in

BMW R nineT Serisi 2021 İçin Yenilendi

BMW R Nine T

 BMW Motorrad, 2013 yılında ilk kez R nineT’yi tanıttığında klasik tasarımı ve modern teknolojisi ile takipçilerinin beğenisini kazanmayı başarmıştı. En ilgi çekici yanlarından biri özelleştirme seçenekleri olan modelin yıllar içinde bir sürü farklı sürümü piyasaya sürüldü. R 80 G/S modelinden kökenini alan enduro görünümlü R nineT Urban G/S modeli; bir diğer arazi şartlarına uygun sayılabilecek R nineT Scrambler modeli ve ismini sadeliğinden alan R nineT Pure modelleri mevcut

 Önümüzdeki 2021 dönemi için, BMW Motorrad R nineT modellerine bir sürü teknik modifikasyon, opsiyonel ve standart seçenekleriyle yenilik getirdi. 

 Motosikletlerde halihazırda kullanılmakta olan boxer motor bloğuna yapılan yeni teknik ve görsel dokunuşlar ünitenin EU-5 gereksinimlerini karşılamasına olanak sağladı. Hava/yağ soğutmalı çift silindirli dört zamanlı boxer motor 7250rpm devirde 109hp (80kW) güç, 6000rpm devirde 116Nm tork üretme kapasitesine sahip. Yeniden tasarlanmış olan silindir başlıkları, dış soğutma kanatçıklarından iç soğutma kanatçıklarına daha uyumlu bir geçiş sağlıyor. Gaz kelebeği parçaları ve silindir başlıklarının kapakları da artık daha estetik ve şık bir görünüme sahip.

Frezelenmiş parçalar oldukça şık bir görünüme sahip

 Silindir başlıklarının içinde, daha temiz bir yanma ve artırılmış tork sağlamak için karışımı döndüren yeni bir türbülans sistemi bulunuyor. Böylece daha da güçlü bir güç ve tork eğrisi sayesinde (özellikle 4000 ve 6000rpm aralığında) çekim gücü seviyeleri önceki halinden belirgin bir şekilde daha iyi.

 Fren sistemine bakacak olursak, yeni R nineT modelleri ABS Pro ve DBC (Dinamik Fren Kontrolü) özelliklerine standart olarak sahip olacak. Bu özellikler acil frenleme durumlarında sürücünün yavaşlama sürecini oldukça güvenli hale getiren sistemler. DBC frenleme anında aracın hızına göre frenleme gücünün ayarlanmasına yardımcı oluyor. WAD (sürüş amortisörü) ise yola göre sönümlemeyi adapte eden ayarlanabilir bir amortisör sistemi. WAD sistemi de “Yağmur” ve “Yol” sürüş modları gibi standart donanıma dahil olarak geliyor.

 R nineT aksesuarları itibariyle de takipçilerinin beğenisini toplamayı hak ediyor. Analog hız göstergesi ve devir sayacına sahip yeni çift gösterge paneli motosikletin klasik tasarımına uyum sağlıyor. Ön far ve gösterge ışıkları için kullanılan LED aydınlatma teknolojisi motosiklete güçlü ve dinamik bir hava katıyor. USB şarj soketi de R nineT’nin genişletilmiş standart donanımlarına eklenen aksesuarlardan biri.

BMW R nineT gösterge paneli
Analog hız göstergesi ve devir sayacına sahip yeni çift gösterge paneli

 BMW Motorrad; R nineT ve R nineT Pure için “Dyna”, R nineT Scrambler ve R nineT Urban G/S için “Dirt” modları olmak üzere Pro Sürüş Modları opsiyonları sunuyor. Ayrıca bütün modeller için DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) ve MSR (Motor Sürükleme Torku Kontrolü) teknolojileri de bir seçenek olarak mevcut. Diğer opsiyonlardan biri de Komfor Paketi. Komfor Paketinde Pro Sürüş Modlarına ek olarak ısıtmalı gidon tutacakları ve hız sabitleyici bulunuyor. Dönüş lambaları ve Akrapovič susturucu da ayrıca sunulan opsiyonlardan biri. 

 Geleneksel “Option 719” Paketi, sahibinin R nineT’yi tamamen kişisel zevkine göre özelleştirilmesi için özel ve yüksek kaliteli seçenekler sunmakta. Bu özel parça yelpazesine çeşitli tekerlekler, frezelenmiş parça paketleri, plaka tutucusu da dahil. (Option 719 hakkında detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz)

 R nineT Urban G/S; R 100 GS’in 40. yaşını kutlayan R 1250 GS’te kullandığı özel renk paletini de aynı şekilde içeriyor.

GS modelinin 40. yçlç iáin sunulan îzel renk paleti
GS modelinin 40. yılı için sunulan özel renk paleti

Güncel BMW modelleri için BMW Motorrad Türkiye’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bajaj Pulsar Yeni Renk Seçenekleriyle Geliyor

Yamaha MT-09

İşte Karşınızda Yeni Yamaha MT-09!

REKLAM