BMW S1000XR 2017

Test Yazar: Sinan Özgen

BMW S1000XR 2017

BMW’nin 2014’te Milano Eicma Fuarı’nda gösterdikten sonra 2015’te hızlı bir şekilde piyasaya sürdüğü S1000XR’da 2017’de yaptığı önemli değişikliklere bir göz attık.

BMW Borusan yeni modeli teste açmış, gittik, sürdük, sizler için yazdık. Yazıyı yazarken de daha önce deneme fırsatı bulduğumuz, spor turing konusunda bu motorun birebir rakibi konumunda olan KTM 1290 Super Duke GT’ye de göz atmayı ihmal etmedik.

2016’ya göre en önemli değişiklik, Euro 4 normlarına uygun değişikliklerin yapılmasına karşın motorun geçen seneye göre 5 beygir daha güçlü olması. Çıplak kardeşi gibi 160’tan 165 beygire çıkan değer ile kendi sınıfında kağıt üzerinde en güçlü motor olarak görünüyor. Motorda yapılan ikinci en önemli değişiklik ise –hatta kimi kullanıcılara göre en önemlisi- ilk çıkan versiyondaki motordan kaynaklı gidon vibrasyonunu ortadan kaldıracak bir çalışma yapılmış olması.

BMW S1000XR 2017  1. İçerik Fotoğrafı

Geçtiğimiz 2 yıl boyunca XR kullanıcılarının şikayet ettiği gidon vibrasyonu şikayetini BMW dikkate almış ve bu konuda bir çalışma yapmış. Son dönemde test ettiğimiz 4 silindirli motorların genelinde yer alan titreşim problemine firmaların getirdiği çeşitli önlemler var. BMW gidonu gövdeye tutturan bağlantılarda esnek elemanlar kullanarak titreşimin sürücüye ulaşmasını engellemeye çalışmış. Bindiğimiz motorda gördüğümüz kadarı ile şayet çok hassas iseniz hala bazı devirlerde bir miktar “buzzzz” titremesi hissedebilirsiniz. Ancak şunu söylemek gerekiyor ki herşey eskisinden daha iyi.

BMW S1000XR’ın kimin satışlarını hedeflediği hemen anlaşılıyor. Ducati’nin Multistrada’sı, XR’ın direkt rakibi gibi görünüyor. Rakibi Multi’yi andıran kırmızı rengi, çift ve simetrik ön farı, 165 beygirlik motoru ile onunla hemen hemen aynı özelliklere sahip. Kırmızıdan başka bu yıl etkileyici bir koyu mat mavi bir rengi ve bizim test ettiğimiz üzerine kırmızı ve gri şetirler atılmış beyaz rengi bulunuyor. En etkileyici yönlerinin başında motorunun 4 silindirli bir süperspor motosikletten alınmış olması geliyor.

BMW S1000XR 2017  2. İçerik Fotoğrafı

Motorun genel görünümü oldukça iştah kabartıyor. Öyle ya, 4 silindirli bir yarış motoruna rahat rahat dik oturuyorsunuz. Oturuş enduro motosikletler gibi rahat, ama lastikler ve lastik biçimleri yüksek hıza, virajda süpersporlarla kapışmaya uygun. Bu iş son dönemin yükselen trendi. Eski endurocu üreticiler bile hızlı enduro yapıyor, yeni modellerine yarış motoru koyuyor artık. Neyse, kapa parantez, S1000XR’a oturduğunuzda 20 litrelik deponun önünüzde tepsi gibi uzandığını, oldukça iyi ayarlanmış gidona rahatça ulaştığınızı, göstergelerin hemen göz önünde olduğunu görüp, konforuna hemen alışacaksınız. Bizim alışamadığımız nokta, motorun üzerinde durur haldeyken sürücü peginin tam baldıra denk gelmesi oldu.

Selesi oldukça geniş olan motor biraz da yüksek olunca, haliyle 1.80’den daha kısa adamlar yere basabilmek için biraz sağa sola kaykılmak durumunda kalabilecekler. Tam bu esnada da bir de baldıra gelen peg devreye giriyor ve bacağı da hafif dışa açarak yere basıyorsunuz. Allem edip, kallem edip yere basıp bu badireyi atlattıktan sonra, gazlayıp ilerliyoruz. Borusan’dan aldığımız motorla Kilyos’a doğru sürdük. Henüz yaz tam olarak gelemediği için Kilyos civarları sakin, sahildeki plajlarda sezon hazırlıkları devam ediyor. Akrapovic egzoz takılı test motorunu gürüldete gürüldete sürüyoruz denize karşı.

