in

Bisiklet kullanıcıları için İstanbul Gezi Rehberi çıktı!

Yazar: Motoron

Bir şehri keşfetmenin en iyi yolunun bisiklet olduğunu söyleyen sanat tarihçisi Semavi Eyice’nin izinden giden Çelik, dik yokuşlarına, dar sokaklarına, kalabalığına ve yoğun trafiğıne rağmen İstanbul’u da keşfetmenin en iyi aracının bisiklet olduğunu söylüyor.

                                   
Avrupa ve Anadolu olmak üzere iki ana bölüm altında toplanmış güzergâhlar İstanbul’un koruganlar, ormanlar, vakti zamanında şehre su taşımış tarihi sarnıçlar ve uçsuz bucaksız ayçiçeği tarlalarıyla bezeli pastoral köşelerinden, arabaların iktidarındaki kalabalık semtlerine kadar uzanıyor. Bir şehri keşfetmenin en iyi yolunun bisiklet olduğunu söyleyen sanat tarihçisi Semavi Eyice’nin izinden giden Çelik, dik yokuşlarına, dar sokaklarına, kalabalığına ve yoğun trafiğıne rağmen İstanbul’u da keşfetmenin en iyi aracının bisiklet olduğunu söylüyor.

Rehberin hazırlık aşamasında şehrin dört bir yanını tekrar tekrar pedallayan yazar, kuzeyde Çilingoz’dan Ağva’ya, güneyde Silivri’den Tuzla’ya kadar bir coğrafyadan özenle seçtiği güzergâhları şehri bisikletiyle gezmek isteyenlerin kullanabileceği pratik bir rehberde bir araya getiriyor. Rehber niteliğinin yanı sıra İstanbul Bisiklet Rehberi, bu kadim şehre dair tarihi anekdotların ve mitlerin ustaca serpiştirildiği, yazarın kendi çizimleriyle bezediği bir kültürel gezi kitabı olarak karşımıza çıkıyor.Aydan Çelik hakkında: 
1966’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde İşletme ve İktisat Tarihi, Mimar Sinan Üniversitesi’nde Heykel okudu. Çocukken bağlandığı üç şeyi -yazmayı, çizmeyi ve bisikleti- hiç bırakmadı. Bu üçü bir araya geldiğinde hep mutlu oldu. İşin içine bir de İstanbul girince mutluluğu katlandı. 30 yıldır bisikletle arşınladığı sevgili şehrine bir armağan vermek istedi. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti için Sedona İstanbul adında bir bisiklet tasarladı. Takip eden yıllarda Sedona Karnaval, Carraro Troya ve Manifesto adında üç bisiklet daha tasarladı.10 yıl evvel yazdığı Bisiklet Manifestosu, ondan bağımsızlaştı. Bisikletçilerden Şiir Sokakta hareketine kadar birçok yerde özgürlüğünü ilan etti. 2013’te yayımlanan bisiklet kitabı Bi Tur Versene, uzun süre çok satanlar listesinde yer aldı. 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 50. yılı için maskot Pardus’u tasarladı. Eurosport Türkiye’de bisiklet yorumculuğu yaptı. Esra Ertan ile Açık Radyo’da Şeytan Arabası programını hazırladı. Artık hayatta olmayan İstanbul dergisi ile, uzun ömürlü olması için dua ettiği Cyclist Türkiye, Socrates ve Toplumsal Tarih dergilerinin yayın kurulu üyesi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar!

Yaz Sıcağında Eşme Sahili Motorcuyu Serinletir

REKLAM