BMW'den 5 Yeni Model

Yeni Model Yazar: Ahmet Köseoğlu

BMW'den 5 Yeni Model

Alman üretici 2014 ürün gamına 5 yeni model ekliyor.

Alman motosiklet üreticisi BMW 2014 ürün gamına 5 yeni model ekliyor. Aslında şöyle söylemek gerek: "en az 5 yeni model". Yeni modellerin ne olacaklarına dair henüz kesin bir bilgi yok ancak bizim bazı fikirlerimiz var.

 

BMW, yarış modeli S1000RR ile motosiklet pazarında kendi umduğunun da üzerinde bir pazar payı elde etti. Tüm dünyada 1000 cc Superbike yarış organizasyonlarında süre gelen Honda liderliği bir anda Alman üreticinin eline geçti. Fazla uzağa değil, kendi şampiyonalarımıza bakacak olursanız örneğin 2013 Türkiye Pist Şampiyonası 1000 cc A grubunda şampiyonluk mücadelesi yapan ilk 5 yarışçının 3'ünde BMW S1000 RR olduğunu göreceksiniz. İşte bu yeni modelin nefes kesen başarısı BMW'de yeni bir stratejinin kapısını araladı: Ne kadar çok yeni model o kadar çok pazar payı!

 

Tabi ya, mesela 1000 cc pazarında yakalanan bu başarı 600 cc pazarında neden olmasın... 600 cc supersport pazarı hiç de küçümsenecek bir pazar değil... Ya da 1000 cc grubunda hali hazırda büyük başarı yakalamış bir motor ve şasi varken bunun plastiklerini biraz değiştirip bir naked (çıplak) cadde motoru neden yapılmasın... Ayrıca 1200 GS'in sıvı soğutmalı motorunu diğer modellere de koymanın zamanı gelmişti; örneğin R1200RT ve R1200GT'yi yenilenirse hiç fena olmaz... Peki Avrupa'da hazır Cafe Racer rüzgarı eserken, o alanda Boxer motorlu bir roadster acaba iş yapmaz mı...

 

Tüm bu fikirlerin arasında biri var ki biz bu fikrin benzin fiyatlarından şikayet eden bir Türk mühendisten çıktığına dair şüpheleniyoruz: elektrikli scooter pazarına adım atmak. Bu yeni elektrikli scooter ile hem bu pazarda söz sahibi olma fırsatı hem de parası olan cevrecileri yakalamak mümkün. Zira sözkonusu modellerin hiç birisi asgari ücretle çalışanların alabileceği ürünler değil. Aaa, aslında Asya'da küçük cc'li bir commuter ürettirip bunu da BMW logosuyla satamazlar mı... Yaparlar tabi hem de umduğumuzdan da yakın bir gelecekte.

 

İşte BMW'den 2014 için beklediklerimiz bunlar. Biz "neden olmasın dedik". Bakalım önümüzdeki günlerde BMW ne diyecek...

 

BMW'den 5 Yeni Model 1. İçerik Fotoğrafı

BMW C evolution konsept Elektrikli Scooter

YORUMLAR