BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!

Wheels & Waves Festivali’nde yüzünü gösteren BMW Motorrad’ın yeni Lac Rose Konsepti, BMW’nin evrimini temsil eden üç ana bileşimi bünyesinde bulunduruyor: dillerden düşmeyen R1200GS adventure modeli, efsane mirası R Nine T neo-retro modeli ve dünyadaki en zorlu motosiklet rekabetini yaşayan destansı Paris Dakar Rallisi kahramanları.

Paris Dakar Rallisi, büyük satış başarıları ve dünya çapında her zaman kazanan motosikletleri ile dünyanın en müthiş motorsport organizasyonlarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu kavramın bir somut örneği de 1980’lerde piyasaya sürülen BMW GS serisi ve 5 sene içerisinde 4 kez Ralli’yi kazanmasıdır. 2009 boyunca bu kazanan reçete, yarım milyondan fazla versiyonun satışı ve efsanevi GS’in hayat bulması ile sonuçlanmıştı. Fransız Atlantik Sahilindeki Biarritz’de gerçekleşen “Wheels & Waves Festival” inde, 80’lerin çöl katiline saygı göstermeye karar veren BMW Motorrad, bu başarıyı dönüştürerek BMW Motorrad Lac Rose Konsept’ine karar vermiş. Fakat, direk modern bir GS üzerinde uyarlama yaparak onu 80'lerin yarış yavrusuna benzetmektense, BMW yeni R Nine T modelini seçmeye karar vermiş.

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!  1. İçerik Fotoğrafı

Heyecan verici ve gerçek karakteristik custom motosikletler, güzel mi güzel Atlantik kıyı sahili, sonsuz sanat ve müzik – işte Wheels & Waves Festivali’nin kısaca tanımlayan kelimeler. Biarritz’in yakında gerçekleşen festival, sadece 5 yıl içerisinde motosiklet kültürünün eşsiz örneği olan bir organizasyon oluvermişti. Hem ziyaretçilerin hem de organizatörlerin adına, kökleşmiş motosiklet tutkusu, Wheels & Waves Festivali’ni çok kısa bir zaman içerisinde masalsı bir aktivite haline getirmiş.

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!  2. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Tasarım Şefi Edgar Heinrich, motosikletin arka planını anlatırken şu açıklamaları yaptı: “BMW R Nine T, piyasaya ilk tanıtıldıktan sonra, Wheels & Waves’te Custom ustaları ve ziyaretçiler için popüler bir motosiklet olmuştu. Bu durum bize gurur vermişti ve Wheels & Waves Festivali için tarafımızdan henüz kimsenin görmediği özel bir şey yaratmamız için motive etmişti. BMW Motorrad Konsept Lac Rose, Wheels & Waves’in ve ziyaretçilerinin ruhlarıyla birebir uyum sağlayan 1985’te Paris-Dakar Ralli’sini kazanmış motosikletimizin tasasız kişisel bir yorumudur. BMW R Nine T’yi heyecanlı yeni bir konum içerisine sokarak, marka mirasımıza olan tutkumuz, hayal gücümüz ve birkaç değişiklikle neler başarabileceğimizi göstermiş oluyoruz.” 

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!  3. İçerik Fotoğrafı
Gaston Rahier'in, 1985 Dakar Ralli'sinde Kazandığı 101 Numaralı Kahraman

Bu arada Lac Rose ne anlama geliyor, bir göz atalım: Lac Rose, Paris-Dakar’ın son etabıdır. Lac Rose, Dakar’ın 35 km kuzey doğu tarafında ve Atlantik okyanusunun bir kilometre kıyısında pembe renkli Retba gölünün Fransızca ismidir. Meşhur Paris-Dakar Rallisi, çöl boyunca pek çok zorlu ve ağır etaplar sonrasında burada sona ermektedir. Podyum, bu doğa harikası göl kenarında konumlandırılıyor ve kazananlar, coşkulu izleyici kalabalığın ortasında ödüllerini alıyor. HPN firması tarafından modifiye edilen BMW motosikletler, 80’lerin ortalarında 3 kez zafere sürmüştür ve bu podyumda boy gösteren Gaston Rahier, 1985’te 101 numara ile üçüncü galibiyetini almıştır.

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!  4. İçerik Fotoğrafı

Biraz da konsept Lac Rose'un özelliklerine bakalım: BMW, bazı off-road özellikler ekleyerek üzerinde süslemeler yaptığı R Nine T roadster modelini kullanarak ralli bir motosiklete dönüştürmeyi tercih etmiş. Bunu yaparken de racing mirasını teknolojiden ziyade renkte göstermiş.

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!  5. İçerik Fotoğrafı

Ön grenaj gibi yarış ilhamlı parçalar ve yağ soğutucu koruyucusu, gösterişli değil de tasarımın bir parçası oluvermiş. Tam bir off-road görüntüsü için motoru yola hazırlamak amacıyla R Nine T'nin süspansiyonları, seyahat önceliği arttırılarak ciddi bir revizyondan geçmiş.

BMW Motorrad’dan Yeni Concept Lac Rose!  6. İçerik Fotoğrafı

Motorun kuyruk kısmının her iki tarafında bulunan 101 numaralı plaka da tasarıma ayrı bir hava katmayı fazlasıyla başarmış. Tırtıklı off-road lastikler ve çelik tel jantlar, dirty-yarış karakterini ortaya çıkarmış. Fakat BMW Motorrad, bunu yaparken motosikletin olmadığı bir şeymiş gibi rol kesmesini hiç istememiş; bu yüzden konsepti keskin off-road niteliklerinden bilerek mahrum bırakmış. 

Wheels & Waves organizasyonunun ana sponsoru olan BMW Motorrad, yeni konsept Lac Rose ile özgürlüğü ve sürüşü cesaretlendiriyor, adeta custom sahnenin bugün olduğu yere örnek olurcasına festivalin yaratıcılık ruhunu temsil ediyor.

YORUMLAR