Bajaj Pulsar, Hindistan’da 100 Reklam Listesinde!

Sektörel Yazar: İlker Genç

Bajaj Pulsar, Hindistan’da 100 Reklam Listesinde!

Pulsar serisinin ilginç reklamları ile akılda kalmayı başaran Bajaj, Hindistan’da yanıltıcı reklam listesine giren tek motosiklet üreticisi!

Hindistan’da, çeşitli şirketlerin bulunduğu reklamların kalitesini ve içeriğini belirleyen Hindistan Reklam Standartları Konseyi (ASCI), 100 yanıltıcı reklam listesini yayınladı. Yapılan açıklamalara göre, bu listede bulunan tek motosiklet üreticisi Pulsar TVC modeli ile Bajaj Auto. 

Bajaj Pulsar, Hindistan’da 100 Reklam Listesinde! 1. İçerik Fotoğrafı

ASCI’den yapılan açıklama ise şu şekilde: “Reklamda, sürücü normal sokaklarda, markette ve trafik koşullarında stunt şovları ve bir grup insanın dans ettiği yerler de dahil olmak üzere pek çok yerde tek teker yaparken gösteriliyor. Bu durum, reklamdaki sorumluluk belirten ifadeye aykırı olarak dikkate değerlendirilmiş ve : “Bu stuntlar, tenha mekanlarda kontrollü ortamda gerçekleştirilmiştir.” ifadesiyle anılmış.

Bajaj Pulsar, Hindistan’da 100 Reklam Listesinde! 2. İçerik Fotoğrafı

Bajaj Auto Motosiklet Pazarlama Başkan Yardımcısı Sumeet Narang’ın, bu konudaki açıklamalarına göz atalım: “Bajaj Auto olarak, reklamlarımızın ASCI prensipleri ile aynı doğrultuda kendi kendini denetleyen bir yapısı vardır. Tüm reklam ajanslarımıza, bu prensiplerle çelişen reklam yapmaktan kaçınmaları konusunda talimat verilmiştir. ASCI, Pulsar kampanyasında birkaç bölüm ile ilgili bizimle temasa geçti.”

“Pulsar, bir performans markası ve tüm filmlerimiz, kontrollü ortamlarda usta sürücüler kullanılarak çekilir. Setler, daha gerçekçi bir görüntü verebilmek amacıyla düzenlenir. Burada sorgulanan, bir kesitin yaratıcı tasfiridir. Ajansımıza, düzenlenen kurallar için tam bir uyum gösterdiğini sağlamak için bahsedilen bölümlere tekrar bakması talimatını verdik.”

Bajaj Pulsar, Hindistan’da 100 Reklam Listesinde! 3. İçerik Fotoğrafı

Bu liste, yanlış yönlendirici veya güvensiz uygulamalara yol açan reklamlarla ilgili tüketicilerden gelen şikayetlerin listesine dayanmaktadır. Bajaj’ın, Pulsar serisinin 15 yıllı tamamlaması sonrasında ortaya çıkardığı ilginç bir reklamın haberi, yaklaşık 15 sene önce ortaya çıkan Pulsar modeli ile kendinden söz ettiren Bajaj markasının en ilginç yönlerinden birisi olacağı kesin.

Bajaj Pulsar 15.sene reklam filmi: 

YORUMLAR