in

Arai R75 Shape

Yazar: Batuhan EMREM

Daha yuvarlak, daha pürüzsüz, daha sağlam bir kabuk. Kask uzmanı Arai yeni R75 Shape ile mevcut koruma standartlarını aşmak bir yana, Arai standartlarını bile bir üst düzeye çıkartıyor.

Bir kaskın en önemli görevi şüphesiz herhangi bir kazada, çarpma şiddetini emerek sürücüyü korumak. Her kask üreticisinin yeni bir ürün geliştirirken başlıca amacı olan bu güvenlik unsuru elde edilmeye çalışılırken, kaskın test edildiği ve geliştirildiği yapay laboratuvar ortamı gerçekle pek uyumlu olmayabiliyor çünkü sürücüler genellikle test esnasında denenen hızlardan daha yüksek süretlerde seyrediyor ve çarpışma sonucunda da daha fazla etkiye maruz kalıyorlar. Öyle ki yasal hızlarda süren bir sürücünün kaza anında maruz kaldığı çarpma enerjisi en katı standartlardan bile 12 kat daha fazla olabiliyor. İşte bu korkunç durum yüzünden kullanılan kaskın çarpma enerjsini absorbe edip miktarını en aza indirmesi hayati önem taşımakta. Arai bu sebeple R75 Shape kabuğunu daha pürüzsüz hale getirerek kaskın daha kolay kayarak çarpma enerjisinin bu şekilde dağılmasını sağlıyor.

 

Arai hem yollarda hem de pistler edindiği tecrübe ile daha yuvarlak, pürüzsüz ve sağlam bir kabuğun, yüzeyde daha kolay kayarak, engellerden daha kolay sıyrılmasıyla çarpışma enerjisinin emilmesi gerektiğini öğrenmiş. Bu sebeple de 75 mm’lik yarıçapa sahip sürekli dışbükey kavisi ve daha pürüzsüz yüzeye sahip olan R75 (Radius 75) Shape’i yarattı.

 

 

Dani Pedrosa, Nicky Hayden, Colin Edwards, Cal Crutchlow, Hiroshi Aoyama and Karel Abraham gibi yarışçılar kasklarının kendilerine sunabileceği optimum performansı biliyorlar. İşte R75 Shape burada sahneye çıkıyor. Çünkü Arai R 75 Shape yalnızca normal standartların beklentilerini karşılamak için değil, Arai’nin de beklentilerini karşılamak için geliştirildi.

http://www.motosikletim.com.tr/Kasklar,LA_202-2.html#labels=202-2,6021-3

Arai R75 Shape 1. İçerik Fotoğrafı

Arai R75 Shape 2. İçerik Fotoğrafı

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Aynalı Kask

Kazalı Kask Neden Kullanılmaz?

REKLAM