Arai Güneş Vizörlerine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor…

Çeşitli Yazar: Moe

Arai Güneş  Vizörlerine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor…

İçten güneş vizörü bulunan kasklar nicedir sayısız kask üreticisi tarafından kullanılıyor. Ancak Japon kask üreticisi Arai, PSS yani Pro Shade System (Profesyonel Gölgelik Sistemi) adını verdiği yeni bir sistemle alışılagelmişin dışına çıkıyor. Üstelik bu sistemi tüm Arai kasklarına (eski Arai kaskınıza bile) uygulayabiliyor ve bir delik bile açmadan-kaska zarar vermeden pratik bir şekilde güneş vizörünüze sahip olabiliyorsunuz.

Yaz ayları gelip çatmış ve kara kıştan, yağmur çamurdan daha yeni kurtulmuşken biz motosikletlileri bekleyen bir diğer sorun baş göstermiş durumda: Yakıcı ve göz alan güneş ışıkları ! Karşıdan direkt gelen ve görüşünüzü engelleyen, veya nişan alınmış gibi yandan gözünüzü alan ve gittikçe sinir bozucu hale gelen güneş ışıkları ile hepimiz iyi kötü mücadele vermişizdir. Bazıları bu sorunu basit bir güneş gözlüğü ile çözerken, bazı sürücüler direkt siyah veya renkli camları tercih ediyor, kimileri de içten açıp kapatılabilen güneş vizörlü kasklara yönelmek durumunda kalıyor.

 

İçten güneş vizörlü Shoei GT-Air:

Arai Güneş  Vizörlerine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor… 1. İçerik Fotoğrafı

 

Renkli vizörleri takıp çıkarmak istemeyen veya gözlüklerle uğraşmak istemeyenler için bu tür içten güneş vizörlü kasklar kullanım kolaylığı açısından ideal. Güneşli havada küçük iç vizör kolunu indir, hava kararınca geri kaldır… Bu kadar basit!

 

 

Arai Güneş  Vizörlerine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor… 2. İçerik Fotoğrafı

 

Ancak Japon kask üreticisi Arai, piyasaya sürdüğü hiçbir kapalı kask modelinde bu tür bir vizör opsiyonu bulundurmuyordu. Sebebi sorulduğundaysa, ek iç vizörün kaskın (özellikle alın kısmının) iç yapısındaki fiberlerin ve materyallerin devamlılığını ve bütünlüğünü bozacağı ve darbe emiş kapasitesini azaltacağından endişe duyulduğu belirtiliyordu sık sık. Müşterilerinin uzun süren yakınmalarına kulak verdiği anlaşılan Arai, hem karşı tarafın isteklerine cevap vermiş, hem de  dışarıdan monte edilen PSS ile güvenlikten ödün vermeden ve kask değişimi gerektirmeyecek bir şekilde bu sorunu çözmüş.

 

Arai Güneş  Vizörlerine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor… 3. İçerik Fotoğrafı

 

İstenildiği zaman takıp çıkartılabilen Pro Shade sistemi RX-7 GP, Rebel, Chaser-V, Axces II ve Quantum-ST modelleri ile (yani Arai’nin güncel ürün yelpazesindeki bütün spor kapalı kask modelleriyle) uyumlu. PSS’i takarken hiç bir şekilde içeriden takılan veya tak-çıkar olarak nitelendirilen buğu önleyici pinlock sistemlerinden ve Arai tarafından tescilli, vizörlerinde standart halde bulunan kaş-alın havalandırma sisteminden de ödün vermiyorsunuz. Standart vizörle beraber PSS’i kilitli konuma alabilir, veya PSS’i yukarı konuma alarak touring kasklarında olduğu gibi gölgelik amaçlı kullanabilirsiniz. Kapalı pozisyonda ise siyah vizör işlevi gören PSS, güneşli havalarda güvenli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Kapalı veya açık durumda hiçbir şekilde kask veya standart vizörle temas halinde bulunmayacak şekilde tasarlanan sistem, yüzeylerde açılıp kapanma esnasında çizik oluşmasını da bu şekilde engellemiş oluyor.

 

 

PSS ve Pinlock siseminin vizöre uygulanması:

Arai Güneş  Vizörlerine Yeni Bir Bakış Açısı Getiriyor… 4. İçerik Fotoğrafı

 

Arai'nin maksimum güvenlik anlayışının sonucunda ortaya çıkan, istenildiği zaman takıp çıkarma opsiyonuna sahip olduğunuz ve kask aerodinamiğine hiçbir şekilde negatif etkisi bulunmayan bu sistemi biz oldukça faydalı bulduk. Ürünün 2014 Sonbahar döneminde mağazalarda satışa çıkması beklenirken, sistemin uyumlu olduğu modelleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:http://www.motosikletim.com.tr/Kasklar,LA_202-2.html#labels=202-2,21206-3


 

Ürünün tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

YORUMLAR