in

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler

Yazar: Erkin Yeşil

YoldanÇık ekibi olarak az bilinen kamp noktalarını ve kampa giderken yanınıza almanız gerekenleri belirleyip sizlere listeledik, haydi kampa o zaman.

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler

 

Motosiklet ve kamp ayrılmaz ikilidir. İster bir kampingde ister ormanın en ucra noktasında ateş başında sohbet etmek, yıldızların altında uyumak gibi dinlendirici bir şey yoktur. Bir de bu kampa giden yolu motosikletle alınca keyfiniz ikiye katlanır. YoldanÇık ekibi olarak az bilinen kamp noktalarını ve kampa giderken yanınıza almanız gerekenleri listeledik, haydi kampa o zaman.

1) Aladağlar Camping-Bungalow

Niğde Aladağlar’daki bu kamp alanı benim Türkiye’de kaldığım en özel kamp yeri diyebilirim. Kamp alanını işletenler doğa aşığı, kampın manzarası da Aladağlar olunca ortaya çok etkileyici bir yer çıkmış. Kamp alanınına yükünüzü bırakıp motorla, bisikletle veya yürüyerek gezebileceğiniz o kadar çok rota var ki burada haftalarca kalsanız Aladağlara doyamazsınız. Üstelik kamp alanına gelenlerin çoğu farklı ülkelerden macera sporlarına tutkun kişiler olduğundan kendinizi Niğde’de değil Alpler’de zannedebilirsiniz.

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 1. İçerik Fotoğrafı

 

Kamp yerinin sahiplerinin hikayesi ise şöyle: Recep ve Zeynep çifti İstanbul’un kargaşasından kurtulup yaklaşık 15 yıldır Aladağlar’da yaşıyor. Tırmanış sporunun yıllardır içinde olan Recep zaman içerisinde evlerinin önündeki arsayı alıp bir dağ evi ve kamp alanı yaratmış. Burası zamanla Aladağlar’a yolu düşen yabancı dağcıların ve gezginlerin buluşma noktası olmuş. İçinde ağaç evleri ve çadır kurabileceğiniz yeşil bir alanı olan tesis Çamardı’da yer alıyor. Kamp alanına ulaşım da çok kolay ve yolun tamamı asfalt. Recep ve Zeynep bölgeye gelenlere her konuda yardımcı oluyor ve rehberlik de yapıyor.

 

Adres: PK 16. Çukurbağ Köyü, Martı Mah,No:465 Çamardı-NiğdeTel: 0534 201 89 95

http://www.aladaglarcamping.com

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 2. İçerik Fotoğrafı

 

 

2 ) Göreme Camping, Kapadokya

Kapadokya motosikletle gezmek ve fotoğraf çekmek için yaratılmış bir bölge sanki. Eğer enduro tarzı bir motosikletiniz varsa, vadilerin arasına dalıp turistlerden uzak bir tur yapabilirsiniz. Bu bölgede kamp yapıp dolaşma fırsatınız da var. Bölgedeki 7 adet kamp alanından size önerimiz Göreme Camping olacak. Ya da bir vadiye çadırınızı atıp tek başınıza da peri bacalarını ve balonları izleyebilirsiniz, tercih sizin.

 

 

Göreme Camping, açık hava müzesine 5-10 dakika yürüme mesafesinde (750 metre) gürültüden uzak sakin bir kamp alanı. Tesis balonları izlemek için de çok iyi bir konumda yer alıyor. Eğer sabah 5 gibi uyanabilirseniz, üzerinizden balonların yükseldiğini göreceksiniz. Zaten balonların kalkış hazırlıkları sırasında çıkardığı seslerden de muhtemelen uyanacaksınız. Bu arada Kapadokya’ya gelmişken mutlaka balona binen derim. Kamp alanının bir başka özelliği ise bölgedeki tek kaydıraklı havuza sahip tesis olması. Açıkçası yazın Kapadokya o kadar sıcak oluyor ki, bölgeyi dolaşmaya başlamadan havuza girip serinlemek çok iyi geliyor. Fakat bunun kötü bir yanı da var; tesise sadece havuzu kullanmak için gelenlerin de olması kampın sessizliğini bozuyor. Tesis bir vadi içinde yer aldığından yaz sıcaklarında bile serin oluyor.

