Bana Uygun Kulak Tıkacını Nasıl Seçmeliyim?

Çeşitli Yazar: Motoron

Bana Uygun Kulak Tıkacını Nasıl Seçmeliyim?

Doğru modeli bulduğunuzda, bunlardan koca bir paket satın alın; böylece her motosiklet montunuzun cebinde bir çift bulundurabilirsiniz. Bu şekilde daha ucuza da gelmiş olurlar.

Farklı çeşitler içeren bir paket ya da birkaç farklı kutu satın alarak başlayın. Bunları sırayla deneyerek kulağınıza en iyi uyan ve en iyi ses korumasını sağlayan modelde karar kılabilirsiniz.

 

Bu işin kısa çözüm yolu yok. Arkadaşınız bir tıkaç modelini seviyor diye, o modelin sizin için de en doğru model olması gerekmiyor; çünkü herkesin kulak kanalı farklı biçimde. (Ayrıca yıllar geçtikçe de değişiyorlar ve sağ kulak, sol kulaktan farklı olabiliyor.) Edindiğiniz deneme tıkaçlarını doğru taktığınızdan emin olun. Genellikle iki elinizi kullanmanız, biriyle kulağınızın üst kısmını yukarı doğru çekerken, diğeriyle tıkacı çevirerek inceltme ve içeri sokma işini yapmanız gerekir. Tıkacı yerleştirdiğinizde, kulak kanalınızdan dışarıda sadece küçük bir parçası kalmalı.

 

Konunun riskleri hakkında şüpheye yer bırakmak istemeyiz, açıklayalım: motosiklet sürmek sizi sağır edebilir. Uzun süreler rüzgâr gürültüsüne maruz kalan kulakta oluşan hasarın geri döndürülmesi mümkün değildir. Kaskınız fark yaratıyor olabilir, fakat bir Schuberth kask bile, kulak tıkaçları ile kullanıldığında çok daha iyi performans sergileyecektir.

 

Tüm kulak tıkaçlarının bakıma ve temizlenmeye ihtiyacı vardır; çünkü en temiz kulak bile muma benzer bir kalıntı bırakacaktır. Bazı kulak tıkaçları zarar görmeden birkaç kez yıkanabilir. Bazılarını ise uzun bir sürüşten sonra hemen çöpe atmakta fayda vardır. Doğrusu, sağ ve sol tıkaçları ayrı ayrı saklamaktır, böylece birinde var olan enfeksiyonu diğerine de geçirmemiş olursunuz. Aynı sebeple başkalarının kulak tıkaçlarını da kullanmaktan kaçınmalısınız.

 

Bana Uygun Kulak Tıkacını Nasıl Seçmeliyim? 1. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR