Bebek Panigale Geliyor!

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Bebek Panigale Geliyor!

Ducati'nin spor motosiklet kategorisinde dengeleri sarsan roketi Panigale 1199'a küçük bir kardeş geliyor. Hem de sanıldığından çok daha yakın bir zamanda.

Böyle bir motosikletin üretileceği yönünde dedikodular vardı. Daha da önemlisi İtalyan markanın kataloğunda bu modele ihtiyacı vardı. Müjdeli haber ise İtalya'da bir sokağa park etmiş halde bulunup kameraya ilk kez poz veren Yeni Ducati Panigale 899 verdi. Eylül 2013'te görücüye çıkması beklenen ve abisine tıpatıp benzeyen bu küçük şeytan yine de üzerinde birkaç küçük değişiklik barındıracak.

 

Ducati'nin yarış modellerinin amiral gemisi olan Panigale 1199'un dış görünüşüne oldukça yakın bir görünüme sahip olan “Bebek Panigale”nin önceki 848'den daha kısa stroku ve daha büyük piston hacmi (bore) olması bekleniyor. Serinin en yüksek versiyonu olan 848 Evo Core SE'nin ürettiği 140 beygirden daha da fazla olarak Panigale 899 V-Twin motorundan 150 beygire yakın güç üretiyor. Yüksek devirli çalışabilen büyük valfli 1199 Panigale'nin pahalı metal parçalar kullanması fiyatının katlanmasına sebep olurken benzer bir durum 899 Panigale için de geçerli olabilir, elbette bu durum yeni modelin fiyat etiketine de yansıyacaktır.

Bebek Panigale Geliyor! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Şasisinin ise yine abisininkine benzer karbon fiber tasarıma sahip olması bekleniyor. Özellikle son yıllarda bir Ducati klasiği olarak tek kollu salıncak ise Panigale 899'da yerini Aprilia tipi “muz” salıncağa bırakmış. 1199'daki LED farların da 899'da da kullanılma ihtimali oldukça yüksek.

Duyumlara göre filodaki yeni model, 1199'un yararlandığı bütün çekiş kontrol sistemi, farklı sürüş modları, ABS ve quick-shifter gibi elektronik sistemlerden yararlanacak. İlerleyen zamanlarda ise S ve R gibi daha da geliştirilmiş modellerin çıkması olası.

 

Bebek Panigale 848'liklerin yerine Ducati için daha güçlü ve şık bir motosiklet olarak katalogda yerini almaya hazır. Abisinin en yüksek sınıfta yakaladığı başarıyı kendi klasmanında yakalayıp yakalayamayacağı ise elbette motosikletin sürüş özellikleri ve potansiyel performansını asfalta aktarabililmesiyle belli olacak.

 

 

 

 

YORUMLAR