BMW S1000XR 2017  3. İçerik Fotoğrafı

Motorun üzerinde gelen Bridgestone lastikler “fena değil” nitelikte. Fena değil diyorum, çünkü aslında bu motora ne koysanız “fena değil” pozisyonu oluşabilir ancak. Yolda deli gibi giden bu kadar yüksek motor mu olur! Vallahi oluyormuş, BMW yapmış. Viteslerin hızlı vites atmayı sağlayan “quickshifter” sistemi sayesinde daha kolay yükseltildiğini biliyordum. BMW bu seneki modellerde bu sistemi çift yönlü çalıştırıyor artık. 1. vitese bir kere attıktan sonra yukarı veya aşağıya debriyaja dokunmadan ilerliyorum. İlerlemekten çok gazlıyorum aslında, 2’yi, bir ayak hareketi ile tam gazda iken 3’e çekiyorum. Devir kaçta olursa olsun vites sistemi çok iyi çalışıyor.

Önde, bir mandala basarak kolayca iki farklı kademeye ayarlanabilen cam sürücüyü önden gelen rüzgar türbülansından koruyor. Yeni yapılan 3. köprü bağlantısında önümüz açılıyor, 3. vitesin sonlarını kullanıyorum. 4 silindirin çığlık atan (ve attıran) sesi egzoz sübabının açılması ile kulaklarım çınlıyor. Kilyos kavşağındaki dönel kavşakta neredeyse diz koymak mümkün ama kot pantalonu paralamayalım şimdi. Hoş, alet virajlarda diz koyduramayacak kadar yüksek aslında. Sol elimin altında BMW’nin alıştığımız kumandaları var. Bir tane sonsuz döngülü joystick, info-trip, abs-süspansiyon bilgi düğmeleri mevcut. Bunlara basıyorum, göstergede işler karışıyor, durduğum bir noktada kurcalamak üzere olduğu gibi bırakıyorum. Motorun beni etkileyen iki yönü oldu. Bunlardan birincisi artık iyice rafine olmuş aktif süspansiyonlar. Sürüş hızına, sürüş moduna, gaz kolunun açıklığına göre yoldan gelen “oynaklığı” da inceleyip süspansiyonları ona göre ayarlayan bir kontrol mekanizması var. Bu sistem oldukça iyi çalışıyor.

Bridgestone’un macera tipi lastikleri ve süspansiyon sistemi iyi iş görüyor olmalılar ki, herhangi bir kayma hissetmedim, çekiş kontrol ışığı devreye girmedi. Sele konforu fena değil, sanırım motoru herkes test edebilsin diye alçak sele takmışlar, bunun et kalınlığı biraz ince olmakla birlikte sertliği fena değil. BMW’nin quickshifter sistemi insanı kendisinden geçiriyor. Bir kere alışınca geriye dönmek pek kolay değil. Gaz kolu ayarını gerçekten çok beğendim. Hem yumuşak, hem de kontrol ettiğiniz ateşleme haritaları muhteşem iş çıkarıyor.

BMW S1000XR 2017  4. İçerik Fotoğrafı

Fren sistemi R ve RR versiyonları ile benzer modüllere sahip. Bu sayede her türlü koşulda kayaya çarpmış gibi motoru yavaşlatıyor. Virajlarda yatıkken yatış açısına göre fren basıncını arttırıp yükseltebiliyor. Bir teknoloji harikası ile başbaşayım. Çıplak motorları R versiyonundan 2 cm uzun tekerlek arası mesafesi olması sayesinde her türlü virajı daha stabil ve ray üzerinde dönüyormuş hissiyatı yaratıyor. Onlara göre yerden daha yüksek olması ve uzunluk yüzünden kısa virajda daha yavaş olması beklenir, ancak bu böyle olmuyor ve aynı şekilde hızla dönmeye devam edebiliyorsunuz.

