Audi Supersport 10R Concept

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Audi Supersport 10R Concept

Ya Audi bir yarış motosikleti yaparsa?

Ducati'nin Audi bünyesine katılmasıyla oluşan evliliğin ilk meyveleri ortaya çıkıyor gibi. He ne kadar şu an için konsept bir motosiklet olsa da Audi Supersport 10R Concept kağıt üzerinde bir çizimden çok, gerçek bir motosiklet olmaya daha yakın. 22 yaşındaki genç tasarımcı Alessandro Lupo'nun kaleminden doğan Supersport 10R, üzerinde Audi logosunu bulundurmasının yanında Ducati'nin Panigale'siyle de oldukça büyük benzerlik gösteriyor.

 

Audi ve Ducati çizgilerinin eşsiz şekilde ve ustalıkla harmanlandığı bu motosikletin her detayında bu iki markanın karakteristik özellikleri barınıyor. Genel hatları, tek kolllu salıncağı, deposu, egzozu ve hatta deposuyla Panigale ile neredeyse aynı olan Supersport 10R, 4 halkalı markanın yarış renkleri olan siyah-gri-kırmızı gövde şeridi ve beyaz rengiyle bir Audi olduğunu belli ederken aynı zamanda özellikle Alman markanın otomobillerinde kullandığı LED'li farlarına çok benzer bir tasarım ile yine motosikletin bakışlarına kimliğini yansıtan bir ifade katıyor.

 

Audi Supersport 10R Concept 1. İçerik Fotoğrafı

 

Audi Supersport 10R, bir konsept motosiklet olsa da, teknik detayları tasarımcısı Alessandro tarafından şimdiden şekillendirilmiş. 65 derecelik 4 silindirli 999 cc hacmindeki V motoru ile 13.000 devir/dk'de 190 beygir güç üretmesi planlanıyor. Çelik şasi üzerine oturtulacak olan 10R, Brembo frenler ve Öhlins süspansiyonlarla desteklenmiş. Aracın ağırlığının ise 164 kg olması öngörülüyor.

 

Audi'nin bu yeni yarış makinesi gün gelir de üretilirse, ilk zamanlarda motosiklet konusunda uzman onca markanın arasında acemi bir çocuk gibi kalması ve markaların kendilerini kanıtladıkları arena olan Superbike yarışlarında piste biraz utangaç ve çekingen çıkması beklenebilir. En azından en büyük rakibi BMW için bu durum, mavi-beyaz pervanenin dört halka üzerinde kolayca üstünlük sağlama fırsatını da yaratır. Ancak Audi akıllı bir hamle yapıp motosikletini gerçekten iddialı olduğu bir alan olan Le Mans yarışlarında kanıtlar ve diğer herkese arabalarında olduğu kadar motosiklette de yetenekli ve uzman bir marka olduğunu göstermeyi başarabilirse, işte o zaman belki de arabalarınan aldığımız keyif ve mutluluğu iki teker üzerinde de gönül rahatlığıyla alabileceğiz demektir.

Audi Supersport 10R Concept 2. İçerik Fotoğrafı

 

YORUMLAR