BMW Yeni Satış Rekoruna Doğru Gidiyor!

Sektörel Yazar: Alişan Fidan

BMW Yeni Satış Rekoruna Doğru Gidiyor!

İlk altı aylık satış rakamlarını açıklayan Alman devi, yeni satış rekoru yolunda...

Bmw bu yılın ilk yarısındaki satış rakamlarını açıkladı ve verilere göre Alman üretici yeni bir satış rekoru yolunda hızla ilerliyor. BMW’nin açıkladığı rakamlara göre bu yılın ilk altı ayı içinde 80,000 adet motosiklet satılmış ve bu zaten marka için bir rekor demek.

  

Net rakam vermek gerekirse 2016 yılında bugüne kadar geçen yıl bu zamandakine oranla %3 artışla 80,754 motosiklet satılmış. Tam 13,792 adetle Almanya, şaşırtmayarak BMW için en büyük pazar alanı oldu.

 


BMW Yeni Satış Rekoruna Doğru Gidiyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Özellikle İspanya’da olmak üzere (+%22,6), İtalya (+%6,9) ve Fransa’da (+5,6) büyük satış artışı yakalanmış. BMW ayrıca İspanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’da 500cc+ klasmanında lider durumda.

 

BMW’nin Satış ve Marketing Başkanı Heiner Faust bu konuyla ilgili şu sözleri kullandı: “Haziran 2016 itibari ile dördüncü altı aylık hedefimizi gerçekleştirmiş ve 80,000’den fazla motosikleti müşterilerimize teslim etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu pozitif rakamların ışığında bu yıl başka bir satış rekoru daha kırmayı planlıyoruz”

 

BMW R1200GS şu an Dünya üzerinde BMW’nin en çok sattığı model ve firmanın yıl içindeki tüm satışlarının %17’lik bir kısmını kapsıyor. Yine buna benzer bir motosiklet olan BMW R1200GS Adventure modeli ise Alman üreticinin satış rakamlarının %14.5’luk kısmını üstlenmiş.

 

Adventure modelleriyle beraber ele alındığında GS modelleri BMW’nin %44.5’luk satış oranını sırtlamış. Bu Adventure-Touring sürücülerinin Alman üreticiye olan sadakatini de gösterir nitelikte bir rakam.

 

BMW Motorrad’ın diğer en çok satan motosikletleri ise: S1000XR (%6.7), S1000RR (%6.5) R1200RT (%6.3) ve R nine T (%5,7).

 


BMW Yeni Satış Rekoruna Doğru Gidiyor! 2. İçerik Fotoğrafı


Heiner Faust rakamları gösterdikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “Artan rekabet şartlarına rağmen R1200GS ve Gs Adventure modelleri hala piyasada büyük söz sahibi. Tüm diğer yeni modellerimiz ise alanlarında çok iyi satış rakamları yakalıyorlar. Spor modellerimizden S1000XR ve S1000RR satış rakamlarımızda ilk defa üçüncü ve dördüncülüğe yükseldiler. Bu ikisini C50 Maxi Scooter modelimiz takip etti ve müşterilerimiz arasında çok tutulduğunu söyleyebilirim.”


Alman üretici, Eylül ayında piyasaya çıkacak R Nine T Scrambler ile satışlarının yükselen grafikte devam edeceğini öngörürken, bu yükselişi genç nüfusa hitap edecek G310 modeli ile Ekim ayında tepe noktaya taşıma niyetinde.

 

YORUMLAR