Donanım

BMW S1000XR Türkiye’ye Dynamic ve Touring Paketleri ile geliyor. Dynamic pakette, DTC(yatıkken sensörler vasıtası ile açınızı ölçen ve ona göre virajlarda gaz açmanıza izin veren) çekiş kontrol sistemi, ABS-Pro (virajda yatış açısına göre fren gücünü ayarlayan sistem), aşağı ve yukarı debriyajsız hızlı vites değiştirmeye izin veren Gear Shift Assist Pro, sürüş modları (Yağmur, Yol, Dinamik) bu donanımda bulunuyor. Mayıs 2017 itibarı ile 95 bin lira gibi bir fiyatla satılıyor.

Bizim sürdüğümüz Touring paketinde ise Dynamic Paket donanımına ek olarak yola uygun biçimde kendini ayarlayan dinamik ESA süspansiyon sistemi, ısıtmalı elcikler, hız sabitleyici, gündüz LED farları, GPS hazırlığı, orta sehpa, yan çanta bağlantı yerleri, ısıtmalı elcikler ve arka çanta taşıyıcı gibi ek donanım standart geliyor.

İkinci Görüş: Eren Dursun Her durumda yardıma çağrılabilecek isteneni yapan pehlivan gibi heybetli bir abi S1000XR. Belki adv sınıfında gördüğümüz gibi bir heybet değil ama görünc e anlayacağınız cinsten. Frenler durma niyetiyle çalışıyor, dur diyorsun eforsuz duruyor , git diyorsun ne demek hemen diyor...

Nara atalım... Atalım... Aksesuar olarak eklenen Akropovic egzoz bir motora özellikle de aşağı yukarı quick shifter ile vites değiştiren bir motora bu kadar y akışabilir... Otomatik gaz kontrolü her şeyi o kadar güzel, kontrollü yapıyor ki (eğlenceli egzoz karakterini de üzerine ekleyin!)Vites değiştirmek, hızlanmak yavaşlamak motosiklet sürmenin ötesinde eğlenceli bir şeymiş gibi hissettiriyor.

Nesi kötü? Bir zırıltı var, titreşim bir yerlerde amplifiye oluyor kulağımıza kadar geliyor, tüm güzel özelliklerinin yanında göz ardı edilebilecek bir kusur olduğunu da söyleyelim...

Sonuç

Her ne kadar genel çizgileri itibarı ile bir macera motoru gibi görünse de, XR aslında BMW’nin ürün yelpazesindeki bir boşluğu dolduran spor ve aynı zamanda konforlu bir motosiklet. Bu yeni nesil “crossover” yani ne olduğu pek belli olmayan ama her işe yarayabilecek motorların ne olduklarını, hangi sınıfa girdikleri konusu çok tartışma götürdüğü için, konuyu motoru sürerek anlamaya çalıştık. Gerçekten de BMW, süper gaz kolu ayarına sahip, bir yerden ötekine heyecan duyarak ve ortalama hızınızı kesinlikle arttırarak gitmenizi sağlayan, pist günlerinde çoğu plakalı motorlara haddini bildirebileceğiniz bir motor yapmış.

Mevcut macera motorları GS’e göre daha çok tüketen, kendi sınıfına göre oturma pozisyonu yüksek kalan bir motor olmasına rağmen, gerçekten de fotoğraflarındaki kadar çekici duruyor. Üzerine bindiğinizde de pek inesiniz gelmiyor. Yeni yapılan esnek gidon bağlantıları ile motorun gidona yansıyan elektrik vızıltısı gibi titreşimi de çok düşürülmüş. Rakiplerinde olduğu gibi, artan euro kuru sebebiyle 95 bine çıkan fiyatı, motorun aslında bünyesinde olmayan, ama bizim gözümüze görünen en büyük eksisi.

Rakipler

Ducati Multistrada 1200S, 26.490 Euro, 160 Bg, 235kg (ıslak ağırlık)

BMW S1000XR 2017  5. İçerik Fotoğrafı

Multi bu sene tamamen yenilendi ve motor devrine göre değişken sübap ayarlama sistemi ile daha yumuşak, daha konforlu hale geldi. Rakipleri arasında en pahalı motor olma özelliğine sahip Multi’de Audi’nin sahipliğinin izleri olan viraj içi farlar, aydınlatmalı kontrol düğmeleri, telefona bağlanan bluetooth gibi özellikler hemen farkediliyor. Her ne kadar yine sınıfının lideri konumunda özelliklere sahipse de, XR’dan 4 bin euro daha pahalı. Hatta sınıfının en pahalısı.

