BMW'den Yeni Akıllı Kask!

Kask Yazar: Utku Demir

BMW'den Yeni Akıllı Kask!

BMW yeni HUD(Heads-up Display) konsept kaskını duyurdu.

BWM, geçtiğimiz günlerde Nevada’da düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuar’ında tanıttığı HUD (Heads-Up Display) teknolojisine sahip bu konsept kaskı, önümüzdeki bir kaç yıl içersinde piyasaya sürmeyi planlıyor.

 

 

 

HUD teknolojisindeki en büyük problemlerden biri, görüntüyü sürücünün görüş açısını daraltmadan, dikkat dağıtmayacak bir şekilde sürücüye aktarabilmek. BMW bu soruna kaskın sağ tarafına şeffaf bir ekran yerleştirerek çözüm bulmuş. Böylece sürücü, bütün dikkatini yola verirken bir yandan da sürati ve motosikleti hakkındaki bir takım bilgileri görebilecek.

 

BMW'den Yeni Akıllı Kask! 1. İçerik Fotoğrafı


 

Kask üzerinde bulunan entegre mini-bilgisayarı sayesinde, motosikletin lastik hava basıncı, yağ ve yakıt seviyesi ya da motosikletin hangi viteste olduğunu göstermesi için programlanabilecek. Bu teknoloji aynı zamanda sürücüye çevresi hakkındaki hız limiti, trafik yoğunluğu ve hatta yapılan yol çalışmaları gibi bir takım  bilgileri aktarıp, içine yerleştirilmiş mini hoparlörler sayesinde de sürücüyü sesli olarak uyarabiliyor. 

 

 

 

BMW'den Yeni Akıllı Kask! 2. İçerik Fotoğrafı


 

Bu akıllı kaskın bir diğer özelliklerinden biri de, ön ve arkasına kamera yerleştirilebilmesi. Bu kameralar video kaydedebilirken, aynı zamanda arka kamera ayna görevi de görebilecek. Bütün arayüz BMW’nin çoklu kontrol donanımı tarafından bazı BMW modellerinde direksiyonun solundaki konsoldan da yönetilebilecek. Sistem gücünü şarj edilebilir pillerden alıyor ve BMW’nin iddasına göre 5 saat kadar bir pil ömrüne sahip.

 


BMW'den Yeni Akıllı Kask! 3. İçerik Fotoğrafı


 

 

BMW bu sistemin diğer bütün motosiklet kasklarına sürücünün güvenliğini yada konforunu bozmayacak bir şekilde monte edilebileceğini öngörüyor. Konu kask olunca tabi ki akla güvenlik konusu geliyor, bu teknolojinin DOT güvenlik standartlarından geçer not alıp alamayacağı ise meçhul çünkü diğer BMW kask modelleri DOT güvenlik standartlarını içermiyor.

 

 

 

BMW'den Yeni Akıllı Kask! 4. İçerik Fotoğrafı


 

YORUMLAR