 

 

Rüzgardan dolayı çadır kurduğunuz alan ile sadece 1 km uzaklıktaki Göreme kent merkezi arasındaki sıcaklık farkı oldukça hissediliyor. Bu durum yazları sıcak ve bunaltıcı bir havası olan Kapadokya için bulunmaz bir nimet. Tesisin girişinde yer alan restoranın yemekleri güzel ve fiyatları da uygun. Ücretsiz internet sadece restoran bölgesinde çekiyor. Tesisin duş, wc ve bulaşık alanları da oldukça temiz. Zaten bu tesis oldukça eski ve sahipleri de çok yardımsever insanlar. Bölgedeki balon turu ve diğer aktiviteler için de yardımcı oluyorlar.

Tel: 03842712523www.goremecamping.com

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

3) Akarsu Kamping, Bartın

Amasra çok güzel bir yer olsa da son yıllarda trafik sorunu olan kalabalık bir yere dönüştü. Bir hafta sonu Amasra merkezde günümüzü geçirip yemeğimizi yiyip akşam ise gürültüden uzak huzurlu bir yerde kamp yapmak güzel olmaz mı? O zaman Akkonak’a Akarsu Kamping’e gidiyoruz. Akkonak, trafik kazasında kaybettiğimiz Barış Akarsu’nun doğup büyüdüğü yer.

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 4. İçerik Fotoğrafı

 

Deniz kenarında yeşillik alan içinde, hoşsohbet Fikriye Hanım’ın işlettiği temiz bir tesis burası. Kamping, küçük bir koyun yamacına kurulmuş tam benim sevdiğim sessiz bir yer. Akarsu ailesi de tesisin içinde yeni restore ettikleri güzel bir evde yaşıyor. Evin üst katını da ailelere kiralıyorlar ayırca. Konaklama fiyatları da İstanbul yakınlarında cennet diye geçinen yerlerin yarısı bile değil. Tesiste küçük bungalovlar mevcut olsa da çadır için ayrılmış yeşil alanın manzarası daha güzel. Burası aynı zamanda karavancıların da sıklıkla uğradığı bir kamping. Akarsu Kamping’de günlerce kalınıp dinlenilebilir burada. Tüm gün hiç birşey yapmadan yatılır, denize girilir, balık tutulur. İstenirse de yakınlardaki Gideros Koyu gibi cennet yerler gezilir.

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 5. İçerik Fotoğrafı   Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 6. İçerik Fotoğrafı

 

Bu küçük balıkçı kasabasında yaşayan herkes çok tatlı, huzurlu insanlar. Gelen herkesi sanki yıllardır tanıdıkları bir arkadaşları gibi iyi ağırlıyorlar. Umarım ilerleyen yıllarda burada bir YoldanÇık kampı yapacağız.

 

Akkonak, Amarsa, Tel: +90 378 335 80 80www.facebook.com/akarsucamping
www.akarsucamping.com
Bartın (41°47’37.58″K 32°30’5.49″D)

 

 

4) Denizli, Süleymanlı Yaylası Muhtarın Yeri

 

Denizli’de böyle güzel bir yayla olduğu hiç aklımıza gelmezdi. Hele bu yaylada kamp yapabileceğimiz bir tesis olması bizi daha da şaşırttı. Buldan ilçesinde bulunan Süleymanlı Yaylası ve Gölü’ne ilçe merkezinden 8 km lik asfalt bir yoldan tırmanılarak ulaşılıyor. Yol gözünüzü korkutmasın, 1150 metre rakımlı yere her tarz motosikletle ulaşılabilir.

 

 

Yaylaya ulaştığınızda sazlıklarla kaplı büyük bir göl görünce daha da şaşıracaksınız. Gölün çevresi piknik alanı olarak kullanılıyor. Yazın Denizli’nin kavurucu sıcağından kaçanlar için burası bir cennet.

 

 

Gölün kenarında Muhtarın Yeri adında çok güzel bir kır restoranı bulunuyor. Tesis sahibi Metin abi ve oğlu Yücel tesiste kamp yapmak isteyenlere de yardımcı oluyor. Aslında burası bir kamping olmasa da tesisin uç kısmını isteyenlere çadır alanı olarak kullandırıyorlar. Restoranın yemekleri o kadar güzel ki, yanınıza boşuna mutfak malzemelerinizi taşımayın.

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 7. İçerik Fotoğrafı

 

 

Tel: 0 258 439 1012
Kampa giderken yanınıza almanız gereken malzemeleri de listeledik.  Bunlar Yoksa Eve Dönün

1) Çadır (kazıkları unutma)

2) Uyku Tulumu (yağmurdan uzak tut, ıslanmasın sakın)

3) Mat (şişme matsa tamir kitini de bulundur)

4) Çöp torbası (çöpünü ormanda bırakanı dövüyoruz)

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 8. İçerik Fotoğrafı

 

 

Olmazsa Olmazlar 1) Fener (mümkünse pilleri yenilenmiş hem kafa feneri, hem el feneri)2) Fazlasıyla su ve abartmadan yiyecek (evlerimizin yakınındaki alışveriş merkezinden değil, geçtiğimiz köylerden alalım)3) Mevsime göre yedek kıyafet (yağmurluk, içlik, su geçirmez bot, polar, bere, çorap, sandalet)4) Şort değil pantolon (kot değil)5) Tuvalet kağıdı bolca olmak üzere temizlik malzemeleri (ıslak mendilsiz adımımı atmam)6) Kibrit, çakmak (daha önce ateş yakılmamış yerlerde mümkünse ateş yakma)7) Çakı (abartıp katlanır kürek, balta, testere taşıyanlara da saygımız var)8) İlkyardım malzemesi (ara sıra yenileyin, ilaçların tarihlerine dikkat)9) GPS (akıllı telefon da olur, yine de eski usül bir harita taşımayı seviyorum ben)10) Araç kamp alanına kadar gitmeyebilir, tüm bunları taşımak için sırt destekli kamp çantası

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 9. İçerik Fotoğrafı

 

 

Bunlar da olsun 1) Kamp ocağı ve kamp mutfağı seti (en kötü evden toparlanır bişiler)2) Şişme yastık (aslında uyku tulumu kılıfına kıyafetleri tıkıştır daha iyi)3) Fotoğraf makinesi, hatta GoPro (1 gün önceden hepsini şart etmeyi unutma)4) Çöp torbası (kampı en son terkedene bırakmayın tüm çöp işini)5) Taşınabilir şarj cihazı (powerbank) ve kabloları6) Güneş gözlüğü ve güneş kremi7) Kamp sandalyesi (en az yer kaplayandan, katlanır tabure favorim)8) Elektriği olan bir kampinge gidiyorsanız çoklu girişli uzatma kablosu9) Aracınızın temel tamir seti (ormanda lastiğinin patladığını bi düşün)10) Düdük (para var diyorsan telsiz)

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 10. İçerik Fotoğrafı

 

 

Keyfe Gel 1) Hamak2) Cep sobası (daha pratiği erimeyecek bir su şişesine sıcak su koyup tişörtüne sar ve tulumuna koy)3) Katlanır kamp masası4) Mangal, ızgara tel5) Ses sistemi6) Çadır altlığı ve tente (yağmurlu havalarda ikisi de çok faydalı)

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 11. İçerik Fotoğrafı

 

 

Sakın Getirme 1) Şehirdeki stresini2) Pis gez demiyoruz ama konforunu3) Güvenmediğin kişileri4) Telefonunu aracında bırak, yapamıyorsan sesini, alarmını kapat5) Mümkünse aracını bile uzakta bırak, çadırının dibine getirme.
Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 12. İçerik Fotoğrafı

 

 

 

Az Bilinen Motosiklet Kamp Noktaları Ve Yanınıza Almanız Gerekenler 13. İçerik Fotoğrafı

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motosiklet Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kask inceleme:LS2 FF323 Replica Isaac Vinales Kask İnceleme

REKLAM