in

Assos Yoldan Çık Kampı

Yazar: Erkin Yeşil

Kuzey Ege hem doğal güzelliği hem insanının cana yakınlığı ile benim ve tüm YoldanÇık ekibinin favori yerlerinden biri olmuştur hep. Bu yüzden YoldanÇık kamplarının birini bu bölgede gerçekleştirmeyi çok istiyorduk ve ekim ayı başında 5. YoldanÇık kampını Çanakkale’de yaptık. Tüm kamplarda çok eğleniyorduk ama ilk kez bir kampımızda yağmura yakalanmadan kamp yapmanın rahatlığını da yaşadık.

YoldanÇık kamplarının herbirini farklı şehirde yapma geleneğini sürdüyoruz. İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’nin ormanlık alanlarında yaptığımız kampların ardından bir kez de deniz kenarında kamp yapalım istedik. Çanakkale Assos’ta arkadaşımız Ahmet Alan’ın işlettiği Neverland Camping bu organizasyon için çok uygun bir yerdi. İyi ki de kampı burada gerçekleştirmişiz. Çok güzel bir havada çok güzel bir tesiste yaklaşık 100 kişi sorunsuz bir kamp yaptık. Kamp alanında hazır bulunan çadırlar sayesinde malzemesi olmayanlar ya da çadırlarını taşımak istemeyenler de rahatça gece konaklayabildi.

 

Assos Yoldan Çık Kampı 1. İçerik Fotoğrafı

 

Assos Yoldan Çık Kampı 2. İçerik Fotoğrafı

 

 

Peki kampta neler mi yaptık? Havanın güzel olmasını fırsat bilip denize girdik, sahilde güneşlendik. Kuzey Ege’nin yazın bile buz gibi olan suyuna ekim ayında girebilmek büyük şanstı. İsteyen balık tuttu, isteyen bütün gün sahilde yattı, uyudu. Kampta bizi en çok mutlu eden şey ise, Çanakkale ve etrafında yaşayan sadece sosyal medyada arkadaş olduğumuz yoldançıkanlarla yüzyüze tanışmak oldu. Kamp alanının küçük olmasının da sayesinde herkes kısa sürede kaynaştı.

 

Assos Yoldan Çık Kampı 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

YoldanÇık kamplarının hepsine destek veren Spormoto KTM Türkiye’nin yanı sıra bu kampta Husqvarna da yeni modelleri ile YoldanÇıkanlarla buluştu. Özellikle 701 Enduro oldukça ilgi gördü. İlerleyen yıllarda hafif endurolarla yola çıkacakların altında 701’i sıkça göreceğiz gibime geliyor. Hazır konusu açılmışken 701 ile ilgili biraz daha detaylı bilgi verelim: 4 zamanlı, tek silindirli, 690 cc, 67 bg, sıvı soğutmalı, 13 litre yakıt kapasitesi, 91 cm sele yüksekliği ve 145 kg ağırlığa sahip. 701 hafifliğiyle beraber oldukça atik bir sürüş karakteristiğine sahip. KTM 690 Enduro’yla hemen hemen aynı özelliklere sahip 701 için biraz daha uysal demek yanlış olmayacaktır. Satış fiyatı 13 bin euro olan bu Avusturya kırması İsveç motorunu Moğolistan gibi uzun ve zorlu yolculuk düşünenlere tavsiye ederim. Tabi ki yakıt deposunun küçük olmasını göz önünde bulundurup önlemini almalılar.

 

Assos Yoldan Çık Kampı 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

Kamplara destek veren büyük markaların dışında, aslında Çanakkaleli dostumuz Serhat’ın Bay-Pey peynirleri ile bizi her kampta beslemesi bizi daha çok şımartıyor. Kampa gelen herkesin birbirine yardım etmesi, ikramlarda bulunması kamplarımızın çok samimi bir ortamda geçtiğinin en büyük göstergesi zaten. Bizi çok iyi ağırlayan Neverland Camping konum olarak da çok merkezi bir yerde. Aslında kamp alanının yakınlarında gezilecek bir çok güzel yer olmasına rağmen kimse kamp yerinden ayrılmak istemedi. Ben yine de bu bölgeye gelecekler için bir kaç yer tavsiye etmek istiyorum:

 

Assos Yoldan Çık Kampı 5. İçerik Fotoğrafı

 

 

Bunlardan ilki Sokakağzı. Assos’u geçtikten sonra (batıya doğru) yaklaşık 15 km ilerde Koyunevi Köyü’nün tabelasını gördüğünüzde sola sapıyorsunuz. Bu sapaktan sonra Sokakağzı Koyu’na iniş başlıyor. İnanılmaz güzel bir deniz manzarası eşliğinde iniş yapıyorsunuz. 1-2 tane hairpin dönüş bile var ama siz yine de dikkat edin, manzaraya bakıcam derken aşağı uçmayın tabi. Sahil şeridine gelince yan yana dizilmiş pansiyonlar göreceksin. Benim tercihim pansiyon yerine genelde “Son Gemi Camping” oluyor. Ama nerede nasıl kaldığın farketmez, Sokakağzı huzur dolu bir yer.

 

Assos Yoldan Çık Kampı 6. İçerik Fotoğrafı

 

 

İkinci tavsiyem Asya kıtasının en batısı Babakale. Burası küçücük bir balıkçı köyü. Adeta unutulmuş ve terkedilmiş bir havası var Babakale’nin. Köyün girişteki kale ise Osmanlı döneminde yapılan en son kaleymiş. Bir balıkçı limanı, kalenin arkasında küçük bir meydan ve etrafında kurulu taş evlerden oluşan bu yerleşim yerinin benim için en keyifli yanı kalamarları ve balıkçıları. Assos’a göre daha lezzetli ve daha ucuza balık yiyebilirsiniz burada.

 

Assos Yoldan Çık Kampı 7. İçerik Fotoğrafı

 

 

Babakale köyüne 10 dakikalık mesafede yer alan Akliman’ı ise çok az kişi biliyor. Oysa denize girmek için Babakale’ye göre daha uygun bir yer. Burada denize karşı çok keyifli bir konumda bulunan Altınkum Motel kalabilirsiniz. Yada sahildeki salaş lokantalar aynı zamanda kamp yapmanıza da izin veriyor. Babakale’de sahilde kumda kamp keyfini yaşayın, biz çok seviyoruz burayı.

 

Assos Yoldan Çık Kampı 8. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Lifan KPR 200 ile Uzun Dönem Teste Başladık

Kuşadası’ndan İstanbul’a Varışımdaki Süprizler

REKLAM