Bir Gezgin Koral Kaplan Yollarda!

Gezi Yazar: Özlem Köseoğlu

Bir Gezgin Koral Kaplan Yollarda!

Hangi motorcunun hayali değildir ki motoruna atlayıp uzaklara gitmek! Ailesini, arkadaşlarını, evini, işini, memleketini, alışkanlıklarını, korkularını geride bırakıp cesur bir yürekle tek başına uzaklara ve bilinmeyene doğru yola çıkmak. Motosikletine atlayıp farklı kültürleri, farklı yerleri hatta hiç görülmemiş yerleri keşfetmek hangimizin hayali değildir?

Seyahatine “Mirror of Planet” (Gezegenin Aynası) ismini veren Koral Kaplan bu yürekli arkadaşlarımızdan birisi. Gelin şu anda Kamboçya’nın sahil tarafı Sihanoukville'de olan Koral Kaplan ile teknolojiyi kullanarak gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımıza göz atalım…


M: Merhabalar, çok uzaklardasınız Mayıs ayından beri. Röportaj için gelmenizi bekleyecektim biliyorsunuz konuşmuştuk. Ama gezinizin ve tecrübelerinizin daha fazla motosiklet dostu okuyucumuza ulaşması için bir ara röportaj yapma gereği hissettim. Başlayabiliriz, ilk olarak kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

En zor soruyla başladık sohbetimize… :) 1978 Ankara doğumluyum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra her Türk gencinin yaptığı gibi çalışmak için İstanbul'a geldim ve özel bir bankada müfettiş yardımcısı olarak iş hayatıma başladım. Aynı grubun farklı şirketlerinde İç Denetim Müdürü, Finans ve İdari İşler Müdürü (CFO) olarak çalıştım. Son çalıştığım şirkette hisse devri olduktan sonra işten ayrılmam gerekti. Bu ayrılışı uzun zamandır yapmayı hayal ettiğim gezim için fırsat olarak değerlendirip yola çıktım. Şu anda sadece yolda olan, seyahat eden biriyim aslında…


Bir Gezgin Koral Kaplan Yollarda!  1. İçerik Fotoğrafı

Pakistan Karakoram Yolu Attaabad Gölü Geçişi


M: Peki, seyahatinizle ilgili olarak en başından başlayalım. Bu çılgın seyahate çıkmaya ve rotaya nasıl karar verdiniz? Rotanızı bir de sizden duyalım. Bir de şu ana kadar kaç kilometrelik bir yoldan bahsediyoruz ve toplamı? Ayrıca bu kararınızı duyan ailenizin ve arkadaşlarınızın tepkileri nasıl oldu?

Uzun süreli seyahate çıkma düşüncesi ve isteği uzun yıllardır vardı. Aslında 45 yaşıma geldiğim zaman böyle bir seyahate çıkmayı planlıyordum. Kariyer, zorunluluklar, yaşam, ürettiğimiz bahaneler beni bir şekilde nedense 45 yaşında yapmalıyım dedirtmişti, böyle bir seyahat için para biriktiriyordum ve zihnen yapabilir miyim sorusuna kendimi hazırlıyordum. İşten ayrıldıktan sonra evimi boşaltıp sahip olduğum eşyaları sattım ve Mayıs ayının başında “belki de bırakıp gitmenin zamanı gelmiştir” diye düşünerek yolculuğuma başladım. Ailem ve dostlarım destek oldular. Bu konuda kendimi şanslı hissediyorum, kimse olumsuz bir şey söylemedi ve kafam rahat bir şekilde yolculuğuma başladım. İlk başlarda rotam İran-Pakistan-Hindistan-Nepal ve tekrar Hindistan şeklindeydi. Bu rotayı seçmemim çok kesin ve belirli bir sebebi yok. Hindistan'a gitmeyi hep istemişimdir ve Hindistan'a giderek seyahatime başladım. 2015 Mayıs ayının başında başladım yolculuğuma ve şu anda Kamboçya’nın sahil tarafı Sihanoukville’deyim, artık kesin olan bir rotam yok... Vize durumlarına göre seyahatime devam ediyorum. Şu ana kadar 25.000 km'lik bir yolu bitirdim.  Nerede sonlandırırım sorusunu ben de bilmiyorum, şu an yoldayım… :)

M: Şu ana kadar kat ettiğiniz yolları hep yalnız başınıza mı gittiniz? Yoksa arada eşlik eden dostlar oldu mu?

