BMW , Berlin’de Boksör motorlu 500000. GS Motosikletini Üretti

Sektörel Yazar: Moe

BMW , Berlin’de Boksör motorlu 500000. GS Motosikletini Üretti

19 Mart itibariyle BMW Berlin fabrikası, yere paralel düz-çift silindirli 500000. GS serisi modelini üretim bandından çıkardı, ve bu şanslı motor da R 1200 GS oldu .

1969’dan beri Berlin-Spandau fabrikasında dünya pazarına motosiklet üreten BMW , 1980’den itibaren de boksör motorlu GS serisi motosikletler üretmeye başladı . Bu motosiklet üretildiği günden itibaren sürücülerine uzun soluklu geziler , hatta dünyanın bilinmeyen uçlarına seyahatler yapmaları için adeta bir ilham kaynağı oldu.

BMW , Berlin’de Boksör motorlu 500000. GS Motosikletini Üretti 1. İçerik Fotoğrafı 

1980 ‘ de BMW Motosiklet , R80 G/S modelini iki kullanım amacı için birden piyasaya sürdü : Cadde ve Offroad . R80 G/S ‘deki zamanının 798cc’lik ve 50 beygirlik son teknoloji motor bloğu , 34 yıl içinde  1170cc’lik ve 125 beygir gücündeki R 1200 GS enduro modeline evrim geçirmiş oldu . Bunun  yanı sıra günümüzün GS’leri teknoloji harikası amörtisör ve elektronik sistemleriyle donatılmış durumda .Bunlara örnek olarak ABS , çekiş kontrol sistemleri , yarı aktif elektronik süspaniyonlar örnek verilebilir.  Bu devamlı ve istikrarlı teknoloji gelişimi , boksör motorlu BMW GS motorlarının dünya çapında en çok satan enduro motosikleti olmasının şüphesiz ki en büyük sebeplerinden biri . BMW ile özdeşleşmiş olan boksör motorun çalışma prensibini merak ediyorsanız , aşağıdaki boksör motorun montaj ve dinamik animasyon videosu size yüksek ölçüde yardımcı olabilir :


 

 

BMW Motosiklet başkanı Stephan Schaller ; “ Sokak , offroad ve günlük sürüşün ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği R 80 G/S modeli ile BMW Motosiklet enduro adında yeni bir tür ortaya çıkardı . Boksör motorlu GS ise bu segmentle eşanlamda anılır durumda . Gs modellerindeki bu motor bloğunun inanılmaz yetenekleri –sürüş dinamiği , offroaddaki yeteneği , konfor , dayanıklılık – sürekli olarak beslenmiş ,geliştirilmiş ve başarılı bir şekilde diğer modellerimize de aktarılmıştır. ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

BMW Motosiklet Berlin Fabrika’sı müdürü Marc Sielemann ise , kendi fabrikalarında bu efsanevi modeli üretebilmenin büyük bir ayrıcalık olduğunu ve GS modelinin 500000 adetlik üretiminin motosiklet üretiminde bir köşetaşı olduğunu belirtti .

 

BMW , Berlin’de Boksör motorlu 500000. GS Motosikletini Üretti 2. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR