in

Aprilia Tuono X Çıplak Motor Kavramını Değiştiriyor

 Çıplak motosikletler veya ‘Naked’ motorlar şehir içerisinde çokça rağbet gören, sportif bir sınıf olarak hayatımızda yer etti. Aprilia şehir kısıtlamalarından sıkılmış olmalı ki Tuono’nun V4 R versiyonunu üretti. Sınıf ve görünüş olarak bir Naked motor olsa da özellikleri ve tanıtım fotoğraflarından anladığımız kadarıyla İtalyan firmanın aklında pek şehir kullanımı yok gibi.

Aprilia Sadece 10 Adet Tuono X Üretecek

 Bu modeli ilk olarak Imola’da Aprilia MotoGP test pilotu Lorenzo Savadori tarafından test edilirken görüntülemişti ve söylenene göre pisti 1 dakika 50 saniye gibi bir tempoyla WSBK rekorundan 3.6 saniye gerisinde tamamlamıştı. WSBK motosikletlerinin gösterebildikleri performansları göz önünde bulundurulunca, bu süre piyasadaki herhangi bir yarışçı motosiklet için bile oldukça rekabetçi bir süre demek. Tuono X MotoGP mühendisleri tarafından geçen sene üretilen RS V4X’i temel alınarak ortaya çıkarılmış. 217 beygirlik güç de gelen güncellemeler ile birlikte 221 beygire kadar gelmiş.  Motosikletin üzerinde MotoGP’den gelen kanatçıkları görmek de mümkün. 166 kiloluk kuru ağırlığı da oldukça dikkat çekici. 

 Marchesini jantlar, karbon parçalar ve yenilenen elektronikler ile sokak performansı için yeterince güncelleme gelmişken üstüne eklenen performans egzozu ve yeniden ayarlanan motor haritalandırması ile Aprilia tam bir pist canavarı yaratmış. 

Aprilla Tuono X
Çıplak motorlar için şehirli dense de İstanbul gibi bir şehirde bu şekilde viraja girileceğini sanmıyoruz

 Tuono X için SteiermarkGP’sinde polun sahibi olan MotoGP sürücüsü Espargaro “Aprilla Tuono X uzaydan gelmiş gibi. Daha önce hiç bu kadar yüksek gidonlu bir motosikleti pistte kullanmamıştım. Motosikletin dengesi beni oldukça şaşırttı.”

 “Motor çok çılgın, ama şasi bu çılgınlıkla krize girmiyor. Tam aksine elektronik destekle beraber kullanması inanılmaz zevkli. İsterseniz tamamen temiz bir şekilde veya yanlayarak kullanabilirsiniz. Serseri bir yanı olan saf bir sporcu.” 

 Aprilia Tuono X’ten sadece 10 adet üretecek(isimdeki X de bu sayıya atıfta bulunur nitelikte.). Almayı düşünenler için fiyatı 34.900 Euro’dan satışa çıkarıldı ama maalesef Aprilia’nın 10 adet ‘hiper çıplağının’ hepsi satıldı. Tuono X’i satın almış olan 10 şanslı kişi, motosikleti Aprilia’nın Noale’de bulunan yarış takımı binasından alacak. 

 Güncel Aprilia modelleri için Aprilia Türkiye’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Neden küçük motor?-Başlangıç Motoru

Aprilia Rs 400 Üretmeyi Mi Planlıyor?

REKLAM