in

BMW S1000 Sport-Tourer Sesleri Yankılanıyor.

Yazar: Batuhan Emrem

Bavyeralı firmanın kapılarının ardından S1000RR modeli baz alınarak üretilecek olan bir sport-tourer üzerinde çalıştığı sesleri geliyor.

Yemeğin tarifi belli. Ana malzemeler hazır olduktan sonra müşterinin tercihine göre tabağı soslayarak servis yapmak mümkün. Burada ana malzeme olarak elbette BMW’nin altı yıl önce tanıttığı vahşi yarış motosikleti BMW S1000RR’dan bahsediyoruz. Motosikletin kısa sürede öyle beğenildi ki BMW geçtiğimiz aylarda yine bu motoru ve şasiyi baz alarak bir sokak savaşçısı olan naked model S1000R’ı piyasaya sürdü. Bavyeralı bu kez de S1000’i sport-tourer sosu ile servis etmeye hazırlanıyor. Aslında bu yepyeni bir fikir değil. Örneğin Kawasaki de benzer bir yöntemle önce yarışçı ZX-9R’nin motorunu kullandığı Z1000’i yaratmış ardından da Z1000SX adında kışlık giysileri giydirilmiş, daha dik oturuş pozisyonu ve yolculuklarda daha çok konfor sağlayacak öğelere sahip bir motosiklet yaratmıştı.

 

İsmini şu an için S1000F koyduğumuz sport-tourer’ın kulaktan kulağa yayılmasına sebep olan bilginin geldiği ve BMW’nin basın organı olarak da kabul edebileceğimiz alman Mottorad dergisi, bu sürprizin yıl sonunda bizlerle karşılaşabileceğini söylüyor. Aslında BMW’nin ürün kataloğuna şöyle bir bakıldığında gerçekten de böyle heyecan verici bir motosikletin eksik olduğu görülüyor. Elimizde bulunan sınırlı sayıdaki eskiz çizimlere rağmen motosikletin şeklinin nasıl olacağı aşağı yukarı belli gibi. S1000R gövdesi ve motoru üzerine giydirilecek olan karenaj, belki daha davetkar ve özellikle yolcu için daha konforlu bir sele, daha dik oturuş pozisyonu ve bir BMW klasiği ve karakteristiği olarak asimetrik farlar.

 

Motosikletin bir sport-tourer olduğunu düşünecek olursak BMW’nin S1000F’yi gövde renginde çantlar ve top-case gibi aksesuarlarla da zenginleştirmesi bekleniyor. Araç muhtemelen, son yıllarda üretilen bütün yüksek hacimli sportif motosikletlerde olduğu gibi mekanik bir aletten daha çok bir bilgisayarmış gibi cruise-control, GPS, lastik basınç ölçer, ABS, çekiş kontrol sistemi ve ayarlanabilir süspansiyon gibi bir yığın elektronik sistemelerle donatılacak.

 

S1000F’nin marka tarafından doğrulanmasını bekleyene kadar yalnızca onu hayal etmekle yetiniyoruz. Ancak bu süreçte BMW’nin işi liseli aşıklar gibi yataklarında hayal kuran bizlerden çok daha zor. Adım attığı sport-tourer sınıfında Triumph Tiger Sport, MV Agusta Turismo Veloce, Honda Crossrunner ve Kawasaki Z1000SX gibi çok zorlu rakiplerle karşı karşıya kalacağından işini ciddiye alsa iyi olur.

 

BMW S1000 Sport-Tourer Sesleri Yankılanıyor. 1. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Morbidelli Geri Mi Dönüyor?

Ve Lotus C-01 Karşınızda…

REKLAM