Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim!

Etkinlik Yazar: Motoron

Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim!

2013’te kendinize değişik bir pist deneyimi hediye etmek istemez misiniz? İngiltere’nin küçük ama heyecanlı Cadwell’i veya Avrupa’nın meşhur yarış pistleri sizi bekliyor...

Circuito de Jerez, İspanya

Circuitodejerez.com

 

Nesi güzel? Motosiklet yarışları tarihinin meşhur bir kaç virajını dönebilmek (Rossi’nin Gibernau’ya haddini bildirdiği, Rossi’nin Stoner’a çarptığı, Mick Doohan’ın kariyerinin son bulduğu virajlar gibi). Pistin kendisi de başlıbaşına bir harika: hızlı sayılabilecek tur zamanları, herkesin ağız tadına uygun güzellikteki çeşitli hızlardaki virajlar (5 köşeli acayip Stadyum virajı bunlara dahil).

 

Kimler gider? Pist günleri Jerez’de yılın her zamanı mevcut. Kışlar yumuşak geçtiği için kışın test sürüşleri yapan çok oluyor. İngiliz firmaları No Limits ve Focused Events kışın pist günleri düzenliyor. Bunun haricinde yılın geri kalanında Cardoso School ve Motor Extremo’nun organizasyonları var. İlgilenenler için adresler; nolimitstrackdays.com, focusedevents.co.uk, cardososchool.com, motoextremo.es.

 

En güzel viraj? Curva Sito Pons (5. viraj), tepeye doğru uzanan açık bir sağa viraj.

 

Türkiye’den gitmek? Kendi motorunuzla gitmek için uzak gibi; İstanbul’dan 4000 kilometre (aşağıdaki kilometre verileri İstanbul’dan ölçülmüştür). Yer bildiğiniz Cebelitarık Boğazı’nın yanı başında. Uçakla gidip motor kiralamak daha akıllıca ve gerçekleştirilebilir gibi.

 

Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim! 1. İçerik Fotoğrafı 

Circuit Paul Ricard, Fransa

Circuitpaulricard.com

 

Nesi güzel? Meşhur motosiklet yarışları Bol d’Or’a ev sahipliği yapmış yer. Binlerce seyircinin çevredeki çayır çimende gece gündüz kafayı çekmesi, bu esnada da yarışların gece gündüz devam etmesi ile hatırlanır. Daha sonra 1999’da Bernie Ecclestone pisti satın almış ve motosiklet yarışlarına kapatmış. Şimdi yarışları tekrar geri döndürmeye çalışıyorlar. Pistte pek bir numara yok ama çevresindeki yollar harika diyorlar.

 

Kimler gider? Fransız pist günü organizatörleri mevcut; first-on-track.com veya rgteam.fr adreslerini deneyin.

 

En güzel viraj? Mistral düzlüğünden 5. vitesle çıkıp frenlere asılın, ancak 5. vitesle sağa viraj olan Signes’e devam edin. Epeyce hızlı bir dönüş oldu, değil mi?

 

Türkiye’den gitmek? Kendi motorunuzla giderseniz Jerez’den çok daha yakın, Marsilya’nın yanı başında; Yunanistan üzerinde feribotla İtalya’ya geçerseniz 2.500 kilometre.

 

 

 Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim! 2. İçerik Fotoğrafı

TT Circuit Assen, Hollanda

tt.circuit.com

 

Nesi güzel? İngilizler burayı pek severlermiş, kendilerine yakın olduğu için herhalde (İngiltere’den Hollanda’ya feribot var ve kısa sürüyor). İngiliz Superbike yarışları burada da yapılır. Pist 2005’te modifiye edilmiş, karakterini yitirmiş gibi dursa da güney kısmı hala hızlı ve akıcı.

 

Kimler gider? Trackdays4all.nl ve eybis.com adreslerini deneyin deriz.

 

En güzel viraj? Yürüme hızındaki saç tokası (hairpin) viraj en kötüsü. Geri kalanların hepsi hızlı virajlar.

 

Türkiye’den gitmek? Kendi motorunuzla 2.700 kilometre sonra ordasınız. Biraz uzun bir yolculuk. Ama gitmişken Amsterdam’a uğrarsınız, kırmızı ışıkları falan görürsünüz.

 

 

Salzburgring, Avusturya

salzburgring.com

 

Nesi güzel? Ağaçlarla çevrili kayalık bir vadiye yerleşmiş, Avrupa’da 1000’lik bir motosikletin virajlarda dahi en yüksek viteslerini kullanabileceğiniz bir kaç pistten bir tanesi. Hiç bir noktası yavaş değil.

 

Kimler gider? Pist organizasyonları için motorradwelt-auer.de, rothe-racing.de, rehmracedays.de veya prospeed.de’yi deneyin.

 

En güzel viraj? Bir tepenin üstündeki uzun virajda 1000’lik bir motorla neredeyse en yüksek hıza ulaşmak... Hayal edebiliyor musunuz?

 

Türkiye’den gitmek? Kendi motorunuzla gitmek için 1.700 kilometre sürmelisiniz.

