Araba Sürücüsünün Gözünden Motorcu

Pervin Ozulu

Araba Sürücüsünün Gözünden Motorcu

Pervin Ozulu

Motoron Dergisi Yazarı

Bu konu çok tartışılır ve karşılıklı beklentiler olur, yine de büyük ilerleme kaydedemiyoruz. Trafikte bize bilerek zor anlar yaşatan sürücülerden hiç bahsetmeden sadece iyi niyetli, motor severler ve hatta motor kullanan araba sürücünün gözünden bir örnekten bahsetmek istiyorum. Üzerimize giydiğimiz bir kıyafetin uyup uymadığını görmek için aynaya bakarız ya hani, ya da yanımızdakinin fikrini alırız “Nasılım?” Motor sürüşümüzü farklı açıdan değerlendirmek için araba sürücüleri aslında aynamız olabilir.


Hep diyorum ve yine belirtmek istiyorum, onlara empati ile yaklaşırsak ve saygılı davranırsak aramızdaki anlaşmazlıkların azalacağına inanıyorum. Ne zaman arabayla yollardaysam motor kullanıcısı olduğum için otomatik kulağım motosiklet sesine odaklıdır, illaki bir yerden bir motosiklet gelir, ona yol vermek vatandaşlık görevimmiş gibi gelir bana. İster istemez koruma iç gidileri bile depreşiyor, etrafı süzerim onu sıkıştıran bir araba sürücüsü var mı diye, her şey yolunda mı diye kontrol ederim. Ona yol verdikten sonra keyifim tam olur.


Araba süren bir kişi motor kullanan biri gibi sürekli etrafa tüm dikkatini veremez, ister istemez ara sıra başka şeylerle meşgul oluruz, CD değiştiririz ya da arka koltuktan çantadan bir şeyler çıkartmaya çalışırız, v.s. ..v.s. Hiç birini bile yapmıyorsak, arabayı dikkatli ve sakin de kullansak üzüntülü olaylar yaşanabiliyor. Arabayla sakince yoldayken sol tarafımızdan dibimizde bir motor ani bir gaz açarak bomba sesi gibi bir ses ile hızlıca yanımızdan geçerse nasıl olur o an haliniz? Hatta hiç o kadar spesifik bir örnekten bahsetmeyelim, motorcu görünür şekilde sol taraftan geliyor, araba sürücüsü aynada onu gördü ve yol vermek için kendi şeridinin içinde arabasını sağa kırıyor, sağındaki şeritte başka arabalar var bulunduğu kendi şeridinde seyir ettiği için bir sıkıntı yok sanıyor ve soldan gelene verebildiği kadar yol veriyor. Fakat tam o sırada ikinci motorcu da aniden ve aynı anda diğer tarafından sağdan arabayı geçiyorsa o anki durum hakkında ne düşünürsünüz? Bu örnek çok fazla yaşanmaktadır, defalarca gördüm.


Bu görüntüye şahit olmak hiç hoş değil, çok kalitesiz ve seviyesiz serserice bir sürüş tarzı. 2 motor arasında kalan araba sanki hedef alınmış gibi korkutulup şımarıklık yapılıyor sadece. Bir motosiklet sürücüsü bu olayın aynısını araba kullanırken yaşamış ve çok üzülerek anlattı. “Arabayı kullanırken sadece bir motorcuyu fark ettim” dedi. “Ona yol vermek için hamle yaptığımda diğer taraftan aniden ikinci bir motor yanımdan geçince şok oldum” dedi. “Hiç beklemediğim taraftan o ikinci motor aniden yanımdan geçince korktum, iki motor arasında kalmıştım ve ani refleksimle araba hakimiyetimi kaybediyordum az daha” dedi kederli kederli. “Her şey zaten bir anda oldu, gerçekten ikinciyi görmedim, görmek mümkün olmadı, ya birisine çarpsaydım, ya bir şey olsaydı, kendi şeridimde sağ sol sallanıp durdum” diye hala dertleniyordu. Motoru kullanan bunun farkına bile varmadan kendine ders çıkartmadan yoluna devam ediyor. Biz motorcular bile araba kullanırken bazen bir motorcuyu görememişizdir, “Hay Allah bu da nereden çıktı” diyenleri duydum.


Geçenlerde çok sevdiğim ve değer verdiğim bir kız arkadaşımla sohbet ederken laf lafı açtı, motosiklet ve araba konusuna dalmıştık. Kendisi çok usta ve dikkatli bir araba sürücüsüdür, aynı zamanda eski iyi bir araba yarışçısıdır. Aynı olay onun da başına gelmiş, ister istemez motosikletçiler hakkındaki kötü önyargılar pekişiyor. Motorcu olduğum halde bu tarz olayları kınadığımı, desteklemediğimi ve “Bizi fark edin” kalıbına yapışık kalmadan görüşümü paylaştığımda empatisini kazandım. Düşüncelerimi dinledi ve “Keşke her motorcu bu yapıcı görüşe sahip olsa” dedi. Arabacı ve motorcu diye ayırım yapmamalıyız, biz bir bütünüz, ayrılmaz bir bütünüz. Farklı görüşler olabilir, farklı sürüşler farklı karakterler olabilir, ama aynı yolları paylaşıyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz. Birlik olma zamanı. Birlikten güç doğar ve tüm zorlukları aşmak ve güzellikleri elde etmek için el ele verip mücadele etmeliyiz. Tüm sürücülere güvenli sürüşler dilerim, hoş görünüz bol olsun.

YORUMLAR