KTM 1290 Duke GT, 25.950 Euro, 170 Bg, 205kg (kuru ağırlık)

BMW S1000XR 2017  6. İçerik Fotoğrafı

Çıplak kardeş Superduke 1290’a göre daha da geliştirilmiş ve büyük depo, viraj içi farlar gibi eklenen özellikler ile tam bir tur motoru haline gelmiş. Rakipleri arasında en cüsseli görünen bu aletin 1300cc’lik hacmi, onlara göre iki kat yıllık vergi ödenmesine sebep oluyor. XR’dan pahalı. Ama gidişi ona göre aha deli dolu.

Yamaha MT-10 SP, 78.000TL, 161 bg, 210kg (ıslak ağırlık)

BMW S1000XR 2017  7. İçerik Fotoğrafı

Duke GT profiline bakıp da benzer profile sahip MT-10SP’ye bakmamak ayıp olurdu. Fiyat bakımından diğer rakipler arasında en ucuzu olup, Öhlins süspansiyonlara sahip tek motor bu. Mantıklı fiyatlarla Yamaha’dan alınabilen tur kiti ile hem motoru bir spor turinge dönüştürebiliyor, hem de istediğinizde pistte gazlayabiliyorsunuz. Bir karşılaştırma yapacak olsak fiyat/performans oranı en yüksek model. Diğerlerine göre daha sportif süspansiyon çalışma aralığı ile biraz daha sert tarafta denilebilir.

BMW S1000XR 2017  8. İçerik Fotoğrafı

BMW-KTM Karşılaştırması

Öncelikle her iki motorun da deli gibi gücü var. Bu güçle de elektronik süspansiyonları sayesinde baş ediyorlar. İki motoru birbirinden ayıran başlıca özellik, KTM’nin daha sportif bir oturuş pozisyonuna sahip olması ve bir V2’den beklendiği üzere sıralı 4’ten daha deli gitmesi.

Asıl farklar ise düz yolda değil yollar virajlı olmaya başladığında ortaya çıkıyor. Her iki motoru da düğmelerden kontrol edip süspansiyonlarını sürüş karakterinize göre ayarlayabiliyorsunuz. KTM sürüş pozisyonu ve daha torklu hissedilen motoru sayesinde kafa kaldırmak istercesine virajdan viraja giriyor. Pistte denediğimizde virajlarda bir spor motor becerisi göstermemesine karşın bir yol motoru olduğunu belli edercesine virajlı yollarda çok nefis bir sportif sürüş hissi var. Bir spor tur makinası için yön değiştirmesi oldukça hızlı. Viraja yatışında da sportifliğinin verdiği konfor var.

BMW S1000XR 2017  9. İçerik Fotoğrafı

WP amortisörleri Spor moduna aldığınızda (ateşleme haritasının spor modu değil bu) motor oldukça sertleşiyor. Bu da Türkiye’nin sürprizli ara yollarında konforun biraz bozulmasına sebep oluyor. Amortisörlerin Street (sokak) modu ise konforu iyileştiriyor ve amortisörleri oldukça konforlu hale getiriyor.

Aynı yollarda BMW’nin gidişi ve süspansiyon konforu ise daha farklı. Dinamik ESA’lı en üst donanımdaki test motorumuzun süspansiyon ayarları KTM’nin aksine sürüş moduna bağlı olarak değişiyor. Road (yol) moduna geçince BMW adeta bir Cadillac’a dönüşüyor. Dinamik moda geçince de her şey biraz daha sert hale geliyor. Bu sayede BMW en az KTM kadar spor sürüşe izin verir bir yol tutuşa sahip oluyor. Ağırlık açısından bakarsak, BMW, KTM’den daha ağır.

