BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!

Şimdilerde BMW Motorrad sadece gerçek hayattaki yollarda değil hayali yollarda da seyahat ediyor. Nasıl mı? Detaylar haberimizde…

Yayıncı Panini Verlags ile işbirliği sonucunda, yeni G 310 R merkezli ve yenice ortaya çıkan “Riders in the Storm” (Fırtınadaki Sürücüler) adı verilen çizgi romanının, Ekim 2016 gibi yayınlanması planlanıyor.


BMW Motorrad için metin ve hikaye, Hırvat yazar ve illüstratör Darko Macan tarafından hazırlanmış. Bu sınırlı sayıdaki çalışmanın çizimleri için 15 seneyi aşkın bir süredir DC Çizgi Roman, Marvel ve Dark House gibi Amerika’daki ana yayıncılarla çalışmış olan çizgi roman sanatçısı İtalyan Riccardo Burchielli’den yardım almak mümkün olmuş.


BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!   1. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad'dan Riders in the Storm Çizgi Romanından Kareler


Aslına bakarsanız, çizgi romanları, motosikletlerin tanıtımı için kullanmak yeni bir fikir değil. Daha önce de motosiklet süren süper kahramanların kısa ömürlü Road Force Takımı’nın yaratılışı da dahil olmak üzere birçok yönden Marvel ile Harley-Davidson ortaklıkta bulunmuşlardı.


BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!   2. İçerik Fotoğrafı

Amerikalı Çizgi Roman Yapımcı Şirketi Marvel ile Harley-Davidson'ın Ortaklığından Doğan Road Force Takımı Çizgi Romanı

BMW Motorrad Pazarlama ve Ürün Yönetimi Şefi Dr. Ralf Rodepeter, "Riders in the Storm" projesi hakkında görüşlerini şu şekilde açıklamış; “Birçoğumuz, çocukluğumuzdan beri çizgi romanlara aşinadır ve beyaz perdeye uyarlanmış süper kahramanlar ve fantastik dünyalar görmüşüzdür. Bu hikayelerin arkasındaki insanlar, eşit derecede etkileyicidirler. Riccardo Burchielli’nin kendisi de bir motosiklet tutkunudur ve onun sayesinde bir çizgi romanın nasıl hayat bulduğu konusunda anlayış sezgimiz gelişti. Ve tabii ki, onun kahramanlarının uygun motosikletler ile donatılmış olmasını sağladık.”


BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!   3. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad'dan Riders in the Storm Çizgi Romanından Kareler


Motosikletleri üzerinde kötüye karşı savaşan kahramanlar kimler? Gerçek hayattaki dövme modelinden ve Makani Terror’ün sanat eserinden esinlenen Makani, polis bir kadındır. Yol arkadaşı, istisnai güçleri olan bir kurt, tutkulu yarışçı Eve ve sıradan sokak sanatçılarından oldukça farklı olan Nikki Animah’tır. Bu karakterlerin yanı sıra tabii ki gerçek hayattaki karakterlerden esinlenen gizemli Black Riders (Siyah Sürücüler) bulunuyor. Panini Verlags GmbH Yayın Şirketi’nin Genel Müdürü Hermann Paul, “Bu bizim için çok özel bir proje, BMW Motorrad ile iş birliği yapıyor olmak, bizim için büyük bir onur ve memnuniyet anlamına geliyor. Yazar ve ressam, bu abartılı ve tarz sahibi hayal gücünü, macerayı ve gizemi yönetmekten müthiş derecede zevk alıyor. Sınırlı sayıdaki çizgi romanın, dünya çapında meraklıları ve koleksiyoncuları için paha biçilemez ve mükemmel bir yapıt olması bekleniyor.” Şeklinde açıklama yaptı.


BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!   4. İçerik Fotoğrafı


“Riders in the Storm” (Fırtınadaki Sürücüler), Riccardo Burchielli’nin illüstrasyona olan tutkusuna ek olarak, ünlü İtalyan’ın aynı zamanda da hevesli bir motor sürücüsü olmasından dolayı kişisel anlamda da oldukça özel bir anlam taşıyor. Burchielli’nin hobisi, tamamen yepyeni bir dünyaya katılmak için küllerinden doğan eşsiz bir insandan önce kahramanların ilk olarak karanlık güçlerle yüzleştirildiği genelde alışılmadık değerlerde gerçekleşen hikayeleri için ona ilham sağlıyor. Burchielli’nin kendisinin söylediği gibi “Motosikletçi olmak, arasından geçip gittiğiniz doğal çevreniz ve manzaranız ile onu nasıl ilişkilendirdiğinizle alakalı. Bu, dünyada bir kovboy gibi rahatça hareket edebilmenizi sağlayan kabiliyetinizden gelen bir özgürlük duygusudur. Bu, aynı zamanda sizin için daha çok sadık bir arkadaş olan motosikletinizle bağınız ile de ilgilidir. Ve özellikle de tam bir rahatlamadır. Motosikletinizi sürerken, tamamen konsantre olduğunuz konu sadece budur. Kafanızda başka bir şeye yer yoktur ve o sırada tamamen özgürsünüzdür.” Böylece Riccardo Burchielli, “Riders in the Storm” (Fırtınadaki Sürücüler)’de, ilk defa iki tutkusunu bir araya getirebilmiştir: illüstrasyon ve motosikletçilik.


BMW Motorrad’dan İlk Çizgi Roman!   5. İçerik Fotoğrafı

BMW'nin ilk olarak Ekim 2015'te ABD'de ortaya çıkardığı Modeli G 310 R

BMW Motorrad ve Panini, 25- 26 Haziran 2016’da Stuttgart’taki Comic Con Almanya Fuarı’nda projelerini ilk defa tanıttı. Ayrıca Riccardo Burchielli de, 1-3 Temmuz 2016 tarihleri arasında Garmisch-Partenkirchen’de gerçekleşecek BMW Motorrad Günleri’nde iki teker dostlarıyla buluşacak.

YORUMLAR