Bariyerlerde Yerde Yatan Motorcu

Çeşitli Yazar: Pervin Ozulu

Bariyerlerde Yerde Yatan Motorcu

Kazaların çok yaşandığı güzel Şile yolunda beni şok eden tuhaf bir olaya şahit oldum

Böylesine anlamsız bir olayı hiç daha önce görmemiştim. Şaka bile değil, düşüncesizliğin en uç noktalarıydı.


Çok çok seneler önce ailemle yazlıktayken tanıdığım bir kız herkese şaka yapmak için veya dikkat çekmek için denizin açıklarında boğulma numarası yaptı, batıp batıp imdat diye bağırdı.


Hiç düşünmeden anında tüm var gücümle ölüm kalım meselesi diye öyle hızlı kulaç ata ata uzakta olan kıza yüzdüm ki resmen füze gibi uçmuştum. Hem korkudan hem hızlıca ulaşma çabalarım yüzünden gergindim. Kızı yakaladım, kurtarma pozisyonuna getirdim ve birden gülmeye başladı ve “şaka yaptım” dedi.

 

Siz nasıl tepki verirdiniz? Ben ne yapmıştım? Düşünmem lazım, sanırım 16 yaşındaydım, ooo epey eski zamanlarmış, zaman ne çabuk geçiyor.


Gelelim sene 2015 ve Şile yolunda ne olduğuna...

 

Bariyerlerde Yerde Yatan Motorcu 1. İçerik Fotoğrafı


Şile’den İstanbul istikametine sol şeritten gidiyordum, yol güzeldi, hava açık ve aydınlıktı. Birden ortadaki bariyerlerin arasında yerde yatan bir motorcu gördüm, feci bir kaza şekliydi. Yanında 3 kişi ayakta duruyordu. Görür görmez yüreğime acı saplandı ve nefesim tıkandı, gözlerimde endişe, sırtım buz gibi oldu, kafam ateş gibi yandı.

 

Bu sene Şubat fuar çıkışında da böyle bir olaya tanık oldum ne yazık ki. Fuar çıkışı yolda yanımdan 15 dakika önce yoğun ve sıkışık trafiğin içinden uçarak geçen 4 racing sürücülerinden biri kaza yapmıştı, bariyerlerde hareketsiz yerde yatıyordu. Bir saniyelik bir görüntü oldu bana ama tüm gün aklımdan çıkmadı. O yoğun trafiğin içinde en sol şeritteydim, kaza sağda emniyet şeridinde bariyerler deydi.Şans eseri polis ekibi tam da oradaydı, arkadaşları da vardı. Çok derinden üzülmüştüm ve içimden Allah’tan onun canını bağışlamasını ve yardım etmesini istedim, ne olur onu kurtar diyerek gözyaşlarımı tutamadım ve ileride sola geçerek durmak zorunda kaldım.


Geçen hafta sonu da feci bir araba kazasına şahit oldum yine. Şehirlerarası otoyol daydım, bir kişi bariyerlere savrulmuştu ve yerde hareketsiz yatıyordu, etraf çok kalabalıktı. Arabanın motoru araçtan kopup fırlamış ve 50 mt kadar ilerdeydi.


Şile yolunda bariyerler arasında yerde yatan o motorcuyu görünce çok kötü olmuştum, yavaşladım,  sol şeritte olduğum halde yardım için duracaktım. Fakat yol kenarında sıra sıra park edilmiş 4 race motoru görünce kaza yapan motorun nerede olduğunu göremeyince etrafa bakındım ve olay birden tuhafıma gitti. Kişi sayısı da 4, eksik motor da yok, kazayı anlamaya ve şoku minimize etmeye çalışırken yerde yatan kişi dahil 4 sürücünün güldüğünü gördüm. Yerdeki kişi bariyerlerin içine yere komple yatıp öyle fotoğraf çekmeye çalışıyordu. Bu nasıl bir hayal gücüdür anlamadım. Gören olur kaza sanır akıllarından bile geçmediği belli. Ben de bazen fotoğraf çekme heveslerim yüzünden garip şekillere girerim ve hatta bazen farklı açılar yakalamak için motorumun yanına en alt yerden yukarıya doğru, yerden gökyüzüne doğru değişik açılardan fotoğraflar çekerim. Ancak bunları yaparken çevremi kontrol ederim, çünkü motorun yanında yerde birini görmek insanları korkutabilir.


Karşılıklı insanların birbirini düşünmesi örnek bir davranıştır.

YORUMLAR