BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı

BMW, MotoGP için sunacağı bir dizi güvenlik aracını tanıttı.

Son yıllarda BMW, MotoGP güvenlik aracı olarak BMW X6 M, BMW B6 Gran Coupe ve BMW M4 gibi çeşitli otomobiller sundu. 2016 sezonunda ise güvenlik aracı olarak 2016 BMW M2 kullanılacak.


BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı 1. İçerik Fotoğrafı


MotoGP organizatörü Dorna Sports ve BMW M Departmanı, güvenlik aracına ilişkin masaya oturup anlaşmayı 2020 yılına kadar uzattılar. Yeni anlaşma, BMW M araçlarının güvenlik aracı olarak kullanılacağını garanti altına alıyor. BMW M Departmanı bunun yanı sıra BMW S1000RR güvenlik motosikleti de dahil olmak üzere organizatörlere birçok araç sunmakta.


BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı 2. İçerik Fotoğrafı


BMW M2 MotoGP Güvenlik Aracı, piste ilk kez 2016 MotoGP sezonunda çıkacak. Bu yeni araçta tabii ki bir takım değişiklikler yapılmış. Nedir bunlar derseniz şöyle sıralayabiliriz: zorunlu tavan ışıkları, yeni tasarım, BMW M performans parçaları, BMW M4 GTS güvenlik kafesi, 6 noktalı emniyet kemeri için sabitleyiciler ve yangın söndürücü için bir köşebent. Bunun yanı sıra coiler süspansiyon kiti, karbon seramik frenler ve yarış kaputu da yeni güvenlik aracında yer alıyor.


BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı 3. İçerik Fotoğrafı


BMW S1000RR güvenlik motosikletleri ise yarış başlamadan önce pistte zamana karşı turlar atarak hava durumunu ve zamanlama sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor. Güvenlik motosikletlerini ise güvenlik araçları, sağlık araçları ve güvenlik memuru aracı takip ediyor.


BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı 4. İçerik Fotoğrafı


Yeni 2016 BMW M2 MotoGP güvenlik aracının yanı sıra BMW, su enjeksiyonlu bir BMW M4 Coupé ve BMW M3'ü de güvenlik aracı olarak sunacak. Sağlık araçları BMW X5 M ve BMW M550D XDrive Touring araçlarından oluşurken, güvenlik memuru aracı ise BMW M5 olacak. Güvenlik motosikletleri ise iki adet BMW S1000RR'dan oluşacak ve 2016 BMW M2 MotoGP Güvenlik Aracı'na uygulanan güncellemelere benzer şekilde güncellenmiş olacak.


BMW'den MotoGP İçin Yeni Güvenlik Aracı 5. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR