Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları

Bol kazalı ArjantinGP yarış haftası sonrası yaşanan gelişmeleri pilotlar değerlendirdi.

Sezonun ilk yarışında lider grupla savaşırken yarış dışı kalan Suzuki’nin yeni sürücüsü Andrea Iannone ArjantinGP’sinde hatalı start alarak pitten geçme cezası almış ve yarışı son sırada bitirmişti.Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 1. İçerik Fotoğrafı


Andrea Iannone: Pitten geçme cezası aldığımda duygularım çok incindi. Bence fark yaratacak bir avantaj elde etmedim çünkü hareket ettikten sonra hemen durdum. Tam aksine birinci virajda bir sürücü bana çarptı ve çok fazla sıra kaybetmeme neden oldu. Bu sebepten ötürü yarış komisyonu durumu tekrar değerlendirmeliydi ve belki de bana pitten geçme cezası vermemeliydi. Tabii ki bu birinci virajdaki temas çok fazla sıra kaybetmeme neden oldu ve tüm yarışı etkiledi. Yazık oldu , çünkü yarış tempom cezadan sonra çok iyiydi , podyuma çıkacak kadar iyi olmasa da ilk 6 için savaşabilirdim. Benim için sezona iyi bir başlangıç olmadı. Yeni bir başlangıç yapıp tempomuzu değiştirmeliyiz. Daha iyi sonuçları hakediyoruz.

ArjantinGP’sinde gridin 15. sırasından kalkıp yarışı takım arkadaşı Petrucci’nin hemen arkasında 8. sırada bitiren İngiliz sürücü Scott Redding puan sıralamasında 4. Sırada bulunuyor.


Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 2. İçerik Fotoğrafı


Scott Redding: Çok zor bir yarıştı ve kendimden biraz daha iyisini bekliyordum. Yarışın henüz başında biraz hız kaybettim ancak yarışın ortasında çok daha fazlasını bekledim. Ön lastiğimin ısısını arttıramadım ve arka lastiğin yol tutuşu ısınma turlarındaki gibi değildi. Ancak sonra oldukça iyi hissettim , tempom iyiydi ve 15. sıradan kalkıp Jack Miller’ı yakalayıp geçebilmek beni mutlu etti.

Aprilia’nın yeni İspanyolu Aleix Espargaro sezona güçlü bir şekilde başladı. Fakat Arjantin’de işler istediği gibi gitmedi. 2. grubu yakalamışken bir virajda ön lastiğini kaybederek yarış dışı kaldı ve beraberinde Andrea Dovizioso’yu da yarış dışı bıraktı.


Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 3. İçerik Fotoğrafı


Aleix Espargaro: Yarışın başlarında diğer sürücülere göre biraz yavaş kaldım ama sonra işler yoluna girdi. Tempomu arttırmaya başladığımda gruba yaklaştım , Dovizioso’nun biraz açıldığını gördüm ve içeri daldım. Sert fren yaptım ve maalesef ön tarafı kaybettim. Dovizioso ve takımı için çok üzgünüm kaza isteyerek olmadı. Yazık , çünkü yarışın ikinci kısmında işler iyi gidiyordu. Şimdi gelişimimizi sürdürmek için Austin’e gideceğiz.

Ducati’nin uydu takımı Avintia Racing adına GP16 ile yarışan Hector Barbera yeni motosikletine alışamamış görünüyor. Arjantin’de 13. olarak hayal kırıklığı yaratan Barbera eski kondisyonunu geri kazanmaya çalışıyor.


Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 4. İçerik Fotoğrafı


Hector Barbera: Karmakarışık bir haftasonuydu ve canavarı(motosikleti) evcilleştirecek hiçbir yol bulamadım. Motosikletin izin verdiği tüm ayarları denedik. Şu çok açık ki motosikleti iki sürücüye göre ayarlamak benim sürüş tarzıma uymadı. Bu yüzden benim motosiklete alışmam gerekiyor. Zaten geçen yıl motosikleti denediğimde işler iyi gitmemişti ve kış sezonu bana çok şeye mal oldu. Katar bir referans noktası değil çünkü köprücük kemiğim kötüydü. Burada hiç gelişemememize rağmen iyiydik. 25 tur içinde , 3 tur bile iyi gidemedim çünkü sürekli motosikletle boğuşuyordum.

 

 

 

Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 5. İçerik Fotoğrafı


Sezona iyi başlayamayan Ducati’nin şampiyon sürücüsü Jorge Lorenzo Arjantin yarışısının henüz ilk virajında Andrea Iannone’nin arka lastiğine temas edip yarış dışı kalmıştı.

