevikliği, gücü ve kıvraklığı, evden işe işten eve kullanıyor da olsanız sizi sürekli maceraya davet eder. Amansız bir kışkırtıcıdır. Kendinizi hiç beklemediğiniz bir anda herşeyi geride bırakmış, arazide güneşin batışına doğru tozu dumana katarak ilerlerken bulabilirsiniz.

 

Hayalinizdeki motosiklet, parlak granajlarıyla göz alan bir chooper mı yoksa! Belki de aradığınız kendinize göre modifiye etmeye olanak veren bir Café Racer’dir. Bunların hiçbiri sizi heyecanlandırmıyor ve adrenalin yoksa ben yokum diyenlerdenseniz. İki motosiklet türünden birini seçebilirsiniz. Bir uçta offroad diğer uçta supersport! İki farklı uç! ikisinde de aradığınız mutlak adrenalin ise eğer, fazlasını bulacağınız garanti.

 

Kullananlar bilir! Sözüm bu güne kadar motosiklete hiç binmemiş olanlara. Motosiklet, bir motosikletten çok daha fazlasıdır. Bu nedenle motosiklet kullanmaya biraz olsun eğiliminiz varsa, iyi düşünmenizi sağlık veririm. Neden motosiklet almak istiyorsunuz? Mutlaka arkasında bir neden olmalı. Eğer bu nedeni gerçekten iyi biliyorsanız; hangi motosiklet sorusunun yanıtını kolayca verebilirsiniz. Amacınız her geçen gün biraz daha artan ve zamanınızdan çalan trafik sorununu çözmekse eğer, motosiklet aradığınız araç olabilir. Ancak bilin ki hangi tür motosiklet olursa olsun söz konusu motosikletse eğer, bu iş orada kalmaz. Amaç ile araç birbirine karışır.

 

Motorunuzun ve yaşam sevincinizin hep “on” olması dileğiyle...

YORUMLAR