BMW Concept Roadster - 2014

Yeni Model Yazar: Moe

BMW Concept Roadster - 2014

BMW, bir yıl içerisinde üretime geçeceğini ifade ettiği yeni boxer motorlu konsept motosikletini Haziran ayının bu ilk günlerinde İtalya’da tanıttı…

Concept Roadster, BMW’nin geleceğin çıplak motoru vizyonunu boxer motor ile harmanlaması ile ortaya çıkmış bir proje… Motor bloğunu ve yürüyen aksamın büyük bir kısmını en çok sattığı motosiklet modeli olan R 1200 GS’den alan konsept motosiklet, superbike standartlarında frenler ve süspansiyonlarla donatılmış.

 

BMW Concept Roadster - 2014 1. İçerik Fotoğrafı

 

Elbette alüminyum sele ve GP tarzı geniş egzoz seri üretimde muhtemelen yer almayacak parçalar arasında.  BMW Motorrad’ın başındaki isim Stephan Schaller “Amacımız genç, canlı ve dinamik bir motosiklet yaratmaktı, ve bu model gerçekten de saf ve sportif bir boxer konsept motosikleti oldu. Şu an görmüş olduğunuz model, motosikletin çoğunlukla dizayn aşamasına odaklanılmış bir versiyonu. Ancak yine de motosikletin seneye üretim bandından çıkmış halinde de şuan görmüş olduğunuz modelden alınmış bir çok parça bulunacak.” açıklamalarında bulunurken, sözlerine şöyle devam ediyor, “Hâlihazırda ürettiğimiz R 1200 R modelinin aksine, bu motosikletteki hedef kitlemizi daha çok genç sürücüler olarak tanımlayabilirim. Genel olarak BMW’nin imajını sadece değiştirmek değil, geliştirmek ve genişletmek istiyoruz.”

 

BMW Concept Roadster - 2014 2. İçerik Fotoğrafı

 

Dizaynın kalbini, 2013 R 1200GS’de kullanılan ve şimdi de GS Adventure, R1200 RT gibi modellerde de kullanılmaya başlanan su soğutmalı 1170cc boxer twin motor bloğu oluşturuyor. Selefi olan hava soğutmalı 110 beygirlik motor bloğundan, 125beygirlik gücü ile 15 beygir daha fazla güç üretebilen bu yeni su soğutmalı boxer motor 125 N.m’lik maksimum tork üretiyor.

 

BMW Concept Roadster - 2014 3. İçerik Fotoğrafı

 

Concept Roadster aynı motor bloğunu paylaşmasına rağmen, R1200 GS modelinden tam olarak 45 kilogram daha hafif. Bu da performans artışına ve kullanım kolaylığına muhtemel bir artı sağlayacak gibi görünüyor. Şaftlı ve tek kollu arka maşa, LED farlar ve tübüler çelik şasi kağıt üzerinde diğer BMW motosikletleri ile benzer gibi görünüyor, ancak dışarıdan bakınca motosikletin dizaynı kağıt üzerindeki tüm benzerliklere ihanet ediyor, ve açıkçası biz bunu çok beğendik !

 

BMW Concept Roadster - 2014 4. İçerik Fotoğrafı BMW Concept Roadster - 2014 5. İçerik Fotoğrafı

 

Motosikletin en çarpıcı ve farklı olan ayrıntısına gelirsek; dışarıdan alt sakal gibi görünen alüminyum parça aslında egzozun ve aynı zamanda alt şasinin bir parçası ! BMW’nin motor spoyleri adını verdiği parça motosiklete kattığı aerodinamik etkinin yanı sıra egzozda ön susturucu görevi de görüyor.

Geçen sene BMW’nin “R nine T” modelini ilk kez tanıttığı yer olan kuzey İtalya’daki Cernobbio şehrinde Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de gözler önüne serilen BMW Concept’in detay videosu ise şu şekilde:

 

 

BMW Concept Roadster - 2014 6. İçerik Fotoğrafı

 

BMW Concept Roadster - 2014 7. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR