BMW, Lazer Işık Teknolojisini Tanıttı!

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

BMW, Lazer Işık Teknolojisini Tanıttı!

BMW, yüksek ışın mesafesini 600 metreye çıkarabileceğini ya da geleneksel ışıkların mesafesini ikiye katlayabileceğini iddia ettiği lazer ışıklı far sistemi tanıttı.

BMW, geleneksel farların yüksek ışın mesafesini ikiye katlayacağını iddia ettiği yeni bir "lazer ışıklı" far sistemi tanıttı. Firmanın otomobil bölümünden alınan teknoloji, Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda görücüye çıkan K1600GTL konsept modelinde ilk kez görülmüştü.


BMW, Lazer Işık Teknolojisini Tanıttı! 1. İçerik Fotoğrafı


BMW'ye göre lazer ışıkları, yüksek ışın mesafesini 600 metreye çıkarabilecek ya da geleneksel ışıkların mesafesini ikiye katlayabilecek parlak "saf-beyaz" ışık üretiyor. Alman üretici ayrıca lazer ışıkların kompakt, sağlam ve bakım gerektirmediğini söylüyor ki böylece uzun ömürlü oluyor.


BMW, Lazer Işık Teknolojisini Tanıttı! 2. İçerik Fotoğrafı


BMW, lazer ışıklı farlarını i8 ve i7 serisi otomobillerinde tanıtmıştı ve ilk kez bir motosiklete uygulanışı K1600GTL konsept modeli üzerinde gerçekleşmişti. BMW, K1600FT konseptini, bu teknolojinin seri üretimdeki motosikletlerde kullanmak için halen çok pahalı olması sebebiyle uygulanabilirlik test modeli olarak anıyor. Umuluyor ki bu teknoloji otomobil segmentinden kaldırılır ve böylece ölçek ekonomisinden maliyetler düşürülür.


BMW, Lazer Işık Teknolojisini Tanıttı! 3. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR