Amerika’dan Kadın Sürücü Rekoru!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Amerika’dan Kadın Sürücü Rekoru!

Amerika’daki kadın motosiklet sürücü sayısı, son zamanların rekorunu kırdı.

Amerika Motosiklet Endüstrisi Kurulu’nun motosiklet sahibi sayısını belirleyen son anketine göre, gün geçtikçe daha fazla kadın sürücü motosiklet kullanmaya başlamış durumda. Amerika’daki 9.2 milyon motosiklet sahibi arasından % 14’ünün kadın olduğu son yapılan araştırmalarda ortaya çıkmış. 1998 senesindeki %8’lik orana sahip motosiklet sahibi kadınların sayısına göre şimdiki rakam oldukça iddialı.

          

BMW Motorrad Amerika Ulusal Pazarlama Müdürü Sarah Schilke “Daha çok kadın sürücünün gün geçtikçe bu spora başlaması gerçekten cesaret verici. 30 milyon insanın motosiklet üzerinde en azından bir kere ya sürücü ya da artçı olarak bir şekilde bir bağı olmuş durumda ve bu sayının dörtte birinden fazlasını da tahminen sürücü ya da artçı olarak kadınlar oluşturmakta. Motosiklet sürmek herkes içindir, artık daha genç nesil ve geleneksel kullanıcılar dışında kalan gruplar tarafından daha da benimsenmekte.” şeklinde bir açıklama yapmış.


Amerika’dan Kadın Sürücü Rekoru!  1. İçerik Fotoğrafı


Peki, Amerika’daki bayan sürücüler daha çok hangi motosikletleri seçiyor? Kadın sürücülerin %34’ü chopper modelleri seçerken, yakın markajda %33’lük oranla scooter bulunmakta. Bu arada sadece %10’luk bir oranda spor motosiklete sahip kadın sürücü bulunduğu ortaya çıkmış.


Kadınlara neden motosiklet kullanıyorsunuz sorusuna ise en çok verilen cevaplar arasında eğlence, kendini dinleme, özgürlük duygusu ve doğanın tadını çıkartmak bulunuyor. Ayrıca yapılan araştırma sonucunda %60 oranında kadının motosiklet kullanmak için güvenli sürüş eğitimi aldığını ortaya koymuş. Bu oran erkeklerde ise %42 olarak kalmış.


Amerika’dan Kadın Sürücü Rekoru!  2. İçerik Fotoğrafı


Ülkemizde ise kadın motosiklet sürücü sayısının gün geçtikçe arttığını söylemekten dolayı mutluluk duyduğumu belirtmeliyim. Umarım 2016 senesinde daha çok bayan sürücüyü bilinçli, tam ekipmanlı ve eğitimli bir şekilde yollarda görebiliriz.


2015’in son gününde 2016 için Motoron ailesi olarak tüm okuyucularımıza ve motosiklet tutkunlarına sağlık, huzur, mutluluk ve güzellikler en başta olmak üzere iki teker üzerinde dolu dolu geçecek keyifli bir sene diliyoruz. Yeni senede de en yeni haberlerle sizlerle beraber olmaya devam edeceğiz…

YORUMLAR