 

 Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim! 3. İçerik Fotoğrafı

Autodromo Internazionale del Mugello, İtalya

mugellocircuit.it

 

Nesi güzel? Mugello İtalya’da MotoGP’nin evi. Takvim’deki pistler arasında en hızlı düzlüğe sahip. Bu düzlük hızlı olduğu halde çok düz değil, bu da sinirlerinizin test edilmesini sağlıyor. Pistin geneli akıcı ve zevkli sürüşe olanak sağlıyor. Hemen yanıbaşındaki Toskana bölgesinin harika virajlı yolları da bir başka güzel.

 

Kimler gider? Piste girmek zor. Dolayısıyla bir opsiyon bulursanız kaçırmayın. Rehmracedays.de veya pistte eğitim veren Promo Yarış Okulu’nun (promoracing.it) sitelerini bir ziyeret edebilirsiniz.

 

En güzel viraj? Virajlardan çok ana düzlük çok çekici. Bir MotoGP motoru üzerinde olsanız 320km/s hıza ulaşmanız işten bile değil.

 

Türkiye’den gitmek? Yunanistan üzerinden feribotla İtalya ve Toskana 2.200 kilometre. Piste giremezseniz en kötü ihtimalle Floransa’ya gidip romantizm yaşarsınız (kız arkadaş veya eş uçakla gelmeli).

 Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim! 4. İçerik Fotoğrafı

Autodromo Nazionale Monza, İtalya

Monzanet.it

 

Nesi güzel? 1922’de bir parkın içine inşa edilmiş pistin kendisi ve çevresindeki yeşillikler harika. Muhteşem bir yarış tarihçesi, ve bunun piste kazandırdığı olağanüstü bir atmosferi var. Uzun düzlükler ve hızlı virajlardan oluşuyor. 

 

Kimler gider? İsviçre firması moto-center.ch ve pistin kendisinin düzenlediği pist günleri mevcut.

 

En güzel viraj? İki tane var. Birincisi efsanevi Parabolica; sağa doğru gittikçe açılan ve bir drag yarışına dönüşen hızlı sağ, diğeri de motoru çalmış da kaçıyomuş gibi hızlı döndüğünüz Curva Grande, çok çok hızlı sağ viraj.

 

Türkiye’den gitmek? Türkiye’den gitmek 1.800 kilometre sürüyor. Ancak motoru UND ile Trieste’ye gönderirseniz, Trieste Milano arası otobandan sadece 400 kilometre. Neden olmasın?

 

 

Nürnburgring Nordschleife, Almanya

Nuerburgring.de

 

Nesi güzel? 21 kilometre uzunluğunda, 154 virajlı Avrupa’nın en meşhur ve en uzun pisti. Aslında burası hız lmiti olmayan trafiğe kapalı bir yol., Almanya’da Eyfel Tepeleri’nin arasında yeşillikler içinde uzanıyor. Pisti iyi bilen Porsche’lere ve sizi sollamak isteyen vahşi otobüs sürücülerine dikkat!

 

Kimler gider? Özel test günleri haricinde pist yılın her günü açık. Parasını ödeyip girin ve dilediğinizce gazlayın.

 

En güzel viraj? Fuchsröre ve Kesselchen.

 

Türkiye’den gitmek? Kendi motorunuzla gitmek için epeyce sürmeniz lazım. UND ile Trieste, ardından otoban sürüşü ile 1.000 kilometre. 1 kere olsun gitmelisiniz.

 Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim! 5. İçerik Fotoğrafı

Serres Pisti , Yunanistan

Serrescircuit.gr

 

Nesi güzel? Pistin kendisi baştan dar gibi gelse de oldukça geniş ve eğlenceli bir pist. 3,6 kilometre uzunluğu var. En güzel tarafı İstanbul’dan kolay ulaşılır olması.

 

Kimler gider? Burası aslında hız limiti olmayan, trafiğe kapalı bir yol olarak planlanmış. Yılın her günü (özel bir test veya yarış için kapalı olmadıkça) açık. Hafta arası 30 euro, hafta sonu 50 euro vererek gün boyu pistin tadını çıkarabilirsiniz. 

 

En güzel viraj? Bütün virajları güzel ve eğlenceli. Yeşilliğe ve piste bakan kafeterya ve yemekleri harika.

 

Türkiye’den gitmek? Kendi motorunuzla gitmek 560 kilometre. Sınır geçişi olmasa bir kaç saatte oradasınız.

 

 Avrupa'nın Muhteşem Pistlerinde Sürelim! 6. İçerik Fotoğrafı

Intercity İstanbul Park, Türkiye

intercitypark.com

 

Nesi güzel? F1 için yapılmış yüksek hızlı pistin atmosferi gerçekten olağanüstü. Tepeler, inişler, hızlı sağ, hızlı sollar... Hani olur da girme şansı bulursanız kaçırmayın.

 

Kimler gider? Vallahi kimse gidemez gibi. Pist maceralı açık arttırmalardan sonra özel bir girişim olan İntercity’nin işletmesine verildi. Kendilerinin düzenlediği pist günleri şu an sadece otomobiller için,yakın bir gelecekte motosikletleri alacaklar. California Superbike School ile piste girebilirsiniz.

 

En güzel viraj? Meşhur 8 numaralı sola viraj, gazlamayı göze alabilirseniz harika.

 

Türkiye’den gitmek? Hemen yanıbaşımızda.

YORUMLAR