Amerika'nın İlk 4 Silindirli Motosikleti Satılıyor!

Sektörel Yazar: Ahmet TEZCAN

Amerika'nın İlk 4 Silindirli Motosikleti Satılıyor!

1910 yılında üretilen Amerika'nın ilk dört silindirli motosikleti Pierce Four, 17 Ekim 2015'te satışa çıkıyor. İşte detaylar...

Günümüzde Amerikalıların ürettiği motosikletlerin hemen hemen hepsi iki silindirli. Aşağıda fotoğrafını gördüğümüz Amerikan motosikleti ise I.Dünya Savaşı'ndan önce üretilen dört silindirli bir motosiklet ve müzayedede 80,000 £'e kadar çıkabilecek bir fiyattan satılacak.


Amerika'nın ilk dört silindirli motosikleti olan 688cc'lik Pierce Four, 1910 yılında New York/Buffalo'da üretildi. Bonhams müzayede evi tarafından satılacak olan motosiklet, üreticisi Pierce tarafından "titreşimsiz motorlu araç konforu" şeklinde tanımlanmıştı.


Amerika'nın İlk 4 Silindirli Motosikleti Satılıyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Ayrıca Pierce, motosikletinin yürüme hızından motorlu araç hızına kadar konforlu bir gezinti sunacağı konusunda söz vermişti.


Motosiklet, en azından o tarih için alışılmadık bir motor yapılandırmasına ve bunun yanı sıra içerisinde yakıt ve yağ barındıran yeni bir tübüler grenaja sahipti.


İnanması zor fakat iki vitesli bu motosiklet, zamanın en gelişmiş motosikletiydi ve bir şehirden diğerine yapılan bir dizi dayanıklılık yarışını kazandı.


Pierce isminin Amerikan motosiklet onur listesinde neden yerleşmiş bir isim olmadığını merak ediyorsanız açıklayalım. 1913 yılında Pierce'ın motosikleti, ikonik Ford Model T'den 400$ daha ucuzdu fakat firma, pazarlık avcısı halkı yüksek niteliklere sahip motosikletin değeri konusunda ikna edememişti.


Haberin başında da belirttiğimiz gibi bu motosiklet satışa çıkıyor ve Bonham çok ilgi göreceğini tahmin ediyor. Pierce Four, Santoni Group'un İtalya merkezli CEO'su Tiberio Lonati'nin koleksiyonunda bulunan 60 motosiklet arasında öne çıkan bir motosiklet.


1910 model Pierce Four, 17 Ekim'de The Classic Motorcycle Mechanics Show'da yapılacak olan Bonhams Autumn Stafford Sale'de açık arttırmaya sunulacak.

YORUMLAR