Seyahatime tek başıma başladım. Büyük bir kısmını da tek başıma ilerleyerek devam ettim. Pakistan'da ülkesini motoruyla gezen bir Pakistanlı ile 1 gün sürüş yaptık. Hindistan'ın Kashmir-Ladakh Bölgesi'nde seyahat ederken 4 tane Hintli motorcuyla karşılaştım ve 15 günden fazla bir süre birlikte sürdük. Myanmar geçişindeki masrafları bölüşmek için Britanya'dan 2 kişi ile birlikte 20 güne yakın sürüş yaparak Nepal sınırından Bangkok'a kadar beraber geldik. Bakalım inşallah bir gün bir Türk arkadaşımla karşılaşma ve birlikte sürme şansım olur…


Bir Gezgin Koral Kaplan Yollarda!  2. İçerik Fotoğrafı

Pakistan Karakoram Yolu


M: Umarım karşılaşırsınız bir gün. Biraz da rotanızda sizi en çok cezbeden yollardan ve keşke gelmeseymişim dediğiniz yollardan bahsedelim.

Rotamda olan ülkeleri mümkün olduğu kadar gezmek istiyorum. Doğrudan geçip giden bir rota takip etmiyorum. Hindistan Ladakh Bölgesindeki 5000 metre rakımda ilerleyen ve Himalayaları geçmenizi sağlayan yollar benim için unutulmaz bir tecrübeydi. İran'da Lut çölünde yaptığım sürüş ve çölde çadırda geçirdiğim gece çok keyifliydi… Genel olarak gelmeseydim dediğim bir yer yok ama İran'dayken uğradığım Keshm Adası çok sıcak ve nemliydi. Çorak bir ada olan Keshm Adası’nı rotamın dışında tutabilirmişim…

M: Peki, bu kadar farklı kültür arasında sizi en çok etkileyen ve sevdiğiniz kültür hangisiydi? Bu soruyu bir de olumsuz haliyle yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Her ülkenin farklı bir kültürü ve yaşam tarzı var... Özellikle benim takip ettiğim rotada çok farklı kültürlerden ve dinlerden insanlarla karşılaşma şansım oldu. Hepsinin ayrı bir etkisi var ve farklı kültürleri solumanın tadını çıkartıyorum sevdim veya sevmedim diyerek ayırmadan…


Bir Gezgin Koral Kaplan Yollarda!  3. İçerik Fotoğrafı

Tayland Trat


M: Motosikletinizle o kadar yol yaptığınızı öğrenenlerin yani sizinle karşılaşanların tepkileri genel olarak nasıldı? Sürekli seyahat etmek nasıl hissettiriyor?

Yolda karşılaştığım çoğu insan önce inanmıyor, tekrar tekrar sorup anlamaya çalışıyorlar, inandıkları anda da gözlerindeki hayreti görebiliyorsunuz.

M: O hayret dolu bakışları tahmin edebiliyorum. Yoldayken ya da konaklama esnasında kötü bir olay yaşadınız mı? Ve şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz seyahatinizde hiç unutamayacağınız bir an?

Seyahatimi etkileyecek herhangi bir olayla karşılaşmadım ama 6 aya yakın bir süredir yoldayım, zaman zaman zorluklarla karşılaşıyor ama karşılaşınca da bir şekilde çözüm yolu bulup yola devam ediyorsunuz.

M: Bu kadar uzun bir yolculukta sağlık, temizlik ve kıyafet gibi konularla nasıl başa çıktınız?