Jorge Lorenzo: Harika bir kalkış yaparak dört veya beş sürücüyü geçtim ama ilk viraj çok karışıktı. Çünkü çok fazla sürücü fren noktasında birbirini geçmeye çalışıyordu. Virajın içindeydim ve aniden kendimi Iannone’ye yaklaşırken buldum. Maalesef arka tekerine dokundum ve kaza yaptım. Çok yazık oldu yarışın ilk virajını dönemedim bile. Şimdi önümüze bakmalıyız halihazırda yaptığımız gibi gelişmeyi sürdürmeliyiz çünkü motosiklet üzerinde iyi hissediyordum.

Sezona Katar’da 5. olarak başlayan İspanyol sürücü Dani Pedrosa Arjantin’de ikinci gruba liderlik yaparken 2. virajda düşmüş ve yarış dışı kalmıştı.Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 6. İçerik Fotoğrafı


Dani Pedrosa: Yarışa iyi start alarak başlamıştım fakat yarışın ilk kısmında Zarco ve Petrucci ile savaşırken çok zaman kaybettim. Lider grubu yakalamak ve podyum için savaşmak için Petrucci’yi geçtikten sonra zorlamaya başladım çünkü motosikletin üzerinde kendimi iyi hissediyordum. Maalesef 2. Virajda düştüm. 2. Virajda çok fazla tümsek var ve tümsekler aldatıcı bir durum oluşturuyor , orada tutuş sürekli gidip geliyor. Zorlamaya başladığınızda limit daralır. Kaza tabii ki kötü oldu ama diğer taraftan ön grubu kovalayacak kadar iyi hissediyorum. Sıradaki Amerika yarışı için motivasyonumuzu koruyacağız.

Geçen yıl Andrea Iannone’nin son virajdaki temasıyla podyumu kaçıran Dovizioso , bu yıl da Aleix Espargaro’nun kayan motosikletinin temas etmesi sonucu yarış dışı kaldı.Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 7. İçerik Fotoğrafı


Andrea Dovizioso: Garip bir yarıştı çünkü çok az yol tutuşu vardı , özellikle hiç mücadeleci olamadım , ilk turlarda iyi toparladım ve bir kaç sıra kazandım. Petrucci ile mücadeleye girdiğimde o hep limitlerde fren yapıyordu , onu geçecek doğru anı kolladım ama maalesef 5. virajda Aleix Espargaro’nun motosikletine çarptım ve yarış dışı kaldım. Görüldüğü gibi yine yarış dışı kaldım Arjantin’de hiç şansım yok. Hayal kırıklığı içindeyim , çünkü bu kadar zor bir haftasonunda eve 5. olarak dönebilirdimve bu bizim için çok önemli olabilirdi.

Arjantin’de büyük farkla lider giderken 2. Virajda kaza yapıp yarış dışı kalan son şampiyon Marc Marquez , kazanın kendi hatasından kaynaklandığını kabul etti.Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 8. İçerik Fotoğrafı


Marc Marquez: 2. Viraj için frenleme noktasındaydım ve çok fazla yatış açısı yoktu ama ön frenimi kitledim ve kaza yaptım. Nerede , ne zaman ve nasıl olduğunun önemi yok sonuç olarak sıfır puan aldık. Benim hatamdı. Tabii ki çok üzgünüm çünkü Katar’da da söylediğim gibi , tekrar söyleyeceğim , sezon başındaki hatalar büyük cezalardır. Tamamıyla benim hatamdı , takımdan ve Honda’dan özür dilerim. Bizler insanız kazanın nedenini anlayıp sıradaki yarışı düşünmeye başlamalıyız.

ArjantinGP ile kariyerinin 350. GP’sine çıkan İtalyan efsane Valentino Rossi sezona iki podyum ile başlamanın mutluluğunu yaşıyor.


Arjantin GP Sonrası Pilotların Yorumları 9. İçerik Fotoğrafı


Valentino Rossi: Vinales’in sezon öncesi testlerde hızlı ve güçlü olması benim için problem. Arjantin’de Vinales’ten çok uzak kalmadım o çok hızlıydı , çalışmamız gerekiyor. Çizgiyi geçtiğimde 2.9 saniye fark vardı , bu hala gidecek çok yolumuz var demek. 7. başlayarak podyumda bitirmek güzel. Sezon öncesi testler benim için felaketti çok üzgündüm. Fakat önemli olan pazar günü öğleden sonra çizgiyi geçmek. Kariyerim boyunca öğrendiğim başka bir şey ise konsantre olmalı ve asla pes etmemelisin çünkü her an her şey olabilir. 

YORUMLAR