in

Ampullerimi Nasıl Değiştiririm?

Yazar: Motoron

Motosiklete Dair Bilmeniz Gereken Ancak Sormaya Çekindiğiniz Her Şey

Ampuller nadiren bozulurlar. Ömürleri bitene kadar kademeli şekilde soluklaşırlar. Yani karanlık yollarda giderken kendinizi kör gibi hissetmeye başlarsanız yeni bir takım ampul takma zamanı gelmiş demektir. İşte böyle:

 

1 Ne tipte ampule ihtiyaç duyduğunuzu öğrenmek için motosikletinizin kullanım kılavuzuna bakın. İlgili tüm karenaj parçalarını dikkatlice sökün. Acele etmeyin çünkü haşin davranıldığında karenaj çok çabuk hasar görebiliyor. Eğer çıplak bir motorunuz varsa doğal olarak böyle bir derdiniz de yok demektir.

 

2 Far kısmının arka tarafındaki bağlantıyı bulmanız gerek. Kabloyu sökün ama sökerken kablodan değil de plastik bölümden tutup çektiğinize emin olun. Yoksa sonradan bir de lehim yapmak zorunda kalırsınız.

 

3 Devam etmeden önce konektörlerde ve diğer parçalarda paslanma olup olmadığına bakın. Eğer varsa tel fırça veya törpü ile temizleyin.

 

4 Şimdi kauçuk korumayı kaldırın. Çatlaklara veya yarıklara karşı korumayı kontrol etmek iyi olacaktır. Eğer bakımı yapılmazsa ileride daha da çok paslanmaya sebep olabilir. Şayet çatlaksa veya hasar görmüşse değiştirin.

 

5 Çoğu ampul ufak bir yaylı klipsle yerinde durur. Parmağınızla açabiliyor olmalısınız. Bu işlemi yapmadan önce motoru soğumak üzere beklettiğinizden emin olun. Çünkü eğer motoru henüz yeni kullandıysanız hem ampul hem de klipsli mekanizma ciddi sıcak olacaktır.

 

6 Çoğu ampul pimli uçlara sahip ve biraz itip çevirince yuvalarından kolayca çıkarlar. Eğer bu aşamaya gelip de aldığınız ampullerin motordan çıkanlarla uyuşmadığını fark ederseniz kullanım kılavuzunu okumadınız demektir.

 

7 Yeni ampulü paketinden çıkarttığınızda cam kısmına ellemeyin. Cildinizdeki yağlar, camın kararmasına ve yanmasına sebep olabilir, ömrünü kısaltır. Sadece dibinden tutun. Eğer ampulün camını tutmaktan başka çareniz yoksa bir çift ince eldiven giyin.

 

8 Konektörlere biraz pas engelleyici sprey sıkın. Kullanmadan önce plastik ve kauçuk üzerine tatbik edilmesinde sakınca olmadığından emin olun.

 

9 Ampulün pimlerini hizalayın ve yerine yerleştirin.

 

10 Konektörleri yerine takın ve ampulün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalışmazsa gevşek bir bağlantıdan, korozyondan veya yanmış bir sigortadan olabilir. Ampullerin hepsi çalışıyorsa karenajlarınızı dikkatlice yerine takın ve ışığın tadını çıkartın.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motosiklette Yağ Değişimi

Motosiklette Patlak Bir Lastikle Nasıl Başa Çıkarım?

REKLAM