Benelli'den 2017 İçin İki Yeni Model!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Benelli'den 2017 İçin İki Yeni Model!

İtalyan Benelli firması tarafından 750cc Twin ve 900cc Triple olmak üzere iki yeni naked roadster modelin, 2016 EICMA fuarında ortaya çıkarılacağı haberleri yayılmış durumda. Detaylara bir göz atalım...

MV Agusta'nın Tasarım Departmanı'nın başında bulunan ve Benelli'nin kendini gösteren spor TNT ve Tornado modellerinin arkasında yer alan ünlü tasarımcı Adrian Morton'un yarattığı bu gösterişli modeller ile iyi iş çıkardığı sektörce bilinen bir gerçek. Fakat Tornado modelinin 1999'a ve TNT modelinin de 2004'e dayanan bir geçmişi olduğunu varsayarsak, biraz eski olduklarını kabul etmek gerekiyor. Bu durumu göz önüne alınca da beklenildiği gibi, rakiplerin daha modern ve daha becerikli motosikletleri ile karşılaştırıldığında, Benelli'nin satış rakamları neredeyse duraklama dönemine girmişti. Böylece, Benelli'nin orta ve büyük segmentteki yeni iki modelini piyasaya sunmaya hazırlandığı şeklindeki haberlerin yayılmaya başlaması da oldukça doğal karşılanıyor.

İtalyan markanın Çin sahipleri Qianjiang Group, Avrupa piyasasının gözünün üzerinde olacağı bu iki model ile Benelli ürün yelpazesini genişletmeye hazırlanıyor. Her iki modelin de EICMA 2016'da ortaya çıkması kuvvetle muhtemel.

Benelli'den 2017 İçin İki Yeni Model! 1. İçerik Fotoğrafı

Yeni Benelli 900cc 
Yeni Benelli 900cc üç silindirli naked modelin, firmanın yenilenmiş ürün gamının en üst koltuğuna oturacağı düşünülüyor. Şu anki TNT 899 modeline hayat veren 899cc motorun 121 beygirlik güç üretmesi bekleniyor. Fakat TNT 899 modelin aksine, yeni modelin daha basit oluklu bir şasi dizaynı ve tek bir radyatör kullanımı ile fiyatının  daha uygun olması bekleniyor. Bir yandan da daha büyük motor kapasitesi ile TNT 1130 modelinin, 157 beygir gücü ile sınıfının lideri olarak değil ama hatırı sayılır bir güç ürettiği düşünülürse, yeni modelin en azından yaşayacağı bazı güncellemeler sayesinde performansının gelişeceği akıllara geliyor. 

Euro4 emisyon kuralları sayesinde, TNT'nin kendine münhasır sele altı merkezi egzozu, göze çarpar bir biçimde artık yok. Egzozun prototip olma ihtimalini göz önüne alırsak, son üretim versiyonunun daha muntazam görüneceği kesin. Egzozun saklandığı kısıma bir göz atarsak, tasarım pekte fena değil. Biçimler hala TNT'ci, ama en azından şu anki modelde olduğu gibi iki tarafa da monte edilmiş radyatördense, yenisinde tek ve geleneksel bir radyatör olacak.

Eski motor özelliklerinin yenide de devam edecek olması, üst kalite naked superbike modellerdeki parçalar yerine kendi adını taşıyan frenler gibi parçalar kullanılması, geliştirme masraflarının minimumda tutulacağı anlamına geliyor. Böylece genel olarak bakıldığında, yeni model düşünüldüğünden daha uygun fiyat olabilir. Zaten eski ve egzotik TNT'nin yeni modelinin yanı sıra 1130R formunda devam etmesi de oldukça açık bir olasılık.

Benelli'den 2017 İçin İki Yeni Model! 2. İçerik Fotoğrafı

Yeni Benelli 750cc
Resimler, "Yeni modelin prototipiyim ben diyor" ve bu yüzden son üretimden çıkan motosikleti temsil etmiyor aslında, ama çokta uzak olmayacağı kesin gibi. 
Ducati Monster'ı ve hatta Suzuki SV650'yi andıran hatlarının yanı sıra, oluklu bir şasi ve yepyeni paralel ikiz motoru ile bu apaçık bir naked roadster karşımızda duruyor. 

Teknik kısımları ise, ters ön çatal, öndeki çift disk, arka monoshock süspansiyon ve arka tek fren diski gibi kısımları kapsıyor. Elde herhangi bir ayrıntı ve teknik özellik henüz olmasa da, Benelli'nin şu anki 600cc motorunun 80 beygir güç ürettiğini düşünürsek, bu modelin motorununda geliştirmelerle 100 beygir gücü üretmesi beklenebilir.

Her iki modelin de Euro4 emisyon normlarını karşılaması, fiyat olarak rekabet edebilir seviyede olması ve 2016 sene sonuna doğru lansmanlarının yapılması bekleniyor. 

YORUMLAR