BMW S1000XR 2017  10. İçerik Fotoğrafı

Tam olarak Turing özelliklerine baktığımızda KTM’nin oldukça sportif olduğunu söyleyebiliriz. Motorun çekişi ve deli gibi gitmesi enfes, ancak her zaman biraz daha sert tarafta kaldığı kesin. Selesi rahatsız değil ancak sert tarafta, süspansiyonlar ile birleştiğinde Türkiye için genel olarak sert kalıyor. BMW ise bu konuda çok çalışmış. Spor Turing özelliklerinde daha çok Turing tarafına yakın, süspansiyon konforu da Türkiye için daha iyi. Selesi rahat. KTM sürücüyü biraz daha “motorun üzerinde” hissettirirken, BMW’de “içinde” oturuyorsunuz. Rüzgar konforu konusunda ise BMW ayarlanabilir ve süper yukarı çıkabilir camı ile açık ara önde. KTM’nin camı ise en üst noktada olsa bile biraz rüzgar gürültüsü yapıyor.

Sürüş hissiyatı bakımından BMW daha ağır ve büyük hissettiriyor. KTM boyutsal olarak daha alçak olsa ölçüleri BMW’den çok farklı değil. Bu karşılaştırmada son söz olarak iki motora baktığımızda KTM’nin motor özellikleri bakımından daha deli dolu gittiğini, insana kendisini genç hissettirdiğini, BMW’nin ise aklı başında ama her türlü azmaya izin veren yeterli güce sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlar ise birbirine çok yakın.

TEKNİK ÖZELLİKLER(BMW S1000XR 2017)

Motor tipi: 

Su/yağ soğutmalı 4 silindirli 4 zamanlı sıralı motor, silindir başına dört subap, üstten çift eksantrik mil

Çap x strok:

 80 mm x 49.7 mm

Silindir Hacmi:

 999 ccm

Motor gücü: 

11.000 dev/dak’da 160 bg

Azami tork: 

9.250 dev/dak’da 112 Nm    

Kompresyon oranı: 

12.0 : 1

Yakıt hazırlanması/Motor kontrolü: 

Elektronik enjeksiyon

Emisyon kontrolü: 

Kapalı çevrimli 3 yollu katalitik konvertörler, girişim borusu ile

90 km/sa sabit hızla 100 km’de yakıt tüketimi: 

5.4 lt

120 km/sa sabit hızla 100 km’de yakıt tüketimi: 

5.8 lt

Yakıt tipi: 

Süper (premium), kurşunsuz, oktan oranı 95 - 98 (RON)

Alternatör: 

486 W

Akü: 

12 V / 8 Ah, bakım gerektirmez

Debriyaj: 

Yağ banyolu çok plakalı debriyaj, sarsıntısız debriyaj, mekanik kontrollü

Şanzıman: 

Daimi senkromeçli 6 ileri vitesli şanzıman, düz dişliler

Aktarma: 

Zincirli 17/45

Yürüyen aksam: 

Alüminyum kompozit köprü tipi yürüyen aksam

Ön çatal / süspansiyon: 

46 mm ters teleskopik çatal, ayarlanabilir kompresyon ve geri tepme aşaması

Arka çatal / süspansiyon: 

Alüminyum 2 taraflı salıncak, geri tepme sönümlemesi

Süspansiyon mesafesi ön/arka: 

150 mm /140 mm

Tekerlekler arası mesafe: 

1548 mm Jantlar: Alüminyum döküm jantlar

Ön/Arka lastik: 

120/70 ZR 17, 190/55 ZR 17

Ön fren: 

Çift diskli fren, yüzer tip fren kaliperleri, radyal 4 pistonlu sabit kaliper, 320 mm çap

Arka fren: 

Tek disk fren, 2 pistonlu yüzer tip kaliper, 265 mm çap

ABS: .

BMW Motorrad Integral ABS (kısmen bütünleşik), devreden çıkartılabilir

Toplam uzunluk: 

2183 mm

Genişlik (aynalar dahil): 

940 mm

Yükseklik (aynalar hariç): 

1408 mm

Sele yüksekliği, yüksüz durumda: 

840 mm

Bacak içi bombesi, yüksüz durumda: 

1.894 mm

Boş ağırlık: 

228 kg (Yola çıkmaya hazır)

İzin verilen toplam ağırlık: 

434 kg

Yük kapasitesi (standart donanımla): 

206 kg

Kullanılabilen depo kapasitesi: 

20 lt

Yedek depo: 

yaklaşık 4 lt

Distribütör: 

BMW Motosiklethttp://www.bmw-motorrad.com.tr/tr/tr/index.html

Fiyat: 24.700 Euro

YORUMLAR