Bu yolculuğun en sevdiğim taraflarından biri de az ve öz bir şekilde yaşamıma devam ediyor olmam... Örneğin 2 şort, 5 t-shirt, bir ayakkabı, bir terlik, 5-6 çift çorap ve iç çamaşırı şu ana kadar bana gayet güzel yetti. Hepsinin hakkını vererek eskitiyorum. T-shirt, çorap gibi çabuk kirlenen günlükleri akşamları otelde elde yıkadığım oluyor. Laundry hizmeti veren bir otelde kaldığım zaman ise bütün kirli giysilerimi veriyorum. Sağlık konusunda bir sorun yaşamadım. Sadece İran Şiraz'da gece merdivenlerden kayıp ayağımı vurdum, büyükçe bir yara oldu ve iyileşmedi uzun süre. İran'da doktora gitmek zorunda kaldım… Yediğim yemeklerin ve içtiklerimin ise olabildiğince temiz yerlerde hazırlanmış olmasına özen gösteriyorum ama çoğu zaman böyle bir yer bulamadığım oluyor… Bazen marketten, bazen bakkaldan, bazen manavdan aldığım meyvelerle kendime bir şeyler hazırlayabiliyorum.

M: Yola çıktığınız Yamaha Tenere 660 ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Sizi hiç üzdü mü? Bakımlarını yaptıracak yerleri nasıl organize ediyorsunuz?

Motorumun ismi Aygız... :) İlk aldığım zamanlarda ne isim koysam diye düşündüğüm sıralarda bir sürüş esnasında kendimi Aygız türküsünü söylerken buldum ve Aygız oluverdi ismi… Şu ana kadar şükür herhangi ciddi bir sorun yaşatmadı bana. Ben de ona elimden geldiğimce iyi bakıyorum. İlk başlarda belli periyodlarla yapmaya çalıştığım kontroller, şu anda günlük yaşamımın bir parçası oldu. Kısa bir mola verdiğimde bile farklı farklı yerlerine hızlıca bakıp kontrol ediyorum. Bakımları, ben kendim yapıyorum. Yol üzerinde bulduğum yetkili servisler, bulundukları ülkeler itibari ile küçük cc’li motorlara bakıyorlar. Serviste işimi halledebiliyorsam servisi tercih ediyorum, halledemiyorsam kendim yapıyorum, biraz zaman alıyor ama öğreniyorum yavaş yavaş…


Bir Gezgin Koral Kaplan Yollarda!  4. İçerik Fotoğrafı

Hindistan Ladakh Dünyanın En Yüksek Karayolu Geçişi Khardungla


M: Doğal olarak bakım ve serviste size ait oluyor, kolaylıklar. Diğer sorum; İzmir Motosiklet Kulübü’nün size yola çıkmadan önce bir veda gerçekleştirdiğini biliyorum. Motoron aracılığı ile kendilerine hangi mesajı göndermek istersiniz?

İlk motorum Honda Transalp’ı aldığım gün tesadüfen karşılaşmıştım İzmir Motosiklet Klübü ile… O gün ben de aralarına dahil oldum ve sürüş tecrübelerime çok önemli katkıları oldu. Sürüş tecrübelerime katkıları bir yana, geçen bir senelik süredeki dostlukları ve arkadaşlıkları çok güzeldi ve halen daha iletişim halindeyiz zaten. Seyahatim süresince bana olan destekleri için buradan Motoron aracılığı ile tekrar teşekkür ederim.

M: Son olarak bu tür uzun seyahatlere çıkacak motosiklet sevdalısı okuyucularımıza ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? Ve sizi takip etmek isteyenler için bilgileriniz.

Motorla seyahat etmek farklı bir tutku, zorluklarından daha çok keyfi olduğu kesin… Varsa istekleri, hayalleri, bıraksınlar bahanelerini bir kenara ve başlasınlar seyahatlerine…

Şu ana kadar çok ihmal ettiğim bir sayfamda var. http://www.mirrorofplanet.com/  İnşallah ileri de bu sayfamda uzun süreli seyahat ve gittiğim yerler ile detaylı bilgileri de paylaşacağım. Şu anda aktif olarak seyahatimden yansımaları https://www.facebook.com/mirrorofplanet sayfamdan mümkün olduğunca paylaşmaya çalışıyorum.

M: Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Döndüğünüzde röportajımızı yüz yüze yaparak yaşadıklarınızı okuyucularımızla paylaşmak üzere, tekeriniz hep düz bassın.

Ben teşekkür ediyorum, görüşmek üzere…

 

Cesur ve korkusuzca yoluna devam eden Koral Kaplan’a güvenli ve güzelliklerle karşılaşacağı bir yolculuk diliyoruz. Darısı dileyen, hayal eden tüm motosiklet aşığı dostlarımızın başına…

YORUMLAR