BMW, Honda ve Yamaha’dan “Akıllı Ulaşım Sistemi” İşbirliği!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

BMW, Honda ve Yamaha’dan “Akıllı Ulaşım Sistemi” İşbirliği!

BMW Motorrad, Honda ve Yamaha, motosiklette güvenliği arttırmak için işbirliğine başladı. Detayları yazımızda bulabilirsiniz…

BMW Motorrad, Honda Motor Co. Ltd. ve Yamaha Motor Co. Ltd. şimdilerde “Cooperative-Intelligent Transportation Systems” (C-ITS) adını verdikleri “Ortak-Akıllı Ulaşım Sistemi” uygulamasını motorlu iki teker motosikletler üzerinde geliştirmek için işbirliğine girişti ve Birleşik Motosiklet Konsorsiyumu kurmak üzerine çalışmalara başladı. 2014’te birlik üyesi tüm üyelerin imzaladığı “Avrupa Motosiklet Üreticileri Birliği”nin protokolüne göre, C-ITS yani Ortak-Akıllı Ulaşım Sistemi içerikleri 2020’den sonra uygulanmaya başlanacak. Fakat bu süreci hızlandırmak için, üç motosiklet üreticisi bir araya gelerek C-ITS alanındaki işbirliklerine başlama kararı aldı.


BMW, Honda ve Yamaha’dan “Akıllı Ulaşım Sistemi” İşbirliği! 1. İçerik Fotoğrafı

 

İşbirliği, Fransa’nın Bordeux şehrinde 06 Ekim 2015 itibarı ile akıllı ulaşım sistemleri ve servisleri için dünyanın en büyük organizasyonu olan Akıllı Ulaşım Sistemleri Dünya Kongresi’nde başladı. Üç büyük şirket, diğer üretici firmaları da konsorsiyuma katılmaya davet ederek motosiklet güvenliğine katkıda bulunmaya çağırdı.


BMW, Honda ve Yamaha’dan “Akıllı Ulaşım Sistemi” İşbirliği! 2. İçerik Fotoğrafı


Akıllı Ulaşım Sistemi Teknolojileri, motosiklet güvenliğine katkıda bulunacak.

İyi düşünülüp düzgün bir şekilde uygulandığında, bu teknoloji özellikle motosikletler için güvenliği, korumayı ve verimliliği olası bir şekilde arttırmaya yardımcı olacak. Peki nasıl mı? Mevcut durumda, GPS Navigasyon sistemindeki temel uygulamalar trafik akışının durumuna göre anlık trafik bilgileri ışığında rota tavsiyeleri içeriyor. Özellikle kara ulaşımında, araçlar arası kablosuz ağ bağlantılı iletişim ile sürücüler arasında koordineli bir bilgi alışverişi ve yoğun şehir trafiğinde güvenli rota paylaşımı sağlayabiliyor. Akıllı Ulaşım Sistemi, motosiklet sürücüleri ve diğer vasıta kullanan sürücüler arasında bir dereceye kadar elektronik iletişim sunmakla kalmayıp özellikle motosikletler göz önünde bulundurularak güvenlik açısından belirli avantajlar oluşturması bekleniyor. Araçlar için tasarlanmış Akıllı Ulaşım Sistemi, titreşim, toz, suya dayanıklı olması gerektiğinden direk motosikletlere aktarılmayacak, belirli düzenlemeler yapılacak.


BMW, Honda ve Yamaha’dan “Akıllı Ulaşım Sistemi” İşbirliği! 3. İçerik Fotoğrafı


Bu üç önemli firma, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde araçlarda yapılan testlerde tecrübe sahibi olmuşlar. BMW Motorrad, Frankfurt bölgesinde yapılan araç testlerinde (www.simtd.de) , Honda ve Yamaha ise Avrupa genelindeki saha çalışma projesine ( www.drive-c2x.eu ) katılmış. Gerçek hayattaki tecrübeler ışığında, bu üç üretici “Ortak-Akıllı Ulaşım Sistemi” ilkelerini değerlendirerek motosiklet güvenliğini geliştirmek için güçlerini bir araya getiriyor.

 

Motosiklet kullanıcıları olan bizlerin güvenliği için bu tür uygulamalar ileride gerçekleşecek olsa da umarız bu tür atılımlar artarak devam eder ve bizleri de kapsamaya başlar...

YORUMLAR