BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!

Çeşitli Yazar: Can Deniz

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!

BMW Motorrad, LEGO® Technic ile dünyanın en iyi motosikletlerinden birisini LEGO modele çevirmek için iş birliği içerisine girdi.

BMW Motorrad, R 1200 GS Adventure modelin, yenilikçi tasarım ve motor özelliklerini kutluyor olsa gerek ki 603 parçadan oluşan bu macera, 2’si bir arada tasarımlarıyla tipik LEGO Technic’in alternatif bir modelini de içeriyor. 

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  1. İçerik Fotoğrafı


BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  2. İçerik Fotoğrafı

Hem BMW Motorrad’ın hem de LEGO Technic’in yaratıcı takımları, yenilikçi fonksiyonellikleri ile GS’in imzasını geliştirmekte sınır tanımamış. Öyle ki limitleri aşan konsept bir model ile hayal gücünün ötesinde bir LEGO Technic Hover Ride yaratılmış.

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  3. İçerik Fotoğrafı

LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure, sadece 603 parçadan oluşan eğlenceli bir model kit değil, aynı zamanda da BMW Motorrad ve LEGO Technic’in başarılı ve yaratıcı bir iş birliğinin sonucu. Öyle ki LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure’ın parçaları, Hover Ride Design Concept’i tasarlamada kullanılabiliyor. Dahası, BMW’nin Junior Şirketi, Hover Ride’ı özenle üretilen tam boyutlu bir kopyaya dönüştürmüş.

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  4. İçerik Fotoğrafı
 
En iyi satan modellerden birisi olan BMW R 1200 GS Adventure ‘ın detaylı bir LEGO Technic birebir kopyasını geliştirme fikri, hızla başka bir şekle dönüştü. Her iki şirketin tasarım ekipleri, LEGO Technic 2’si bir arada kitlerle beraber yaygın olarak sağlanan alternatif bir model oluşturmak için güçlerini birleştirmeye karar verdi. Bu yüzden, LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure parçaları aynı zamanda Hover Ride Design Concept’i tasarlamakta da kullanılabiliyor. Dahası BMW’nin Junior Şirketi, yenilikçi BMW Group eğitim birimi – Hover Ride’ı da içeren özenle üretilen tam boyutlu bir kopyaya dönüştürdü.

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  5. İçerik Fotoğrafı

İnce detaylar ile model tasarlama eğlencesi

BMW R 1200 GS Adventure, 1 Ocak 2017’den beri detaylı bir replika LEGO Technic modeli olarak piyasaya sunulmuştu. LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure, gerçek boyutlardaki orijinalinin şekline ve mekaniğine mümkün olduğunca sadık kalarak yeniden oluşturulmuş. Uzmanlar, her biri motosiklet hareket ettirildiğinde harekete geçen otantik BMW Telelever ön tekerlek süspansiyonu, evrensel miili ve hareketli BMW Motorrad 2 silindirli boxer motorundan oldukça memnunlar. Detaylarının zenginliği ile sadece yeniden oluşturulmuş gerçekçi bir kopya değil fakat aynı zamanda da 603 parçası ile çarpıcı ve zorlu bir meydan okuma. 

BMW R 1200 GS Adventure, LEGO Technic’in bir motosiklet üreticisiyle beraber çalıştığı ilk model olma özelliğini taşıyor. BMW Motorrad Pazarlama ve Satış Lideri Heiner Faust’un açıklaması ise şu şekilde; “Her iki firmanın da ortak noktaları çok olduğundan, BMW Motorrad, LEGO Group’a iş birliği fikri ile yaklaştı: dünyanın her yerinde, en gencinden en yaşlısına kadar unutulmaz tecrübeler yaşatan her iki firma da yeniliği ve gelenekselliği markalarının bünyesinde birleştiriyor.” 

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  6. İçerik Fotoğrafı

Hover Ride Design Concept

İki tasarım ekibi, yaratıcı kabiliyetlerini, kit içerisine dahil edilmiş alternatif model; LEGO Technic Hover Ride üzerinde de kullanmış. Teknolojik olarak akla yakınlık konusunda hak iddia etmemesine rağmen bu maket model, duygu ve yaratıcı enerji ile dolu olan geleceğe ait bir konsept. BMW Motorrad Araç Tasarım Şefi; “Harika bir fikir ve LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure setinin simgesel parçalarından geliştirilen yaratıcı bir zorlu görev. Konseptimiz, GS siluetinin karakteristiği ve boxer motorları gibi BMW Motorrad tasarımının DNA’larını içermekle kalmayıp aynı zamanda da LEGO Technic tarzında özellikler göstermektedir.” şeklinde görüşlerini paylaştı.

BMW Motorrad ve LEGO Technic’ten BMW R 1200 GS Adventure Legosu!  7. İçerik Fotoğrafı

BMW Junior Munich Şirketi ile Gelişmiş bir model

Hover Ride Design Concept, BMW Junior Şirketi Munich’in dahil olması ile sonuçlanmış bir konsept. BMW Junior Munich Şirketi, BMW’de çeşitli departmanlarda eğitim alan kişilerin ve stajyerlerin projelere, girişimci olarak çalışma şansı tanıyan yaratıcı bir eğitim birimi. BMW stajyerleri, ikinci yılından dördüncü yılına kadar olan kursları boyunca, LEGO Technic Hover Ride'in gerçek boyutlu bir modelini oluşturmak için BMW R 1200 GS Adventure'ın seri üretim parçalarını kullanmış. Gençlerin ustalığını geliştirmeleri amacıyla ön teker jant üzerindeki çalışmaları gibi, sayısız parça proje için kullanılmış. Teknik Model Tasarımı Eğitmeni Markus Kollmannsperger, “Farklı konulardaki meslektaşlarımızı, stajyerlerimizle beraber çalışıyor görmek inanılmaz derecede ilham verici.” şeklinde açıklamada bulundu.

Gerçek boyutları ile Hover Ride Design Concept, Kopenhag’taki LEGO Dünyası’nda ve daha sonra Danimarka’nın çeşitli bölgelerinde, BMW Group Araştırma ve Geliştirme Merkezi Munich ve BMW Welt gibi yerlerde sergilenecek.

YORUMLAR